Slučaj Zoran Galića ilustrativan je primjer možda i nimalo slučajnih pravnih zavrzlama i rupa u bosanskohercegovačkom zakonodavstvu.
Samo je kod nas moguće da neko bude bjegunac od pravde, osumnjičen za ozbiljna krivična djela, istovremeno se već više od mjesec ne pojavljuje na poslu, a opet ne može dobiti otkaz na radnom mjestu i to na više nego osjetljivoj poziciji zamjenika Državne agencije za istragu i zaštitu (SIPA)!
Visoka korupcija
Galić se tereti u predmetu visoke korupcije u periodu dok je bio direktor Granične policije BiH, odnosno, kako Tužilaštvo BiH tvrdi "postoji osnovana sumnja da je Galić zajedno s drugim osumnjičenicima počinio krivično djelo organizirani kriminal i zloupotreba položaja ili ovlaštenja".
Galić je preko svoje pravne zastupnice Ivane Grizelj-Ćorluka poručio da je u liječenju u Hrvatskoj (čije državljanstvo također posjeduje) i da je "poslao dio medicinske dokumentacije svom poslodavcu, SIPA-i, ali i Tužilaštvu BiH i da im je sve proslijeđeno vezano za otvaranje bolovanja".
Međutim, iz SIPA-e smo i prošle sedmice, ali i danas, dobili potvrdu da nikakav validan papir Galić nije dostavio agenciji koji bi opravdao njegovo odsustvo s posla.
Zbog toga je njemu posljednji put plaća obračunata još 5. jula.
Tri dana kasnije, Galić je, prema tvrdnjama Tužilaštva BiH, "a nakon što mu je osoba iz jedne od istražnih institucija koje su uključene u istragu dostavila informaciju o mjerama protiv njega", u popodnevnim satima ilegalno prešao granicu BiH te pobjegao u Hrvatsku.
Jedina logična odluka
Kako smo saznali u SIPA-i, Galića vode "ni na nebu ni na zemlji", odnosno, ne obračunavaju mu plaću, on nije ni na bolovanju niti na godišnjem odmoru niti dolazi na posao - a opet mu ne mogu dati otkaz!
Naime, njega razriješiti, odnosno smijeniti može jedino organ koji ga je i imenovao, a to je Vijeće ministra Bosne i Hercegovine i to na prijedlog Nezavisnog odbora Parlamentarne skupštine BiH.
I Odbor je zaista i poslao dopis, ali i izazvao dodatnu konfuziju, jer je predložio Vijeću ministara da razmotri mogućnost smjene Galića, ali i njegov zahtjev za razrješenje.
Time je Nezavisni odbor dao alibi pojedincima iz Vijeća ministara (ministri iz HDZ-a) da traže razrješenje Galića (a ne smjenu).
Time bi bjegunac od bh. pravosuđa mogao još profitirati iz cijele situacije, ostvarivši pravo na otpremninu i nekih drugih pogodnosti, ako bi mu se prihvatio zahtjev za razrješenje.
I tu je nastao čvor koji je zasad nemoguće zasad raspetljati, jer ministri iz reda bošnjačkog naroda ne žele ni čuti za ovu drugu opciju, insistirajući na jedinoj logičnoj odluci Vijeća ministara - smjeni Galića.
Poziv Galićevoj advokatici
U želji da doznamo komentar druge strane, kontaktirali smo sa Galićevom zastupnicom Grizelj-Ćorluka.
Nakon što nam se javila na telefon i saslušala zbog čega smo je kontaktirali, rekla je da je "ponovo pozovemo za pola sata jer trenutno nije u mogućnosti pričati".
Više, međutim, nije odgovarala na pozive...