Vijesti

Airsoft sve popularniji u BiH: Ovo nije isključivo muška igra

Airsoft

Airsoft je sport koji nema dugu tradiciju na našim prostorima i još je u razvoju. Ipak, kao takav privlači sve veći broj ljubitelja adrenalina. Oni u ovom simulacijskom sportu pucaju iz replika pravog oružja, zbog čega ih neupućeni smatraju opasnim.

Prava istina je da je airsoft sport sličan paintballu, a za razliku od pravih puški, u airsfotu se koristi plastična municija u vidu kuglica od tvrde plastike promjera od šest do osam milimetara različite težine, ovisno o vrsti oružja koje se koristi.

Iako neupućenima to izgleda kao opasan sport, u airsoftu postoje pravila koja se moraju strogo poštivati, a prvo i osnovno je da igrač obavezno mora nositi zaštitne naočale kako ne bi došlo do fizičkih povreda.

"Ovo nema veze sa ratovanjem već s druženjem i zabavom, a često se organizuje i neka humanitarna akcija kao u slučaju pomoći djevojčici Dalal. Najbitnije je druženje, a pucanje je adrenalin koji usput privlači. Airsoft je skup sport u kojem ima različitih profila ljudi od ljekara do fizičkih radnika. Sve zavisi o tome koliko je neko spreman da potroši na opremu jer to je i neka vrsta strasti. Lično imamo opreme u vrijednosti od 10.000 KM. Volim to i nije mi problem ulagati u to. Nedavno sam kupio naočale za noćno gledanje koje će mi pomoći da bolje igram po noći", kaže zaljubljeni u ovaj sport Rašid Selimovski iz Bihaća koji živi i radi u Njemačkoj.

Airsoft klubovi uglavnom vikendom organizuju igre koje traju 24 sata, dio igre se odvija tokom dana, a dio tokom noći kako bi sve bilo što realnije.

Airsoft klub "Delta“ Bihać zvanično je osnovan 2014. godine zahvaljujući entuzijazmu nekoliko momaka, ali je klub postojao nekoliko godina prije registracije.

"Ovo nije isključivo muška igra već za sve punoljetne osobe željne dobre zabave i adrenalina. Imamo i djevojaka, klub trenutno broj 12 članova. Radi se o fer plej igri, gdje igrač koji je pogođen treba sam da napusti igru. Uglavnom se to poštuje, ali uvijek se nađe neko ko pokušava folirati. Takve svi izbjegavaju", ispričao je Selimovski.

Kaže kako učestvuju u igrama širom Bosne i Hercegovine, a nedavno su bili na Igmanu gdje su igrali simulaciju oslobađanja komandanta. Igra je djelovala kao prava situacija.

"Jednostavno morate to doživjeti", podvlači Selimovski u razgovoru za Fenu.