Svijet

Amerika ponovo na nogama, 6-godišnjak upucao učiteljicu. Svi se pitaju šta sada?

To je jedna od onih priča koje donosi samo Amerika, 6-godišnji dječak nosi pištolj u školu u ruksaku, potegne i ispali jedan metak u svog učitelja.

Srećom, čini se da će učiteljica, Abby Zwerner, preživjeti. Ali niko, ni ona, ni dječak, ni drugi učenici u školi Newport News u Virginiji, ne mogu iz ovoga izaći neozlijeđeni, piše CNN.

U velikoj analizi CNN-a se navodi:

Amerika: Suluda kultura oružja

"Američka suluda kultura oružja i naši radikalno labavi zakoni o oružju doveli su nas na neka mračna mjesta. Vidjeli smo više od deset učenika osnovnih škola koje su u učionicama ubili bijesni muškarci koji su prije toga jedva završili srednju školu.

Učitelji moraju raspravljati o tome trebaju li ili ne nositi oružje u školu radi zaštite. Političari im govore da je to jedini način. Dok odbijaju zapravo učiniti bilo što da spriječe oružano nasilje smanjivanjem lakoće kojom Amerikanci mogu nabaviti oružje.

Masovne pucnjave izbijaju u kinima, noćnim klubovima, trgovinama, trgovačkim centrima, bolnicama, crkvama, sinagogama, na koncertima i javnom prijevozu.

Ovo se u ovom obimu ne događa nigdje drugdje u svijetu. A razlozi su jasni: to je oružje. Amerikanci nisu prirodno nasilniji od drugih.

No, kada u mješavinu dodate puno oružja, to nasilje mnogo češće postaje smrtonosnije.

Priča o šestogodišnjaku ipak je svojevrsna tragedija. Počinitelj je malo dijete. Iako ne možemo sa sigurnošću znati što se događalo u njegovom umu, klinac te dobi vjerovatno nije sposoban za hladnokrvno ubistvo s predumišljajem.

Koliko oružje može biti opasno?

Šestogodišnjaci još uvijek vjeruju da noću u ormaru postoje čudovišta i da je Djed Mraz stvaran.

Tek su nedavno naučili odrediti boje i možda ne mogu voziti bicikl. Njihovi mliječni zubi tek počinju ispadati.

WebMD upozorava: “Djeca u ovoj dobi još uvijek uče o zvuku, udaljenosti i brzini. Zato ih držite podalje od ulice. Oni još ne znaju koliko automobil ili kamion mogu biti opasni.”

Mislimo li stvarno da šestogodišnjak shvata koliko oružje može biti opasno?

Ovo dijete – praktički beba – sada je počinilo djelo koje će ga možda pratiti do kraja života.

Teško je zamisliti ujednačavanje kazni, iako je naša zemlja također izuzetak po tome koliko često šaljemo djecu u sistem kaznenog pravosuđa.

Izvještaji pokazuju da je dijete u policijskom pritvoru.

Šef policije je na konferenciji za novinare rekao:

"Bili smo u kontaktu s našim državnim tužiteljem i nekim drugim subjektima kako bi nam pomogli da na najbolji način pružimo usluge ovom mladiću."

Ovo nije bila nesreća

Ali šestogodišnjak nije "mladić". Puno je bliže djetinjstvu nego punoljetnosti.

Njemu je, bez sumnje, potrebna pomoć da prebrodi traumu koju je upravo proživio – i nanio. Osigurati da je dobro i da je zbrinut trebao bi biti prioritet u procjeni onoga što mu slijedi.

A ipak je počinjena ozbiljna nepravda. Ovo nije bila nesreća. Pitanje nije šta nije u redu sa 6-godišnjim dječakom jer se prema pištolju odnosi kao prema igrački.

Pitanje je što nije u redu s odraslom osobom koja je djetetu stavila oružje na raspolaganje. I kakvu odgovornost očekujemo od vlasnika oružja.

Oružano nasilje sada je ubica djece broj jedan u Sjedinjenim Američkim Državama. Više djece umire od pucanjavama nego od raka ili u saobraćajnim nesrećama", navodi CNN.