klimatske promjene

Sedmica kakvu Dubai nije zapamtio ili kako je sila prirode ‘grad iz budućnosti’ bacila na koljena

Foto: Društvene mreže

Ovosedmični prizori iz Dubaija djelovali su apokaliptično stanovnicima koji su navikli na mirnu prirodu sunčane metropole u pustinji. Ali, i onima koji su scene oluje gledali iz drugih krajeva planete.

Ovaj grad nije svjedočio prirodnoj katastrofi takvih razmjera nikada u historiji, a razaranje koje je za sobom ostavio postalo je očito tek nakon što se oluja razišla.

U Ujedinjenim Arapskim Emiratima, čiji je dio i Dubai, zabilježene su najveće količine padavina u najmanje 75 godina, s više od godišnje količine padavina palo je u 24 sata. Život za mnoge u blještavom turističkom i financijskom središtu gotovo je stao.

Hitne službe radile su danonoćno i nije zabilježen nijedan smrtni slučaj u gradu, iako je 70-godišnji muškarac preminuo nakon što je poplava odnijela njegovo vozilo u susjednom emiratu Ras Al-Khaimah, piše CNN.

Haos koji je nastao bio je kratkog vijeka, ali je pokazao ranjivost grada na prirodne katastrofe.

Dok su piste odlazile pod vodu, letovi su otkazani u jednoj od najprometnijih zračnih luka na svijetu. Blještavi trgovački centri bili su natopljeni kišom koja je curila kroz stropove, a dizala su prestala funkcionirati u neboderima, prisiljavajući stanovnike da se penju stepenicama na desetke spratova. Budući da se nisu mogli vratiti kući, neki su vozači spavali u svojim automobilima zbog blokiranih cesta.

Slike su bile šokantne za grad visoke tehnologije, vodeću međunarodnu turističku destinaciju koja se može pohvaliti infrastrukturom svjetske klase, od kojih su neke prestale pred prirodnom katastrofom. Kiša je rijetka u regiji Perzijskog zaljeva i urbanističko planiranje ne uzima u obzir mogućnost velikih oluja.

Dubai ima jedinstven demografski model. Od njegovih 3,5 miliona ljudi, 92% su stranci koji dolaze iz 200 zemalja živjeti i raditi u gradu, privučeni njegovim statusom oslobođenim poreza i opuštenim načinom života.

To je druga najbolja svjetska turistička destinacija, prema jednom izvješću, s više od 17 miliona posjetitelja koji su stigli prošle godine, privučeni suncem tokom cijele godine, gurmanskim restoranima i luksuznim trgovinama.

Ovosedmični poremećaji pogodili su gotovo sve, od turista i radnika migranata do manjinskog stanovništva i zapadnih iseljenika.

Vlasti su pozvale ljude da ostanu kod kuće, no mnogi su se ipak odvažili van, samo da se ne mogu vratiti zbog ulica preplavljenih vodom.

“Zastrašujuće je to što nisi mogao nigdje otići”, rekla je Sofie, iseljenica koja je odbila reći svoje prezime. Završila je zaglavljena na potopljenim cestama gotovo 12 sati, od kojih je neke provela spavajući u svom automobilu.

Na Sheikh Zayed Roadu, prometnici sa 16 traka u Dubaiju obrubljenoj svjetlucavim staklenim neboderima, vozači su izvijestili o gotovo potpunoj blokadi u nekim područjima, s automobilima koji su se suprotstavljali prometu kako bi izbjegli zastoj. U financijskoj četvrti, u kojoj se nalaze regionalne operacije nekih od vodećih svjetskih banaka, luksuzni automobili viđeni su gotovo u potpunosti pod vodom dok su se ulice pretvarale u jezera. U umjetnoj Dubai Marini, popularnom odredištu zapadnih i ruskih posjetitelja, struja je odnijela namještaj iz obližnjih restorana i kafića.

Značajna šteta

Kad se voda povukla, ulice su ostale pune krhotina. Slike u lokalnim medijima prikazivale su autoceste s trakama napuštenih automobila. U nekim su četvrtima tek morali biti uklonjeni do četvrtka ujutro.

Ekonomska šteta od oluje mogla bi se mjeriti milijardama dolara, sa značajnim utjecajem na vozila, nekretnine i infrastrukturu, rekao je Avinash Babur, izvršni direktor InsuranceMarket.ae, posrednika u osiguranju u UAE.

"Trenutna šteta je značajna, sa značajnim učincima na javnu i privatnu imovinu, uključujući ključnu infrastrukturu", rekao je za CNN. "Iako je Dubai iskusio oluje u prošlosti, jedinstveni intenzitet ovog događaja postavio je nove izazove."

Količina poziva i upita za osiguravajuća društva udeseterostručila se, rekao je, s porastom potražnje za osiguranjem doma.

Kako su neki stanovnici ostali zarobljeni u svojim kućama bez struje i nisu mogli izaći zbog poplava vani, neki su odlučili plivati ​​kroz močvare kako bi pobjegli. Budući da je korištenje fiksne mreže postalo sve rjeđe, oni bez struje oslanjali su se na powerbanke za korištenje svojih pametnih telefona.

Za mnoge je zatvaranje podsjećalo na karantene zbog Covida-19 2020.

Uvelike ovisan o stranim posjetiteljima i kapitalu, Dubai je bio jedan od prvih gradova koji su izašli iz karantina jer se broj turista smanjivao, a cijene nekretnina padale, a UAE su bili među prvim zemljama koje su postigle 100% procijepljenost u studenom 2021.

Babur je rekao da trenutna situacija predstavlja priliku za Dubai "da pokaže svoju otpornost i sposobnosti brzog oporavka, slično učinkovitom upravljanju tokom pandemije Covid-19".

Oslanjanje na pametne telefone

S obzirom na to da su aplikacije za hranu obustavile dostavu tijekom i nakon oluje, neki su stanovnici morali posegnuti za konzerviranom hranom ili onim što im je ostalo u hladnjaku za prehranu. Oni bez struje koristili su roštilje za kuhanje smrznute hrane koja se odmrznula u zamrzivačima. Neki su prošli još gore, s domovima poplavljenim vodom, ponekad do struka, sudeći po videosnimkama koje su podijelili lokalni mediji, s uništenim stvarima, namještajem i uređajima.

Ujedinjeni Arapski Emirati imaju jednu od najvećih stopa penetracije pametnih telefona u svijetu, 96% (Sjedinjene Države su 90%, dok je Kina 72%). Stanovnici se uvelike oslanjaju na kućnu dostavu svega, od namirnica i goriva za automobile do sladoleda i pedikure dodirom ekrana, što je fenomen koji je uzeo maha tijekom karantina zbog Covid-19.

Uobičajenog dana gradske ulice vrve biciklistima koji žure izvršiti dostavu za tvrtke koje obećavaju 20-minutnu dostavu namirnica i 40 minuta za hranu. Ali početkom ove sedmice većina nije isporučivala. To je prisililo ljude da izađu pješice, što je dovelo do velikih gužvi u susjednim restoranima i supermarketima, s višesatnim redovima za hranu u nekim slučajevima. Neki su restorani ostali otvoreni do ranih jutarnjih sati kako bi udovoljili potražnji. Stanovnici su izvijestili da su dan nakon oluje vidjeli prazne police za neke artikle u supermarketima, uključujući smrznutu hranu i gotova jela. Aplikacije za isporuku počele su nastaviti pružati usluge do četvrtka, ali su i dalje bile suočene s velikim kašnjenjima.

Ali Salem, 55-godišnji umirovljeni Emiraćanin, rekao je u četvrtak za CNN da je bio zarobljen u svojoj kući u luksuznoj četvrti Jumeirah u Dubaiju od oluje koja je pogodila utorak zbog poplave u njegovoj ulici. Kuća je od tada bez vode i struje, rekao je, a iz komunalne službe u utorak su mu rekli da će morati pričekati dva dana da se problem riješi. Struja je konačno vraćena u petak.

"Naučena lekcija", rekao je. "Generator bi bio koristan u budućnosti."

Svečana atmosfera

Kiša, međutim, nije bila toliko jadna za mlade. Škole su prešle na nastavu na daljinu do kraja sedmice, ali neki učenici bez struje u svojim domovima s oduševljenjem su uzeli odmor jer nisu mogli napajati svoja računala.

Zatim su počeli memeovi, a stanovnici su pronalazili radost i humor u neugodnostima fenomena koji se događa jednom u 75 godina. Jedan virusni video na društvenim mrežama prikazuje ribe kako plivaju u bazenu vode na pločniku pored preplavljenog umjetnog jezera. Nekoliko videa na društvenim mrežama prikazalo je prazničnu atmosferu, s djecom koja su skakala po gumenjacima dok su se njihova naselja pretvarala u jezera. Jedan video prikazuje radnike migrante kako igraju odbojku u vodi do gležnja; u nekoliko drugih, stanovnici su se mogli vidjeti kako voze wakeboard u poplavljenim ulicama.

Drugi video prikazuje dječake kako voze vodeni skuter punom brzinom u rezidencijalnoj četvrti, uz natpis: "Samo u Dubaiju".