kada pravi probleme

Šta se dešava sa tijelom žene kada proradi štitna žlijezda: Kilogrami se gomilaju, kosa opada, ali postoji spas

Štitna žlijezda pokreće metaboličke procese, varenje, formira imunitet i utječe na reproduktivni sistem.

Što znači samo jedno - kada štitna žlijezda "zakaže" to utječe na sve organe u tijelu i izaziva ozbiljne zdravstvene probleme.

Kod žena, štitna žlijezda radi u bliskoj vezi sa jajnicima i nadbubrežnim žlijezdama. On proizvodi hormone koji utječu na sposobnost začeća i rađanja djeteta, čuvajući mladost i dobro raspoloženje. Zbog toga je važno pratiti zdravlje štitne žlijezde, razumjeti njen efekt na žensko tijelo kako bi ostao aktivan i vitak.

Žene potcjenjuju ulogu štitne žlijezde, ne prate hormonsku pozadinu. Ali sa nedostatkom tiroksina uzrokovanim bolestima žlijezde, počinju ozbiljni zdravstveni problemi:

  • brzo dobijanje na težini bez obzira na normalnu ishranu;
  • koža postaje suha i peruta se;
  • stalna pospanost, slabost mišića;
  • dolazi do otoka lica i udova.

Ništa manje neprijatni simptomi se primjećuju sa prekomjernom proizvodnjom tiroidnih hormona. Mnogi procesi počinju da se ubrzavaju, metabolizam se mijenja, tako da žena gubi težinu bez razloga. Ima drhtanje ruku, lupanje srca i razdražljivost. Ovo ometa svakodnevni život i brigu o sebi i deci.

Bolesti štitne žlijezde su posebno opasne za žene tokom trudnoće. Mnogi hormoni su uključeni u proces izgradnje organa, nervnog sistema i mozga bebe. Zbog toga ljekari preporučuju redovno praćenje hormona u 1. ili 2. trimestru.

TSH receptori se nalaze u žljezdanom tkivu ženskih grudi, prisutni u sloju endometrijuma koji oblaže matericu. Stoga, ako tiroidna žlijezda otkaže, njihov nivo u svim drugim organima se mijenja. Ovo provocira endometriozu, ciste u mliječnoj žlijezdi, nivo prolaktina pada, što utiče na sposobnost hranjenja bebe.

Ljekari ne preporučuju da sami sebe liječite sa lijekovima na bazi joda. Ako na svoju ruku uzimate ove lijekove, možete oštetiti štitnu žlijezdu. Odluku o liječenju treba da donese specijalista koji prvo analizira stanje pacijenta, otkriva stvarni nivo mikroelementa u krvi: a ponekad je prava dijeta dovoljna da se štitna žlijezda vrati u normalu i to bez lijekova.

Simptomi koji izazivaju nedostatak ili višak hormona štitne žlijezde, žene često pripisuju PMS-u, ishrani, prekomjernom radu na poslu. Ali kada se pojave znaci hormonskog disbalansa, bolje je konsultovati ljekara, obaviti pregled i otkloniti problem u ranoj fazi, piše Econet.