Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo 10. 5. 2017. godine zaprimilo je akt MUP-a Kantona Sarajevo kojim im je na dalje nadležno postupanje proslijeđen dopis tadašnjeg direktora Javnog preduzeća TVSA Elvira Resića u kojem su iznesene sumnje o navodnim nezakonitim radnjama koje je počinio bivši direktor te televizijske kuće Emir Zlatar, u mandatnom periodu 2008. - 2011. godina.
Dostavljao pravdanje troškova, ali bez Pravilnika i ograničenja
Tadašnji novimenovani direktor Elvir Resić u prilogu prijave dostavio je Izvještaj o izvršenoj analizi i kontroli troškova reprezentacije i putnih troškova od februara 2017. godine koji je sačinila revizorske kuće FIN PROFI d.o.o. Sarajevo.
Nakon poduzimanja radnji u cilju ispitivanja osnovanosti navoda iz podnesene prijave, kako saznaje Raport, u odgovoru JP TVSA od 13.11. 2020. godine se navodi da je bivši direktor Emir Zlatar uredno dostavljao službi računovodstva pravdanje za učinjene troškove. Troškove reprezentacije i putnih naloga pravdao je tako što je uz izvode o promjeni stanja na biznis kartici dostavljao poreske fakture ili fiskalne račune i slipove, kao i potvrde o izvršenim plaćanjima roba i usluga.
U članu 12. Zakona o računovodstvu i reviziji u FBiH stoji: "Sva pravna lica obuhvaćena ovim zakonom koja obavljaju ekonomsku aktivnost u Federaciji, obavezna su voditi i čuvati knjigovodstvene evidencije i dokumente koje pružaju dovoljne, adekvatne i kompletne dokaze o njihovim transakcijama. Odgovornost za računovodstvene i knjigovodstvene poslove nosi lice ovlašteno za zastupanje pravnog lica. Lice iz stava 2. ovog člana dužno je osigurati vođenje računovodstvenih i knjigovodstvenih evidencija u poslovnim knjigama isključivo na osnovu dokumentacije po osnovu nastalog poslovnog događaja."
Dakle, prijavljeni Emir Zlatar je kao odgovorno lice u pravnom licu bio dužan pravdati svoje troškove, odnosno osigurati da se knjigovodstveno svaka poslovna promjena knjiži isključivo na osnovu dokumentacije, što je prema navodima Odgovora JP TVSA broj 01-2537/20 od 13. 11. 2020.godine on i činio.
Istovremeno, odgovor JP TVSA od 13. 11. 2020.godine jasno navodi da u vrijeme mandata prijavljenog direktora Emira Zlatara nisu postojali Pravilnici ili druge interne procedure, koje bi ograničavale direktora u korištenju biznis kartice.
Šta stoji u revizorskom izvještaju?
Cilj Izvještaja o izvršenoj analizi i kontroli troškova reprezentacije i putnih troškova koji su plaćeni biznis karticom, koji je sačinio FIN PROFI d.o.o. Sarajevo za period od 2007. do 31. 3. 2013. godine, bio je utvrditi iznose rashoda reprezentacije i rashoda po osnovu službenog puta koji su plaćeni biznis karticom JP TVSA te sa aspekta povezanih i drugih propisa utvrditi validnost knjigovodstvenih isprava i druge dokumentacije.
U Izvještaju na 44 stranice, koji je u posjedu Raporta, u dijelu koji tretira 2008. godinu iznos rashoda plaćenih biznis karticom je 5.603,28 KM. Te godine, Zlatar je, kako je navedeno, kupio i kofer, parfeme, cigarete... te je boravio u Beču, Kataru, Dubrovniku, a posjećivao je i restorane "Četiri sobe gospođe Safije" u Sarajevu, Kapetanovu kuću u Stonu u Hrvatskoj... Revizor navodi da nema dokaza o tome kome su poklonjeni parfem i cigarete, kao ni troškovi "ugošćavanja", odnosno nisu navedeni poslovni partneri. Za kofer je naveo da je "nabavljen za programske potrebe", ali nije evidentiran kao inventar niti je za njega zaduženo odgovorno lice.
Troškovi se naredne godine značajno povećavaju i iznose 22.572,22 KM. U 2009. godini Zlatar je trošio na odlaske u Istanbul, Beč, Ankaru, Dubrovnik i Zagreb. Plaćao je cehove u "Četiri sobe gospođe Safije" u Sarajevu, Kapetanovovoj kući, Kulinom dvoru... Ono što je možda najzanimljivije za ovaj period jeste da je Zlatar biznis karticom platio vibracionu bušilicu, štedne sijalice, torbu za odijelo, kravate i ponovo parfeme. Ni u ovom izvještajnom periodu nisu navedeni poslovni partneri na koje je, eventualno, trošio reprezentaciju, niti kome su kupljene sijalice.
Godine 2010. troškovi su 18.148.30 KM, a otišli su, između ostalog, na puteve u Istanbul, Beč, Slano, Zagreb, na račune u restoranima potrošeno je više od 10.000 KM, plaćena je kazna za saobraćajni prekršaj u Austriji u iznosu od 723,66 KM, te kupovani odijela, parfemi, čaše, fildžani...
Godinu kasnije troškovi su smanjeni na 10.485,44, a njima su plaćani putevi za gotovo iste relacije (Istanbul, Beč, Dubrovnik), te je navedeno da su kupljeni odijelo i tri košulje za ramazanski program, kao i muška jakna, košulja i hlače, također za ramazanski program. Ponovo nema dokaza niti napomena s kojim poslovnim partnerima i na koga je trošena reprezentacija.
U 2012. i 2013. godini izvršeno je samo po jedno plaćanje biznis karticom. U 2012. riječ je o iznosu od 396 KM, a na poleđini računa za ugostiteljske usluge naznačeno je da je riječ o ugošćavanju članova Nadzornog odbora TVSA. U 2013. biznis karticom je plaćen iznos od 126 KM, bez ikakve napomene.
Šta kaže Tužilaštvo KS
Raport je Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo poslao upit u kojoj je fazi prijava protiv bivšeg direktora TVSA Emira Zlatara.
"U navedenom predmetu istraga je u završnoj fazi. Provedena su sva potrebna vještačenja i uskoro će biti donesena tužilačka odluka", kazala nam je glasnogovornica Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo Azra Bavčić.
Isti slučaj u KJKP Tržnice-Pijace Sarajevo
Prema izvještaju Finansijske policije FBiH iz juna 2016. godine, u periodu od 1. januara 2014. godine do 31. oktobra 2015. godine Emir Zlatar je bio na direktorskoj poziciji i tada je počinio niz nepravilnosti u poslovanju KJKP Tržnice-pijace. U pitanju je reprezentacija i kupovina biznis-karticom.
Finansijska policija je u izvještaju koji je dostavljen Tužilaštvu KS, utvrdila da su velika sredstva preduzeća potrošena na reprezentaciju, putovanja, niz predmeta i prehrambenih artikala koji nisu mogli biti uknjiženi na preduzeće.
Samo tokom 2014. godine Zlatar je po kafanama, restoranima, i hotelima potrošio više od 24 hiljade KM.
U izvještaju, također, stoji da je u periodu od prva tri mjeseca 2015. godine, prije zatvaranja kartice, Emir Zlatar “skršio” 27. 468 KM. U Zagrebu je kupovao džemper, majice i čarape, tokom putovanja u Ljubljanu pantalone i majicu, u Beogradu je kupio djeci igračke, a sebi “Lacoste” džemper i majice. Posebna strast su mu bili parfemi koje je kupovao nemilice, ne pitajući koliko koštaju, a neki su koštali i 500 KM. O trošku firme je kupovao “namirnice za kuću”, pidžame, sijalice, ograde… “Državnim” parama tokom dvije godine mandata Zlatar je plaćao brojne hotelske račune u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Srbiji, pa čak i u Sarajevu.