Zdravlje

Znate li šta je, zapravo, bol u mišićima?

Ako iznenada osjetite bol u rukama ili nogama, vjerovatno se nećete sjetiti slatkog mačića. Ali zašto govorimo o bolovima u mišićima? Termin dolazi od stare riječi "catarrh", što znači "upala". Kasnije je germaniziran kao "(mišićni) mamurluk".

Kako se to dešava?

Dobijate bolove u mišićima kada intenzivno naprežete mišiće na nepoznat način. To se može dogoditi, naprimjer, ako nakon dužeg vremena ponovo krenete na brdski biciklizam ili skijanje. Određeni mišići više nisu naviknuti na ove sekvence pokreta i noge će vas boljeti.

Naravno, može uticati i na druge mišiće, poput onih na rukama, recimo ako ste igrali tenis predugo. Međutim, bol u mišićima ne postaje vidljiv odmah, već tek nakon nekoliko sati ili sljedeći dan. Ne brinite, to je neprijatno, ali nije opasno. Dakle, on je više poput slatkog mačića nego dostojanstvenog tigra.

Pucanje sićušnih vlakana

Ako se mišići podvrgnu prevelikom naprezanju, sićušna vlakna u njima pucaju (uredu, to opet zvuči strašno), što se uzgred može vidjeti samo pod mikroskopom. Tijelo se tada odmah počinje baviti popravkom ovih mini ozljeda, koje se uglavnom javljaju u mišićnim ćelijama.

Također postoje promjene u pritisku i protoku krvi u mišićnom tkivu. Ako tekućina prodre u oštećena vlakna, nastaje otok, sličan upali. Zbog toga osjećate "jao". Vaše tijelo će to moći popraviti za samo nekoliko dana. Bolni mišići tada ponovo nestaju.

Šta možete učiniti?

Ako vas "mamurluk" već drži u kandžama, pomoći će vam opuštajuća kupka ili topli tuš. Malo vježbe također može biti dobro, ali nemojte pretjerati. Bolja od liječenja bolnih mišića je prevencija: prije nego što počnete bilo kakvu vježbu, trebali biste se dobro zagrijati umjesto da odmah krenete od 0 do 100 kao trkaći automobil.

Također planirajte vježbe istezanja i opuštanja nakon vježbe. Osim toga, uvijek treba da "slušate" svoje tijelo. Ono ne govori u tradicionalnom smislu, ali vam pokazuje kada treba da prestanete.