Svijet

Kako je Rusija posvađala članice EU. Nekad su jedna drugu spašavale propasti, sada su na ratnoj nozi

Poljska i Mađarska, zemlje naširoko poznate kao "loši momci Evropske unije". Jedno vrijeme su se odlično slagale i međusobno podržavale. Kako su se često nalazile u istim problemima sa čelnicima EU i prijetile su im iste posljedice, formiran je određeni savez između ove dvije države, koje su od strane drugih članica označene kao crne ovce. Međutim, onda se dogodio haos koji je prekinuo naizgled "idilično prijateljstvo". Vladimir Putin je pokrenuo invaziju na Ukrajinu, a nekadašnji saveznici stali su na suprotne strane.

Poljska je zaprepašćena Mađarskom

Najnoviji pokušaj EU da kazni Budimpeštu zbog načina na koji je ugušila demokratiju, mogao bi biti trenutak kada će Poljska otkriti koliko je zaprepašćena svojim nekadašnjim „partnerom u zločinu“.

Sve to ukazuje na neke promjene u savezima unutar EU, koje su izazvane početkom rata koji bijesni blizu granica bloka već više od devet mjeseci. Dok bi nova italijanska vlada mogla da pošalje neke pozitivne vibracije Mađarskoj, Poljska bi mogla da ide u suprotnom smjeru. Dugoročno, to bi Orbana moglo učiniti izolovanijim kada pokuša da se suprotstavi Briselu, prenosi Politico.

Uprkos zajedničkoj ambiciji da se suprotstave policiji vladavine prava u bloku, Mađarska i Poljska se sada nalaze u „sve toksičnijem odnosu“, kaže Jakub Jaraczevski, koordinator istraživanja za „Demokrcy reporting international“, nevladinu organizaciju sa sjedištem u Berlinu.

„Ali to je odnos sa kojim su zaglavljeni“, navodi on.

Viktor Orban je svojim proruskim potezima narušio odlične veze sa Poljskom

Proruski stav mađarskog premijera Viktora Orbana je ono što je pokvarilo odnose.

Najnovija politika koja iritira Varšavu je Orbanov veto na paket pomoći EU za Ukrajinu od 18 milijardi eura. Te globalni sporazum o minimalnom porezu na korporacije. Potezi koje Mađarska vidi kao način pritiska na Evropsku komisiju da oslobodi sredstva koja trenutno zadržava u odnosu na Budimpeštu zbog ograničenja demokratskih sloboda.

Sve se promijenilo ruskom invazijom na Ukrajinu

Dok je prije Putinove invazije, Varšava ovo možda vidjela kao legitiman pravac djelovanja, sada, pošto zauzima oštar stav prema Rusiji i nastoji da pomogne Ukrajini, Orbanova nemilosrdna taktika mogla bi da je izbaci preko ivice.

Sukob je na putu da dođe do vrhunca za nekoliko dana, kada vlade budu glasale o zamrzavanju dodatnih fondova EU Mađarskoj. Poljska je suočena sa izborom da nastavi da pruža političko pokriće Budimpešti ili da se odvoji, rekli su zvaničnici EU.

Dvije zemlje su dugo podržavale jedna drugu tako što su jedna drugoj stavljale veto na kazne koje je izrekla Komisija. Takozvani proces iz člana 7, koji suspenduje glasačka prava vlada u EU kada je došlo do kršenja osnovnih vrijednosti EU.

Komisija je pokrenula postupak protiv obje prijestolnice zbog demokratskog nazadovanja. Ali pošto je za tu kaznu bilo potrebno da se slože sve druge zemlje EU, Mađarska i Poljska su ranije uspijevale da spasu jedna drugu.

Dan D

Najnoviji prijedlog odnosi se na zamrzavanje 7,5 milijardi eura redovnih fondova EU. Te 5,8 milijardi eura grantova za oporavak Mađarskoj, dok Orbanova vlada ne ispuni 27 reformi. Uključujući tu i mjere za borbu protiv korupcije i reforme pravosuđa.

Vrući krompir zatim prelazi u prijestolnice EU, od kojih će biti zatraženo da uslovno odobre plan potrošnje Mađarske u okviru fonda za oporavak nakon pandemije. Kao i da zamrznu redovna sredstva od 7,5 milijardi eura.

Mađarska ne isključuje eskalaciju pitanja na samitu lidera EU sredinom decembra.

„Prijedlog Komisije bio je hladan tuš za nas. Jer nije bilo drugih znakova da će doći do problema poverenja“, rekao je mađarski ministar razvoja Tibor Navračič, zadužen za pregovore sa EU.

Poljska ima sopstvene interese

U određenoj mjeri, odluka Poljske će ovoga puta biti simbolična, prije nego što će imati konkretan efekat. Čak i ako bi Poljska i Italija — gdje su izbori u septembru doveli do konzervativne vlade sa proruskim elementima — glasali za Mađarsku. Vjerovatno je da će obje odluke biti usvojene kvalifikovanom većinom. Ona iznosi 55 posto zemalja EU koje čine 65 procenata stanovništva bloka. Tako bi Mađarska dobila odobrenje, ali ne i sredstva dok ne ispuni sve tražene reforme.

U ovom trenutku, nejasno je kako će Poljska glasati o pitanju davanja sredstava Mađarskoj, rekli su zvaničnici. Ali mnogo će zavisiti od toga da Budimpešta odustane od veta, posebno o ukrajinskoj pomoći.

Poljska također ima sopstveni interes. Nastoji da oduzme sredstva EU iz Brisela i pokazuje male znake spremnosti da prestane. Vlada je navodno zainteresovana da dobije odobrenje Komisije za isplate.

U znak da „poljska vlada polako posustaje“, tamošnji Vrhovni sud je odlučio da Igor Tuleja — sudija koji je postao simbol opozicije prema vladinoj pravosudnoj politici — može da se vrati na posao nakon što je suspendovan zbog dvijee godine nakon optužbi za prekršaje od strane državnih tužilaca.