Nauka

Astronomi pronašli čudnu ‘zabranjenu planetu’

naučnici pronašli 'zabranjenu planetu'

Astronomi su pronašli neobično veliku 'zabranjenu planetu' .

Ona kruži oko male zvijezde, udaljene oko 280 svjetlosnih godina od Zemlje.

Naučnici pronašli zabranjenu planetu

Neočekivana veličina novootkrivenog svijeta, nazvanog TOI 5205b, navela je istraživače da ga nazovu "zabranjenom planetom", piše CNN.

Otprilike veličine Jupitera, uočili su ga istraživači koji su koristili NASA-in Transiting Exoplanet Survey Satellite, ili TESS. Jupiter je najveća planeta u našem Sunčevom sistemu.

Misija lova na planete, pokrenuta 2018. godine, istražuje svjetlost najbližih i najsjajnijih zvijezda kako bi uočila pad svjetlosti zvijezda, što sugerira da te zvijezde imaju planete koje kruže oko njih. Misija TESS pronašla je hiljade potencijalnih planeta.

Egzoplaneta kruži oko zvijezde crvenog patuljaka zvane TOI-5205, koja je oko 40% veličine i mase našeg Sunca i ima temperaturu od oko 3.127 stepeni Celzijusa u poređenju sa sunčevim prosječnim prosjekom od 5.527 stepeni Celzijusa.

M patuljasta zvijezda je manja, hladnija i crvenija od našeg sunca. Ove nejasne zvijezde su neke od najčešćih u svemiru, a posljednjih godina astronomi su otkrili da je vjerovatnije da će M patuljaste zvijezde imati planete koje kruže oko njih.

Ali astronomi nisu očekivali da će tako male zvijezde ugostiti džinovske planete - a to je upravo ono što su otkrili kada su pobliže pogledali planetarni sistem TOI-5205.

Studija sa detaljima o nalazima objavljena je u utorak u časopisu The Astronomical Journal.

"Zvijezda domaćin, TOI-5205, samo je četiri puta veća od Jupitera, ali je nekako uspjela formirati planet veličine Jupitera, što je prilično iznenađujuće", rekao je autor studije Shubham Kanodia, postdoktorski saradnik na Carnegie-u. Institut za nauku u Washingtonu, DC, u saopćenju.

Kao grašak oko limuna

Astronomi su pronašli nekoliko planeta plinovitih divova koji kruže oko starijih M patuljastih zvijezda, ali TOI 5205b je prvi plinski gigant koji se nalazi oko M patuljaste zvijezde male mase.

Istraživači su uporedili planetu sa graškom oko limuna. U našem solarnom sistemu, Jupiter bi se mogao uporediti sa graškom koji kruži oko grejpa (koji stoji umjesto našeg sunca).

Kada TOI 5205b pređe ispred svoje zvijezde tokom orbite, planeta blokira 7% svoje svjetlosti.

Otkriće planetarnog sistema dovodi u pitanje teorije o formiranju planeta.

Zvijezde nastaju iz masivnih oblaka plina i prašine u svemiru. Ostatak materijala od formiranja zvijezda vrti se oko zvijezde i stvara rotirajući disk gdje se planete rađaju.

"Postojanje TOI-5205b proteže ono što znamo o diskovima na kojima su ove planete rođene", rekao je Kanodia.

“U početku, ako u disku nema dovoljno kamenitog materijala da se formira početno jezgro, onda se ne može formirati plinoviti džinovski planet. I na kraju, ako disk ispari prije nego što se formira masivno jezgro, onda se ne može formirati plinoviti džinovski planet. Ipak, TOI-5205b se formirao uprkos ovim zaštitnim ogradama. Na osnovu našeg trenutnog nominalnog razumijevanja formiranja planeta, TOI-5205b ne bi trebao postojati; to je 'zabranjena' planeta."

Istraživači žele da promatraju planetu u budućnosti pomoću svemirskog teleskopa James Webb. On bi mogao otkriti da li TOI-5205b ima atmosferu i otkriti više tajni o tome kako je nastao.

Podaci prikupljeni pomoću Findera planeta za nastanjivu zonu na 10-metarskom Hobby-Eberly teleskopu na Univerzitetu Teksas u Austinovoj opservatoriji McDonald pokazuju potencijal za buduća otkrića, prema istraživačkom timu.

Opservacije "već nagovještavaju prisustvo više takvih planeta, što sugerira da TOI-5205 b - iako je definitivno izvan sebe - nije jedini", napisala je Kanodia u postu na blogu.