odakle početi?

Želite doživjeti stotu? Ovo je vitamin koji bi mogao napraviti razliku

Iako postizanje dugovječnosti nije tako jednostavno, postoje načini na koje se možete postaviti staza za uspjeh.

A mjesto koje biste mogli započeti? Uzimanjem vitamina.

Djeluju li vitamini zaista

Djeluju li vitamini zaista?

Danas se vitamini i dodaci ne smatraju srebrnim mecima kao što su nekad bili. Vitamini su posljednjih godina postali predmet kontroverzi, a neki liječnici kažu da su beskorisni i da su bacanje novca.

Pa ipak, postoji nekoliko studija koje govore da dnevni unos multivitamina može pomoći kada je u pitanju kognitivni pad.

"Postoji značajna rasprava o tome postoje li ikakve značajne zdravstvene koristi od redovne upotrebe vitaminskih dodataka", kaže dr. Kenneth Koncilja iz klinike Cleveland.

"Konsenzus istraživanja i većine zdravstvenih radnika bio bi da dobro uravnotežena prehrana osigurava sve potrebne hranjive tvari bez potrebe za dodacima."

S druge strane, dok se Darnell Cox, gerontolog i trener za zdravo starenje, slaže da vitamini mogu biti kontroverzni i da mnogi proizvodi iznose tvrdnje koje se ne mogu potkrijepiti, ona vjeruje da sve više ljekara počinje uviđati potrebu za barem sveobuhvatnim multivitaminskim i mineralnim dodatkom budući da se naša hrana ne proizvodi na isti način kao u prošlosti.

"Komercijalni uzgoj često ostavlja tlo osiromašenim esencijalnim mineralima koji su nam potrebni za optimalno zdravlje.

Prerađena hrana

Osim toga, masovna proizvodnja i konzumacija visoko prerađene hrane koja je sada prepuna polica naših supermarketa ima štetan učinak na naše zdravlje", kaže ona.

Dakle, koja je krajnja linija?

"Iako je potrebno provesti više studija kako bi se dokazala efikasnost uzimanja vitamina, još uvijek možete to učiniti sve dok istražujete kako biste bili sigurni da su vitamini koje kupujete testirani od strane trećih strana i da su dokazano visoko kvalitetan dodatak prehrani koji tražite", kako kaže dr. Garrett Seibold, prenosi Parade.

Prema sva tri stručnjaka, vodeći vitamin za dugovječnost je vitamin D.

"Vitamin D pomaže u održavanju zdravlja kostiju, što je toliko važno kako starimo. Padovi i kasniji prijelomi kostiju mogu biti smrtna presuda za starije osobe, a mnogi se nikad u potpunosti ne oporave.

Ne samo da istraživanja pokazuju da vitamin D pomaže u jačanju kostiju, čineći pad daleko manje opasnim, postoje i istraživanja koja sugeriraju da vitamin D pomaže smanjiti upalu, smanjiti rizik od srčanih bolesti i dijabetesa, ojačati imunološki sustav i poboljšati raspoloženj”, kaže Cox.

Dr. Koncilja kaže da se odraslima savjetuje 800 IU vitamina D, a dodaje da se to u pravilu može postići uravnoteženom prehranom.

Iako svakako možete uzimati vitamin svaki dan, on se najbolje apsorbira kroz izvore hrane bogate vitaminom D.

Hrana s vitaminom D uključuje gljive, losos, tunu, skušu, sardine, crveno meso, jetra, špinat, mlijeko (obogaćeno vitaminom D), mnogi voćni sokovi, jogurt, obogaćene žitarice, žumance jajeta...

Dr. Seibold dodaje:

Izlaganje suncu

"Izlaganje suncu jedan je od najboljih načina da dobijete dnevnu dozu vitamina D."

Ako vitamin D dobivate prvenstveno putem vitamina, morate imati na umu neke stvari. Na primjer, uzimanje previše vitamina D, što bi bilo više od 4000 IU svaki dan, može uzrokovati suha usta, slabost i povraćanje, prema Cox.

Seibold također upozorava da tokom uzimanja vitamina D treba izbjegavati određene lijekove za krvni pritisak, lijekove za snižavanje holesterola, antikonvulzive i druge lijekove.

A budući da vitamin D može izazvati potencijalnu štetu ako postoje određena stanja, poput bolesti bubrega ili određenih vrsta raka, Koncilja naglašava važnost razgovora o uzimanju vitamina D sa svojim ljekarom prije početka režima.