Vijesti

Šta se krije iza javnog poziva ministrice Nikolić? Raspisan u vrijeme godišnjih odmora, sve žalbe odbijene

Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo na čelu sa ministricom Aleksandrom Nikolić objavilo je konačnu listu dobitnika sredstava za sufinansiranje naučnoistraživačkih/umjetničkoistraživačkih i istraživačkorazvojnih projekata i programa iz Budžeta Kantona Sarajevo za 2022. godinu.

'Institucije žive i tokom augusta'

Zaprimljene su 484 prijave na javni poziv.

"Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo i Komisija je imala vrlo izazovan i složen zadatak, da od velikog broja jako dobrih prijedloga izabere najbolje projekate i programe. Treba naglasiti da je od pristiglih prijava na B1 program, podršku naučnoistraživačkim/umjetničkoistraživačkim projektima, 42% odobreno za sufinansiranje, što je po mišljenju Ministarstva vrlo dobar rezultat, koji svjedoči o težnji ka naučnoj  izvrsnosti u Kantonu Sarajevo", navedeno je u saopćenju.

Međutim, redakciji Raporta javili su se aplikanti koji su se prijavili na poziv i požalili na proceduru te ukazali na netransparentnost u bodovanju. Oni, između ostalog, tvrde kako im nisu uvažene žalbe putem emaila, da je javni poziv tempiran za vrijeme godišnjih odmora, te da je bilo kašnjenja u objavi rezultata javnog poziva.

Međutim, ministrica kaže da je sve urađeno prema procedurama, te da "institucije 'žive' i tokom augusta".

"Prije svega treba pročitati poziv gdje jasno piše da se sredstva iz B1 programa poziva dodjeljuju institucijama i zbog toga prigovor mora biti dat od strane ovlaštenog lica i oficijelno kroz protokol. Dakle, jasno je u pozivu naglašeno kako se može dostaviti prigovor na preliminarnu listu. Za sve korisnike bilo je jasno kad će biti liste objavljene", navodi Nikolić za Raport.

Nikolić je za naš portal kazala da su samo četiri osobe poslale email sa žalbom te da će svi odbijeni dobiti tzv. "ne pismo" tokom naredne sedmice gdje će dobiti informacije zašto njihov projekat nije prihvaćen za sufinansiranje.

"Kada govorimo o transparentnosti, svako ko uzme poziv može da vidi da je jasno napisano da je cilj poziva jačanje kapaciteta naučnoistraživačkih institucija, a jasno su navedenepriritetne oblasti, te je navedeno da projekti sličnih tema koje su finansirane prošle godine neće biti prioritet.

Dalje, u pozivu su navedeni kriteriji za ocjenu projekta, a sami aplikanti su predlagali recenzente. Dakle, svi su bili jasno informirani o proceduri i to da su rezultati objavljeni u doba godišnjih je deplasirana pritužba jer bi to značilo da niko nije predao pritužbu. Dodatno, poziv insistira na formiranju tima, tako da je za očekivati da će neko iz tima sačekati rezultate", navela je Nikolić.

'Projekti ocjenjivani po kriterijima navedenim u pozivu'

Na pitanje kako je tekao tekao proces bodovanja, Nikolić je kazala:

"Proces ocjene je tekao tako da je imenovana komisija od respektabilnih naučnika i istraživača. Komisija je poslala od strane aplikanata imenovanim recenzitima projekte. Nakon primljenih recenzija projekti su ocjenjivani po kriterijima navedenim u pozivu. Na osnovu ocjena formirana je lista svih projekata. Prema raspoloživom novcu su odabrani oni koji su sufinansirani (obično su odobrena sredstva za opremu i istraživački materijal).

Većina projekata su bili vrlo interesantni, ali nije bilo dovoljno sredstava za sve. Nakon što je formirana preliminarna lista svi aplikanti su mogli uložiti prigovor na jadno naznačen način. Vrijeme za dostavljanje prigovora je bilo 8 dana. Nakon toga su razmatrani prigovori i donesena je lista. Tako da je proces vrlo transparentan. Ja sam EU evaluator. Vjerujte mi da je procedura vrlo slična, s tim da nema mogućnosti prigovora kada aplicirate na EU projekte. Samo dobijete informaciju koliko bodova ste dobili i kratko objašnjenje. I to je to", zaključila je Nikolić za Raport.