Moljac je česta štetočina, ali definitivno ga ne želimo u domu. I kuhinjski moljci, i oni koji vole tekstil, dolaze zbog određenih povoljnih uvjeta. Kada naiđu na njih, teško ih se riješiti.
Postoje dvije glavne skupine moljaca. Kuhinjske moljce uglavnom privlači hrana, dok tekstilni moljci više vole ormare s odjećom. Održavanje čistoće prvi je korak da spriječite njihovo razmnožavanje. Međutim, ponekad ni to nije dovoljno.
Šta privlači moljce?
Moljci su uporni posjetitelji koji često pronalaze svoj put do ormara i kuhinjskih polica, ostavljajući nas s pitanjem - što ih zapravo privlači? Iako izgledaju bezopasno, moljci mogu uzrokovati štetu na odjeći, tkaninama i namirnicama, a njihov dolazak često je povezan s jednostavnim navikama u kućanstvu.
Privlači li moljce svjetlo ili tama
I kuhinjske i tekstilne moljce u osnovi privlači svjetlost. Oni su u stanju detektirati snop umjetne ili prirodne svjetlosti, a bilo koja vrsta rasvjete zapravo im je izuzetno zanimljiva. Međutim, kad uđu, potražit će suprotno, tamu.
Moljci traže hranu
Kuhinjski moljci poznati su po tome što im je glavna meta suha hrana. Posebno žitarice i proizvodi od žitarica poput zobi, riže, sušene tjestenine ili brašna. Pronađu ih po mirisu, a zatim tamo polažu jaja, stvaraju ličinke, pa hrana više nije jestiva.
Namirišu i hranu za pse ili mačke
Pranje i pospremanje poda nakon svakog obroka vašeg ljubimca najbolja je opcija za izbjegavanje moljaca. I hranu za kućne ljubimce važno je držati dobro zatvorenom kako ju moljci ne bi namirisali.
Moljci vole vlagu i topla skloništa
Mnogi se štetnici vole razmnožavati u vlažnim prostorijama. To se događa ili zbog curenja, nedovoljne ventilacije ili iz nekog drugog razloga. Ne samo da je prekomjerna vlaga u stanu često uzrokuje nastanak plijesni već privlači i moljce. Visoke temperature predstavljaju veliku ugodu za moljce. Zbog toga su ljeti posebno izložene prostorije poput podruma, šupa, smočnica i tavana. No i zagrijani stanovi nisu im mrski.
Kako se riješiti moljaca u ormaru
Moljci se razmnožavaju kontinuirano tokom cijele godine, ali su najaktivniji između juna i oktobra. Ako vidite da vam je odjeća počela dobivati neobične rupice, vjerojatno su vam u ormar ušli moljci. Moljci se mogu uvući u tepihe i zavjese pa i njih dobro provjerite. Kako ih je teže primijetiti na odjeći nego u kuhinjskim namirnicama, morat ćete svu odjeću izvaditi iz ormara i dobro ju oprati. Perite ju na visokoj temperaturi ili stavite u zamrzivač na nekoliko dana. To će ubiti sva jajašca i više se neće moći razmnožavati.
Ako su uočene neobične rupice na odjeći, vjerojatno je riječ o moljcima u ormaru. Moljci se mogu uvući u tepihe i zavjese te ih je potrebno dobro provjeriti. Kako se riješiti moljaca iz ormara:
Izvaditi svu odjeću iz ormara
Kako je moljce teže primijetiti na odjeći nego u kuhinjskim namirnicama, nužno je svu odjeću izvaditi iz ormara i dobro ju oprati.
Pranje odjeće
Poželjno je oprati robu na visokoj temperaturi ili je ostaviti u zamrzivaču nekoliko dana. Time će se ukloniti sva potencijalna jajašca.
Pranje ormara
Nakon što je sve roba oprana, potrebno je oprati i svaki dio ormara ali nikako s repelentima jer mogu doći u dodir s odjećom pa tako i na kožu. S obzirom na to da su repelenti puni snažnih toksičnih svojstava, ako dođu u dodir s kožom mogu izazvati razne alergijske reakcije. Također, mogu biti opasni i za kućne ljubimce. Najbolje bi bilo koristiti prirodne sastojke, recimo mješavinu vode i octa ili različita ulja poput cedrovine, metvice i ulje lavande.
Prozračivanje ormara
Nakon što je ormar opran, neophodno ga je dobro prozračiti prije vraćanja odjeće. U džepove odjeće moguće je staviti listove cedrovine ili mente u vrećici kako bi otjerali moljce u budućnosti. Još jedan odličan način za tjeranje moljaca su i vrećice sa sušenom lavandom ili ulje citronele. Moljce će odbiti i miris lovorovog lista kojeg je moguće postaviti po policama ormara nakon što vratite odjeću.