Politika

Tegeltija: Novca za izbore je uvijek bilo i biti će. Nije fer to što rade Bevandi

"Političko Sarajevo dugo radi na tome da, kako već bira dva člana Predsjedništva BiH, što im poprilično i uspijeva, ovaj put pokuša utjecati i na izbor člana iz RS, a agresivnije će igrati i predstavnici međunarodne zajednice ove godine jer njihovi favoriti nemaju šansu da pobijede na fer izborima. U svemu tome će veoma neobični biti mjesto i uloga Centralne izborne komisije (CIK) koja se ovih dana više bavi tuđim nego svojim poslovima", rekao je za Glas Srpske predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija naglašavajući da će biti novca za predstojeće opće izbore u BiH.

On kaže da budžet institucija BiH za 2022. godinu još nije usvojen, ali da je najmanja odgovornost na Vijeću ministara, pa i Parlamentu BiH.

"Globalni fiskalni okvir, koji treba da odobri Fiskalno vijeće BiH u kojem su entitetski premijeri, ministri finansija, predsjedavajući Vijeća ministara i ministar finansija i trezora BiH, za 2022. nismo imali do kraja marta ove godine. Nije bilo saglasnosti Vlade RS i zbog toga nije usvojen okvir, bez kojeg se nije moglo pristupiti izradi budžeta. Ministarstvo finansija priprema nacrt budžeta, nadam se da će uskoro biti upućen Predsjedništvu BiH, koje je formalni predlagač, a zatim i u Parlament BiH i to do kraja maja, a dalje odluke su na Parlamentu", naveo je Tegeltija.

Na pitanje da li će biti novca za izbore, kaže da je uvijek bilo i da će biti.

"O tome smo govorili i 2020, ali je CIK odlukama pomjerio izbore, a na kraju su imali novac. Izbori se raspisuju početkom maja, a održavaju početkom oktobra. To je dug period da bi se insistiralo na novcu u maju. I prije dvije godine sam rekao, a i sada ću, da izbori neće zavisiti od finansijskih sredstava, a moramo priznati da CIK veoma agresivno nastupa o pitanju tog novca. Ne znam koji su im motivi, ali mislim da u pripremama za izbore imaju daleko važnijih stvari nego da razmišljaju o tome", govori Tegeltija.

Na pitanje kako komentira izjave iz CIK-a u kojem kao krivca vide ministra finansija i trezora BiH Vjekoslava Bevandu optužujući ga da blokira budžet, povezujući to sa HDZ-om, Tegeltija kaže da to "nije ni fer ni korektno prema njemu", posebno jer je Vijeće ministara kolektivni organ.

"Aludira se na to da je član HDZ-a BiH, partije koja je nezadovoljna Izbornim zakonom, odnosno nespremnošću SDA da promijeni određene elemente, ali ideje CIK-a da novac bude obezbijeđen iz viška sredstava iz nekog prethodnog perioda nisu ničim utemeljene. Zato govorim da se bave tuđim, a ne svojim poslom. Siguran sam da ministru Bevandi nije u cilju blokada izbora niti da bilo šta radi na tom planu", govori predsjedavajući Vijeća ministara.

Na pitanje da li smatra da će izbori biti u oktobru ili da mogu biti prolongirani, kao lokalni prije dvije godine, Tegeltija kaže:

"Od CIK-a se sve može očekivati. Postoje neki kojima izbori baš i ne odgovaraju, s obzirom na politički rejting. Ako smo se opredijelili da ćemo ići u izbore, po svaku cijenu i bez izmjena zakona, onda treba da budu početkom oktobra. Vjerujem da će se to desiti i da CIK neće napraviti ono što je napravio 2020, a ne vjerujem da će biti usvojene izmjene Izbornog zakona".