Politika

Asim Mujkić za Raport: Beograd i Zagreb sad provode ono što nisu uspjeli 90-tih. Ovo na šta je Izetbegović pristao je zastrašujuće

Bosna i Hercegovina nalazi se u vrlo delikatnom političkom trenutku. Pored toga što Milorad Dodik blokira rad državnih institucija, krenuo je i u avanturu vraćanja nadležnosti RS te najavio i formiranje vojske RS.

Tenzije koje je nametnuo Dodik svojim suludim političkim potezima dovele su do nove ratne retorike koja, čini se, nikad nije bila izraženija.

Pored toga, posljednjih dana intenzivirali su se diplomatski pritisci na BiH vezani za reformu izbornog zakonodavstva, a u sve su se upetljali i zavnični Beograd i Zagreb.

O trenutnom političkoj situaciji razgovarali smo sa profesorom Fakulteta političkih nauka u Sarajevu Asimom Mujkićem.

Manifestacija zlih namjera prema BiH

Mnogobrojne reakcije je izazvao sastanak koji je održan u Beogradu između Aleksandra Vučića, predsjednika Srbije i Dragana Čovića, lidera HDZ-a, kao i razgovor Milorada Dodika, člana Predsjedništva BiH i Zorana Milanovića, predsjednika Hrvatske u Zagrebu, a profesor Mujkić za Raport je kazao da je svi ti sastanci predstavljaju širenje utjecaja pa i moguća teritorijalna ekspanzija.

"Sve ono što se 90-ih godina pokušalo postići oružanim putem, ovih dana se revitalizira i pokušava postići u miru. Vidim to kao nastavak opasnih nacionalističkih politika", kazao je na početku razgovora za Raport Mujkić.

Osvrnuo se i na posljednje izjave Milanovića i Vučića koji su kazali da su razgovarali sa predstavnicima hrvatskog/srpskog naroda.

Sastanak Milanovića i Dodika

"To je kontinutitet nepriznavanja Bosne i Hercegovine. Bosna i Hercegovina se iz političkog Zagreba i Beograda pokušava raskopati u svom državnom subjektivitetu, pa je stoga logično da umjesto dogovora i pregovora sa institucijama BiH vrše se nekakvi narodni pregovori, odnosno pregovori narodnih vođa. To je apsolunto protivno jednom dobrosusjedstvu. Dakle, prosto rečeno to suštinsko priznanje BiH nedostaje i sa jedne i sa druge strane. Oni BiH razlažu na neke svoje pretpostavljane sastavne faktore. Ustvari, lakše rečeno to je jedna manifestacija zlih namjera prema ovoj zemlji. Izbor za člana Predsjedništva nije izbor narodnog vođe i to treba stalno ponavljati. Ne znam kojim jezikom to treba reći da bi se razumjelo", istaknuo je on.

U toku razgovora sa profesorom Mujkićem osvrnuli smo se i na posljednje izjave lidera SDA Bakira Izetbegovića koje su izazvale reakcije skoro pa svih opozicionih stranaka.

Podsjetimo, on je potvrdio svoj odlazak u Beograd i razgovor sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Rekao je "neće mu pasti kruna sa glave" ako to uradi.

Pokušaji međunarodne zajednice

"SDA dobiva 20 posto glasova Bošnjaka. Apsolutno ni statistički ni pravno ni legitimno politički Izetbegović ne može figurirati kao vođa nekog od naroda u BiH. Njegovo pristajanje na jednu takvu ulogu je lažno predstavljanje i čini štetu državnom suvernitetu BiH. Pravo mjesto za svaki razgovor o reformama, kao i o budućnosti zemlje, je upravo u najvišim institucijama njenog političkog odlučivanja. To je naravno Parlament BiH, koji može da imenuje komisije. I ta komisija se može sastojati od stručnih ljudi itd. Da zaključimo, ovaj odlazak i razgovaranje u funkciji vođe naroda je zastrašujući", kazao je Mujkić.

Kada je riječ o uplitanju međunarodne zajednice u političke odnose u BiH, Mujkić je kazao da je međunarodnoj zajednici bio i ostao prioritet da se na ovom području ne desi neki oružani konflikt.

"To će biti prioritet. Tu svakako spada nedodirljivost i nepromjenjivost granica država. Mislim da će se uraditi nešto na tome da se ona pitanja koja mogu dovesti do sigurnosnih problema uklone i pokušaju riješiti. Na kraju krajeva to se i vidi u jednom od gorućih problema, a to je izborni zakoni. Vjerujem da će međunarodna zajednica malo odlučnije reagirati ali to neće biti promjene takvog obima koje su zaista potrebne ovoj zemlji. To će biti više potrebe da se izbjegne neki drastičan sigurnosni izazov", istaknuo je Mujkić za naš portal.

Dubinska i kvalitetna rješenja

Na samom kraju razgovora osvrnuo se na sve najave, ali i prijetnje Milorada Dodika u proteklom periodu. Kazao je, između ostalog, da će reakcije međunarodne zajednice u narednom periodu ići u tom smjeru kako bi se spriječila mogućnost rata.

"S druge strane, kao građani ne bismo mogli biti zadovoljni da se rukovodimo onom devizom "Samo da ne puca". Zašto? Jer ćemo opet za nekoliko godina doći u neku bezizlaznu situaciju. Nama trebaju dubinska i kvalitetna rješenja koja će biti u skladu sa demokratskim praksama i evropskim vrijednostima. Međutim, ja se bojim da se to neće desiti.

Što se tiče Dodikovih prijetnji, on, nažalost, uvijek njima uspije, ne samo da odbrani dominantnu poziciju, nego i da nešto dobije od onog što je tražio. Međunarodna zajednica, barem do sada, u proteklih desetak godina odnosno, nakon pada Aprilskog paketa, uglavnom je svoj angažman na ovom dijelu svijeta svodila na to da oni koji su najglasniji i oni koji najviše lupaju šakom od sto da njima na neki način udovoljava i tu je lekaciju naučio HDZ BiH koji sada ima taj neki nepomirljivi stav. Nezahvalno je predviđati, ali mislim da će u tom smjeru ići i ove reakcije. Teško je u ovom trenutku kazati da li će biti rata", zaključio je za Raport Asim Mujkić.