astronomija

Astronomi prvi put vide novu vrstu skrivene zvijezde. Zapanjeni su otkrićem, to bi moglo mnogo toga promijeniti

U ranim danima teleskopske astronomije mogli ste se fokusirati samo na jedno malo područje neba odjednom, piše Science Alert.

Pažljiva promatranja morala su se obavljati ručno, a veliki dio otkrića bio je usmjeren oko određenog objekta na nebu. Maglica ili galaksija, kvazar ili pulsar.

Ali tokom godina uspjeli smo izgraditi teleskope sposobne uhvatiti široki dio neba odjednom, a uz automatizaciju sada možemo mapirati cijelo nebo.

Ranim pregledima neba bile su potrebne godine da bi se dovršili, ali mnogi moderni pregledi neba mogu tražiti promjene u nekoliko sedmica ili dana.

Ova mogućnost promatranja promjena na nebu mijenja način na koji se bavimo astronomijom i počinje davati zanimljive rezultate.

Kao primjer, infracrveno istraživanje neba otkriva skrivene zvijezde koje prije nismo primijetili.

U nizu radova objavljenih u Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, autori su analizirali podatke iz desetljeća dugog istraživanja pod nazivom Visible and Infrared Survey Telescope (VISTA).

VISTA omogućuje astronomima da motre na stotine miliona zvijezda na infracrvenim valnim dužinama.

U tim radovima tim je pročešljao promatranja kako bi se usredotočio na oko 200 zvijezda koje su pokazale najdramatičnije promjene u svjetlini. Ove prolazne promjene važne su jer mogu otkriti suptilnu dinamiku zvijezda.

Jedan od ciljeva istraživanja bio je tražiti vrlo mlade zvijezde.

Zvijezde u najranijim trenucima prijelaza prema postajanju pravim zvijezdama na fuzijski pogon. A unutar odabranih zvijezda pronašli su 32 protozvijezde u erupciji. Svi su doživjeli brzi porast od najmanje faktor 40, a neki su posvijetlili čak faktor 300.

Izljevi su trajali mjesecima ili godinama, a čini se da se događaju unutar diska materije koji okružuje mlade zvijezde. Na temelju dinamike, ti izboji mogu ubrzati rast mladih zvijezda, ali bi također mogli otežati nastanak planeta. Oni ove turbulentne protozvijezde nazivaju novorođenčadima koja vrište.

Tim je također pronašao iznenađenje. Duboko u središtu naše galaksije pronašli su 21 crvenu divovsku zvijezdu s dramatičnim promjenama sjaja. Ispostavilo se da su oni nova vrsta crvenog diva poznatog kao stari pušači.

Središte naše galaksije je bogato teškim elementima, tako da ovi crveni divovi imaju visoku metalnost. Kako stare, mogu odbaciti oblake prašine koji mogu neko vrijeme zakloniti zvijezdu. Tako zvijezda privremeno nestane iz vidokruga, a zatim ponovno zasvijetli kako se oblaci razilaze.

Ovo otkriće moglo bi promijeniti naše razumijevanje toga kako se teški elementi ispuštaju u galaksiju kako bi ih iskoristile nove zvijezde.