Vijesti

Ured za borbu protiv korupcije predstavio Interaktivnu mapu za nelegalnu sječu šume i gradnje

Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo predstavio je danas Interaktivnu mapu gradnje objekata i sječe šume na području KS. Mapa je statistističko-analitički alat s ciljem kratkoročnog i dugoročnog praćenja eventualnih koruptivnih pojava i ponašanja u oblasti prostornog planiranja i građenja u KS.

Mapa, kako je rečeno na konferenciji za novinare, ima dva suštinska cilja: jedan je da učini dosad prikupljene podatke o gradnji dostupnim javnosti, te da prati i prevenira koruptivne aktivnosti u ovoj oblasti.

Mennuti: Ured treba podršku, umjesto toga suočava se sa pritiscima

Deborah Mennuti, zamjenica ambasadora SAD u BiH zahvalila se Uredu za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom KS na doprinosu koji su uradili kako bi uveli transparentnost u rad državne uprave.

"Ovaj ured je zaista predvodnik u aktivnostima u borbi protiv korupcije. Ukoliko se uvede transparentnost u rad institucija, to će otežati korupciju i to je naročito važno da se rasvijetle sve veze državnog i privatnog sektora. Ova baza podataka osigurat će javnosti, nevladinom sektoru, novinarima istraživačima, vrlo moćno sredstvo da istražuju sve podatke o prošlim, sadašnjim i budućim projektima izgradnje i sječe šume. Također će omogućiti da se uđe u trag svim procesima planiranja korištenja korištenja zemljipta i naknadno izdatih dozvola za gradnju. Ova baza pomaže građanima kantona da aktivno učestvuju u praćenju aktivnosti gradnje u KS. To će omogućiti da se otkriju slučajevi korupcije koji otežavaju život građana KS. Tim će biti u situaciji da brzo i lakše utvrdi sve slučajeve korupcije. Ovaj tim treba podršku, a umjesto toga često se suočava sa pritiscima. To je neprihvatljivo.

Svi nosioci vlasti u BiH moraju osigurati sve uslove ovom timu da radi. Naravno, tim uživa punu podršku međunarodne zajednice, ali ne može samo međunarodna zajednica biti inicijator pokretanja ovakvih projekata. Pozivampo sve tužioce da se energično uključe u krivično gonjenje krivičnih djela i da otkriju sve slučajeve povezanosti stranaka javnih organa i ostalih. Nedostatak transparentnosti i provođenje prava onemogućavaju ovoj zemlji da napreduje i zbog toga stalno zaostaje sa svojim susjedima. Vrlo često čujemo da je korupcija jedan od razloga zašto građani napuštaju ovu zemlju, gdje se osjećaju nesigurno, i idu u zemlje gdje su njihova prava veća", kazala je Mennuti.

Sa predstavljanja Interaktivne mape gradnje objekata i sječe šume na području KS / Foto: FENA

Politički savjetnik u Ambasadi Velike Britanije Andrew Le Grice naglasio je da su racionalno korištenje prirodnih resursa te pravilno i ispravno planiranje granje, osnova za kvalitetu života i budućnost svijeta.

"Međutim, korupcija sve to potkopava. Svi moraju raditi zajedno kako bi to zaustavili", poručio je.

Kafedžić: Kad se pojave mašine i bageri, tada je već kasno

Erduan Kafedžić, šef Ureda, rekao je da je ova interaktivna mapa nastavak aktivnosti Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom u KS u sektoru gradnje i planiranja, nakon što su regostrirani rizici u ovom sektoru.

"Kad se pojave mašine i bageri, tada je već kasno. Tada su prikupljene i urbanističke i građevinske dozvole i bilo kakva reakcija se ne može desiti, osim sudskim putem kada su ti procesi dugotrajni, neizvjesni, a dotad će se završiti gradnja. Ova mapa treba da posluži svim zaniteresiranim stranama da krene sa društvenim aktivizmom već kod urbanističke saglasnosti. Ona pruža mogućnost da se za određeni objekat provjeri postojanje dozvole već kod same gradnje. Ukoliko je data, na primjer, urbanistička saglasnost, a nije odobrenje za građenje, onda mogu reagirati građani, novinari istraživači ili nevladine organizacije te zaustaviti davanje saglasnosti za građenje, ukoliko za to ima opravdanih elemenata", rekao je Kafedžić.

On je naveo da nije rijedak primjer da se sječom šume određeno područje pretvara u građevinsko zemljište. što predstavlja pripremu za gradnju. I ovdje će biti indikatori, kada se obavi sječa šume, da se priprema gradnja i na taj način će se moći djelovati.

"Prateći trend rasta broj prijava o korupciji u sektoru gradnje i prostornog planiranja, Ured je uz pomoć i podršku Ambasade SAD u BiH postavio interaktivnu mapu. Razlozi za uspostavu ovakvog alata su višestruki, počev od potrebe za prezentiranjem javnosti prikupljenih podataka iz oblasti gradnje i prostornog planiranja u KS, neophodnosti povećanja same transparentosti procesa u ovom sektoru, a poznato je da je transparentnost zlatni standard u borbi protiv korupcije, kao i u svrhu praćenja, prevencije i suzbijanja i otkrivanja koruptivnih aktivnosti u ovoj oblasti", rekao je Kafedžić.

Šta je zapravo Interaktivna mapa?

Informacije koje Interaktivna mapa javnosti stavlja na raspolaganje odnose se na dva segmenta: gradnja objekata i sječa šume. Mapa ima sistem pretrage i statističko-analitički segment.

Jedan od ciljeva uspostave ove mape jeste povećanje stepena transparentnosti, kao najefikasnijeg rješenja protiv korupcije, u sektoru gradnje i prostornog planiranja, posebno u segmentu zaštite prirodnih resursa i životnog prostora.

Veoma važan cilj koji se želi postići uspostavom ove interaktivne mape jeste zaštita prirodnih resursa i životnog prostora. Korupcijom u oblasti gradnje i prostornog planiranja posebno je ugrožen eko-sistem, prirodni resursi, čovjekova životna sredina, njegovo zdravlje i kvalitet života.

Interaktivna mapa Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo

"Cilj uspostave ovog alata jeste i prevencija i sprečavanje korupcije u sektoru gradnje i prostornog planiranja. Dostupnost relevantnih podataka treba da podstakne zainteresovane građane, kao i nevladine organizacije koje se bave ovom tematikom, da u što većoj mjeri prijavljuju i dostavljaju nadležnim organima saznanja koja imaju, a koja se odnose na eventualne koruptivne aktivnosti u ovoj oblasti. S obzirom da su često od strane javnih organa uskraćeni za tražene podatke i informacije, Interaktivna mapa je na raspolaganju i novinarima istraživačima da istražuju i pišu o nepravilnostima, posebno kada se radi o tzv. „velikim investitorima“ i pogodovanju njihovim privatnim interesima na štetu javnog interesa", kazao je Kafedžić.

Kako je istakao, s obzirom na to da su često od javnih organa uprave uskraćeni za informacije, novinarima istraživačima će dostupnost informacija kroz ovu interaktivnu mapu predstavljati značajan resurs u obavljanju njihovog značajnog posla da vjerodostojno informiraju javnost.

"Interaktivna mapa i uspostava analitičko statističkog paketa, u ovoj oblasti omogućava provođenje još kjednog znalajnog cilja, a to je praćenje političkih subjekata, te prevencija finansiranja političkih partija kroz ovaj sektor. Ovaj sektor ima najviše novca, javnog novca, novca investitora u KS", kazao je Kafedžić.

On je dodao da je pored spomenutih ciljeva, kao jedan od dugoročnih ciljeva koji se želi postići uspostavljanjem Interaktivne mape jeste prevencija i sprečavanje ulaganja tzv. „prljavog novca“, vrlo često stečenog kroz nelegalnu trgovinu narkoticima, Ovaj cilj odnosi se na novac koji je stečen na nelegalan način, odnosno „pranje“ takvog novca kroz investiranje u građevinske projekte.