Amel Tuka bez evropskog odličja: Nikad se ne bih ponašao kao Belgijanac, makar ne osvojio medalju

Najbolji bosanskohercegovački atletičar Amel Tuka osvojio je 4. mjesto u finalu utrke na 800 metara na 37. Evropskom dvoranskom prvenstvu za seniore.

Prvenstvo je održano u Istanbulu (Turska).

Tuka je ovu discipline istrčao u vremenu 1:47.90 minuta. Prvi je bio Adrian Španac Adrian Ben. Drugoplasirani je bio Francuz Benjamin Robert. Treće mjesto i bronzanu medalju osvojio je Belgijanac Eliott Crestan.

Najbolji plasman u dvorani

Bio je ovo do sada i najbolji plasman našeg asa na evropskim prvenstvima. Amel je 2021. godine u poljskom Torunu u finalu bio peti s vremenom 1:47.37. Prethodno je 2019. godine u škotskom Glazgovu bio šesti, s 1:47.91.

"Moram priznati da sam jako, jako sretan i zadovoljan što sam prošao u samo finale Evropskog prvenstva u dvorani. Kao što svi znate, ta dvorana je za mene malo naporna. Mnogo mi je teže trčati u dvorani, ali sam takmičarski tip.

Volim se takmičiti. Osjećao sam se stvarno dobro i želio sam nastupiti na EP u Istanbulu. Nastup u finalu je veliki uspjeh za mene. Što se tiče finala, prvi put se desilo da se u finalu odobri nastup osam takmičara. To je za mene bilo malo više.

Amel Tuka: Zahvalan navijačima

Šest staza za osam ljudi. Uvijek je gužva. Jako teško se izboriti za poziciju i istrčati do kraja. Sve u svemu krenuo sam odlučno, jako dobro. Zauzeo sam dobro poziciju. Vidjeli ste kako se trka odvijala. Vidjeli ste i šta je Belgijanac uradio.

Po svima, i Englezi i Šveđani i svi su rekli da je trebao biti diskvalifikovan. Prolaziti na silu, to je nesportsko ponašanje. Ali, tako je kako je.

On je završio kao treći. Ja sam svima čestitao. To su momci koji vrijedno treniraju, kao i svi mi. Žele da se izbore za što veću poziciju. Međutim, treba imati sportski duh. Nikada ne bih koristio takav način da dođem do medalje, makar i ostao bez nje.

Općenito sam zadovoljan ovim dijelom sezone. Sve što radim trebalo bi dati rezultate na ljeto na otvorenom", rekao je Tuka, zahvalivši se svim vjernima navijačima.