Sport

Poznati parovi osmine finala Svjetskog prvenstva: Azija ima rekordan broj predstavnika

Prvi put u historiji svjetskih nogometnih prvenstava tri zemlje iz Azijske nogometne federacije (AFC) izborile su plasman u drugi krug. U osmini finala turnira u Kataru igrat će Japan, Južna Koreja i Australija koja se natječe pod okriljem AFC-a od 2006. godine, a dotad je bila u Okeaniji, piše Index.

Korak do osmine finala bili su i Saudijska Arabija te Iran, a jedina azijska reprezentacija koja u Kataru nije bila konkurentna bio je domaćin. Japan je šokirao svijet pobjedama protiv Njemačke i Španije, izborivši prvo mjesto u grupi E. Južna Koreja srušila je Portugal i remizirala s Urugvajem, što joj je bilo dovoljno za drugo mjesto u grupi H. Australija je u ključnom susretu za prolaz u grupi D pobijedila Dansku.

"Dostižemo globalni standard i naš maksimalni kapacitet iz azijskog nogometa. Kad smo primili gol, nastavili smo dalje. Moramo biti uporni, čvrsti do kraja i uhvatiti svoj trenutak", rekao je japanski selektor Hajime Moriyasu.

Ekipe koje su se planirale u osminu finala

Azijske ekipe nikada nisu ušle u polufinale

Najbolji plasman jedne azijske ekipe na nekom od Svjetskom prvenstvu ostvarila je Južna Koreja osvojivši četvrto mjesto 2002. godine. dok je Sjeverna Koreja stigla do četvrtfinala 1966. Dosad su prvi krug na svjetskim prvenstvima dvaput prošle po dvije reprezentacije.

Prije 20 godina su Japan i Južna Koreja na Svjetskom prvenstvu, kojeg su zajednički organizirali, prošli u osminu finala. Za Japan je to bio krajnji domet, dok Južna Koreja na kraju bila četvrta. Iste ekipe izborile su osminu finala i 2010. u Južnoj Africi. Japan i Južna Koreja tada su ispali u osmini finala.

Afričke nacije samo su tri puta ušle u četvrtfinale: Kamerun 1990., Senegal 2002. i Gana 2010. Niti jedna nije pobijedila. Godine 1938. Kuba je postala prva reprezentacija iz zone CONCACAF koja je ušla u četvrtfinale.

Meksiko je ušao u četvrtfinale 1970. i 1986. godine. SAD je ušao u četvrtfinale 2002., ali je izgubio od Njemačke. Na inauguracijskom turniru, SAD je postao polufinalist izgubivši od Argentine s 1:6. 

Evropske i južnoameričke reprezentacije uvijek igraju polufinala i finala

Nijedna neevropska ili nejužnoamerička reprezentacija nije uspjela ući u polufinale. Dok su se reprezentacije s ova dva kontinenta izmjenjivale kao pobjednici SP-a između 1930. i 2002., u protekla četiri izdanja Evropljani su jasno dominirali.

Italija 2006., Španija 2010., Njemačka 2014. i Francuska 2018. godine uspjele su postati svjetski prvaci. Štoviše, sudionici u tri od zadnja četiri finala bili su iz Evrope. U prošlosti su domaćini svjetskih prvenstava uglavnom bile evropske zemlje (11 izdanja) i zemlje Južne Amerike (pet izdanja).

Sjeverna i Srednja Amerika (CONCACAF) organizirali su četiri svjetska prvenstva. a Katar je tek treća azijska zemlja koja je bila domaćin turnira nakon što su Japan i Južna Koreja zajedno bili domaćini turnira 2002. Afrika ima jedno domaćinstvo, dok je 2010. turnir ugostila Južna Afrika.