Prošla godina obilježila je dramatične vrhunce klimatskih promjena - od koncentracije CO2 i temperature Zemlje do porasta nivoa mora.
Prošla je godina već bila godina za knjige klimatskih rekorda, ali novi izvještaj renomiranog Američkog meteorološkog društva pridodaje ionako dugom popisu rekorda.
Oblaci se smanjuju
U 2023. Zemljini slojevi oblaka koji reflektiraju toplinu smanjili su se na najniži nivo ikad zabilježen.
Mora postaju sve toplija
Voda postaje sve toplija: Oko 94 posto svih okeanskih površina doživjelo je morski toplinski val prošle godine.
Suša traje duže
U julu prošle godine 7,9 posto svjetskih kopnenih površina bilo je pogođeno jakom sušom.
Staklenički plinovi
Prema izvještaju, tri najgora staklenička plina u Zemljinoj atmosferi - ugljični dioksid, metan i dušikov oksid - dosegli su rekordne nivoe 2023. godine.
Najtoplija godina ikad
Površinske temperature bile su iznad prosjeka od 1991. do 2000., što je 2023. učinilo najtoplijom godinom u histpriji.
Stvarni uzrok simptoma groznice kontinuirano je povećanje onečišćujućih tvari od izgaranja fosilnih goriva, kaže se u izvještaju.
"Ovaj izvještaj odslikava zastrašujuću ali dobro poznatu sliku: doživljavamo zagrijavanje svijeta, a znakovi i učinci vidljivi su širom planete", rekao je Derek Arndt, direktor Nacionalnog centra za informacije o okolišu.
"Stanje klime u 2023. godini" objavljeno je kao dodatak Biltenu Američkog meteorološkog društva. Sastavili su ga naučnici iz cijelog svijeta i sadrži analizu globalnih klimatskih uvjeta.
Prošlogodišnje globalne temperature mora posebno su privukle pažnju mnogih istraživača jer su bile daleko iznad prethodnih rekorda. Stalno visoke površinske temperature mogle bi označiti "brzu promjenu" klimatskih uvjeta, rekao je Boyin Huang, istraživač iz Nacionalne uprave za okeane i atmosferu.
Desetine mrtvih u Evropi zbog velikih vrućina
Globalna prosječna godišnja anomalija temperature okeana je 0,13 stepeni iznad prethodnog rekorda postavljenog 2016. - što je "vrlo veliki skok za okeane", rekao je. Morski toplinski valovi bili su "izrazito rašireni i postojani u mnogim regijama".
Okeanski toplinski valovi nastavili su se deset mjeseci 2023. u velikom dijelu istočnih tropskih i sjevernoatlantskih okeana, Japanskog mora, Arapskog mora, Južnog okeana u blizini Novog Zelanda i istočnog tropskog Pacifika.
Broj dana s okeanskim toplinskim valovima povećao se s prethodnog rekorda (postavljenog 2016.) od 86 dana na 116. Na drugom kraju ljestvice bilo je samo 13 dana s okeanskim hladnim valovima, daleko manje od prethodnog rekordno niskog od 37 dana od 1982.
Vrućina u okeanu bila je toliko nevjerovatna da je Huang dodao izraz "supermorski toplinski valovi" u moderni klimatski glosar uz pojmove kao što su "megapožar" i "megasuša".