GUBITAK KOSE

Četiri glavna razloga zašto se vaša kosa odjednom stanjila

Za mnoge žene zdrava i lijepa kosa je dio tijela na koji su najviše ponosne, a ona može biti i jedan vid identiteta, neovisno o tome je li valovita ili ravna, sa šiškama ili bez
FOTO: Unsplash

Za mnoge žene zdrava i lijepa kosa je dio tijela na koji su najviše ponosne, a ona može biti i jedan vid identiteta, neovisno o tome je li valovita ili ravna, sa šiškama ili bez. Zato ne čudi da će se čak i one najmirnije uzrujati kada primijete da su pramenovi kose odjednom postali rjeđi. Srećom, poznati su razlozi zašto dolazi do stanjivanja kose, a za portal Women’s Health stručnjaci su otkrili kako se taj problem može riješiti. U nastavku pročitajte koji su najčešći razlozi i što učiniti.

Doživjeli ste traumu

Trauma može biti fizička, poput operacije ili saobraćajne nesreće, ili može biti emocionalna, poput gubitka nekoga koga volite. U svakom slučaju, to može ostaviti posljedice i na vašoj kosi. Kad je gubitak kose akutno aktiviran nekim događajem radi se o telogenom efluviju, problemu koji s vremenom nestaje sam od sebe, no nije bezazlen jer može potrajati i do šest mjeseci.
Šta učiniti: Brinite se o sebi. Jedite hranu bogatu vitaminom B, cijele žitarice, proteine, tamno lisnato povrće - to sve pomaže u borbi protiv gubitka kose. Možete uzimati i određene dodatke prehrani koji će pospješiti rast kose.

Izlažete svoju kosu stresu

Posvjetljujete li kosu? Koristite li često vruće alate za oblikovanje kose, poput pegle ili uvijača? Isprobavate li različite hemijske tretmane? Čak i pretjerano povlačenje, dodirivanje i uvijanje pramenova oko prsta može uzrokovati napetost koja dovodi do stanjivanja. Ako volite tanke pletenice ili često nosite čvrsti, visoki rep, to također može uzrokovati istrošenost vlasišta i pramenova te lomljenje kose koje će doprinijeti tome da izgleda kako vam se kosa naglo stanjuje.

Šta učiniti: Uvedite barem privremene promjene. Odlučite se za prirodniju boju dok vam se kosa oporavlja te odaberite nježne šampone i regeneratore bez sulfata. Ako kosu uvijek pletete ili čvrsto skupljate unatrag, pokušajte je barem nekoliko sedmica nositi raspuštenu kako bi povratila snagu.

Problem je u hormonima

Naglo prorijeđena kosa može upućivati na probleme s hormonima, primjerice na poremećaj rada štitnjače, što je vrlo čest slučaj kod žena. Ako je riječ o tome, gubitak kose neće biti jedini prisutni simptom. Kod bolesti štitnjače vjerojatno ćete primijetiti i promjene vezane za razinu energije, kilažu, koža će vam biti suha, a možete osjetiti i pojačano lupanje srca. Hormonalni poremećaj često uzrokuju i akne, gubitak dlačica, primjerice na licu, ili pojačanu dlakavost te promjene menstrualnog ciklusa.

Šta učiniti: Ako sumnjate da imate zdravstveni problem, posjetite svoga doktora i dogovorite se za kompletan pregled. Vaš bi doktor trebao moći ponuditi bolji uvid u to šta tačno uzrokuje stanjivanje kose, zajedno s najboljim preporukama za liječenje problema.

Kriva je genetika

Ako su vaši roditelji oduvijek imali prorijeđenu kosu, a vi to primijetite već u kasnoj tinejdžerskoj dobi, mogla bi biti riječ o androgenoj alopeciji. Iako se može javiti u mladosti, ovaj problem je češći kod žena u postmenopauzi.

Šta učiniti: Na genetiku ne možemo puno utjecati, ali u ovim slučajevima mogli bi pomoći različiti tretmani koji vraćaju bujnost kosi, poput mezoterapije.