Svijet

Informacije CIA-e otkrivaju mnogo toga: Šta američke vlasti stvarno misle o ruskim nuklearnim prijetnjama?

Sjedinjene Države ne vjeruju da postoji prijetnja da će Rusija upotrijebiti nuklearno oružje unatoč nedavnoj eskalaciji moskovske retorike, rekao je u petak visoki američki vojni dužnosnik.

"Nastavljamo svakodnevno pratiti njihove nuklearne sposobnosti najbolje što možemo i ne procjenjujemo da postoji prijetnja od upotrebe nuklearnog oružja i da postoji prijetnja teritoriju NATO-a", rekao je novinarima dužnosnik, pod uvjetom anonimnosti. 

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izjavio je u ponedjeljak da zapad ne bi trebao podcjenjivati ​​povećane rizike od nuklearnog sukoba zbog Ukrajine. 

Rusija je ranije ovog mjeseca objavila da planira do jeseni rasporediti svoje nedavno testirane interkontinentalne balističke rakete Sarmat, sposobne za nuklearne napade na Sjedinjene Države.

Strah zapada zbog opasnosti od nuklearnog rata porastao je nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo invaziju na Ukrajinu 24. februara i u svom se govoru osvrnuo na ruske nuklearne snage te upozorio da će svaki pokušaj da se Rusiji stane na put "voditi do posljedica na koje niste naišli nikada u svojoj historiji". 

Britanski premijer Boris Johnson rekao je ove sedmice da ne očekuje da će daljnji ruski vojni neuspjesi potaknuti Putina da koristi taktičko nuklearno oružje, rekavši da čelnik Rusije ima prostora za manevriranje i okončanje sukoba.

Direktor CIA-e William Burns rekao je ranije u aprilu da se prijetnja o ruskom potencijalnom korištenju taktičkog ili nuklearnog oružja niskog učinka ne smije olako shvatati, ali i da CIA nije primjetila puno praktičnih dokaza koji bi povećali tu zabrinutost. 

U ruskoj invaziji na Ukrajinu hiljade je mrtvih ili ozlijeđenih, gradovi su pretvoreni u ruševine, a više od pet miliona ljudi bilo je prisiljeno pobjeći u inozemstvo.

Moskva svoju akciju naziva "specijalnom vojnom operacijom" za demilitarizaciju svog susjeda.