u toku istraga

Apel MUP-a Srbije medijima: Ne objavljujte netačne i neprovjerene informacije o nestaloj djevojčici. Štetite istrazi

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije (MUP) pozvalo je u četvrtak medije da ne objavljuju neprovjerene i netačne informacije o nestanku dvogodišnje djevojčice iz okolice Bora jer na taj način ugrožavaju istragu čiji je cilj što prije pronaći djevojčicu.

Nakon što je u srijedu navečer MUP obustavio pretragu terena, nakon 27 sati detaljne potrage za djevojčicom čiji nestanak je prijavljen u utorak, iz MUP-a su u četvrtak saopćili kako i dalje intenzivno rade na pronalasku djevojčice i utvrđivanju svih činjenica i okolnosti u vezi s njenim nestankom.

Današnje saopćenje iz MUP-a Srbije uslijedilo je nakon što se u srijedu navečer pojavila informacija da je djevojčica pronađena koja se pokazala netačnom.

Dejan Ševković iz Gorske službe spašavanja, koji je više od 20 sati učestvovalo u potrazi za nestalom djevojčicom kod Bora, kazao je da je situacija na terenu bila napeta, a uvjeti teški.

"Možemo reći da je veliki dio pretražen, ali uvijek postoji pet do deset posto vjerojatnosti da ne možemo potvrditi da dijete nije tu", kazao je Ševković gostujući u programu Radiotelevizije Srbije.

Prema njegovim riječima, na mjestu pretrage bilo je nepristupačnog terena gdje ljudi nisu mogli proći, i na takav teren su slali pse.

"Psi laju na osobu koju pronađu sve do trenutka dok vodič ne dođe na tu lokaciju, ali se to jučer nije dogodilo", kazao je Ševković.

Od nestanka dvogodišnje Danke Ilić u utorak popodne, u naselju Banjsko Polje kod Bora, na jugoistoku Srbije, u potragu je bilo uključeno više od 500 pripadnika MUP-a, uključujući i Žandarmeriju s psima tragačima. Angažirani su helikopteri, dronovi s termovizijskim kamerama, Gorska služba spašavanja, lovci, vatrogasci i volonteri.

Srbija je u utorak navečer prvi put aktivirala alarm "Amber Alert" u potrazi za djevojčicom i SMS poruku "Pronađi me" na mobitele su dobili svi korisnici u mrežama tri mobilna operatera.

Sistem "Amber Alert", koji postoji u više država, omogućava brzo distribuiranje informacija svim građanima, kada policija procijeni da bi to objavljivanje pridonijelo pronalasku nestale djece.