Svijet

Arapski zaljev luksuza postao raj za milionere: Iza strelovitog rasta krije se mračna tajna

zaljev

Na terminalu za privatne avione u Dubaiju promet je u protekle tri godine utrostručen. Dnevno ovdje slijeće 30-ak charter letova krcatih zapadnjačkim bogatašima koji, s makaronima i cappuccinom u rukama, dolaze utrošiti pare u neke od najbogatijih država na svijetu, piše Wall Street Journal.

Samo 800 kilometara dalje, u Rijadu, u penthouseu na vrhu poznatog Kingdom Towera obitava jedan od najpoznatijih nogometaša svijeta, Portugalac Cristiano Ronaldo koji je tamo stigao sa svojom djevojkom i djecom, nakon što se za iznos od 200 miliona dolara godišnje pridružio saudijskom klubu Al Nassr.

Dobro se uklapa u grad dok njime kruži u svom Bentleyu – kompletan Perzijski zaljev, piše WSJ, postao je magnet za ultrabogate evropske i američke bankare, menadžere i IT inženjere iz Izraela, posebno zbog činjenice da u ovim državama praktično nemaju poreza na dohodak, ali zato na raspolaganju imaju rastuću i izrazito vibrantnu umjetničku, sportsku i gastronomsku scenu.

U Dubaiju je početkom godine nastupala i Beyonce kojoj je plaćeno 24 miliona dolara da pjeva na otvorenju luksuznog resorta Atlantis The Royal.

Bum se uglavnom događa na području Ujedinjenih Arapskih Emirata i Saudijske Arabije, ali interesantan je i Qatar kojeg su mnogi zapadnjaci otkrili zahvaljujući nogometnom prvenstvu. Ipak, golfski zaljev prvenstveno raste na teret rata u Ukrajini koji je uzrokovao rast cijena krutih goriva, ali i promijenio globalne tokove ljudi, robe, novca i kapitala općenito.

Usprkos nedavnom padu cijena goriva, UAE i Saudijska Arabija, piše WSJ, traže načine kako održati bum svojih ekonomija pa sve više posežu za liberalizacijom strogih zakona i propisa kako bi privukli sve više turista i radnika širom svijeta.

Saudijska Arabija tako je lani imala jedan od najbrže rastućih BDP-a u svijetu, a očekuje se da će 2023. biti jednako lukrativna, dok UAE zaostaju za samo 7,6 posto, a Katar je rastao po najvećoj stopi u posljednjih deset godina.

Sve to uzrokuje i promjenu odnosa snaga na svjetskom nivou.

Države golfskog zaljeva u ovoj su regiji postale najveći saveznik SAD usprkos činjenici da guraju i neke ekonomske interese koji zapadu na odgovaraju (recimo, visoke cijene naftnih derivata), a koje sabotiraju zapadnjačke pokušaje izolacije Rusije.

Saudijski princ Mohammed bin Salman i predsjednik UAE Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan žele golfski zaljev pretvoriti u nezavisni centar moći pokušavajući se pomiriti s Iranom, a posebno pokušavajući stati na kraj dugogodišnjoj sirijskoj izolaciji koja se napokon nada eri prosperiteta, iako on nužno ne slijedi zapadnjačke interese.