SLABI SVJETSKA EKONOMIJA

Cijene nafte prošle sedmice pale oko 2 posto

Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošle sedmice pale oko 2 posto jer su trgovci skeptični po pitanju smanjenja proizvodnje OPEC-ja i jer je zbog slabosti privrede moguć daljnji pad potražnje

Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošle sedmice pale oko 2 posto jer su trgovci skeptični po pitanju smanjenja proizvodnje OPEC-ja i jer je zbog slabosti privrede moguć daljnji pad potražnje.

Na londonskom je tržištu cijena barela prošle sedmice pala 2.1 posto, na 78.88 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 1.9 posto, na 74.07 dolara.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici odlučili su smanjiti proizvodnju u prvom tromjesečju iduće godine za otprilike 700 hiljada barela dnevno.

OPEC+ proizvodi više od 40 posto svjetske nafte i već duže vrijeme smanjuje proizvodnju kako bi podupro cijene koje su se spustile s gotovo 100 na 80-ak dolara po barelu zbog slabljenja privrede, a time i potražnje za naftom.

Prvobitno je ta odluka OPEC-ja podržala rast cijena nafte, no ubrzo su one pale jer su trgovci skeptični, s obzirom na to da će proizvođači proizvodnju smanjivati dobrovoljno i da neće biti kontrola.

Analitičari su, pak, očekivali da će smanjenje proizvodnje biti veće i da će se inzistirati na poštivanju dogovorenih kvota.

Odluka "neće stišati konfuziju na naftnom tržištu kojemu će trebati sedmice i mjeseci da dokuči kako stvari stoje, i to pod uslovom da izvještaji koji će proizvođači sami sastavljati budu uistinu vjerodostojna", objašnjava analitičar PVM-a John Evans.

Slabi svjetska ekonomija

Cijene su nafte pod pritiskom i zbog daljnjeg slabljenja najvećih svjetskih ekonomija.

Podaci iz globalne industrije pokazali su slabost i u novembru zbog posustale potražnje. Aktivnost u industriji eurozone ponovo se smanjila, izvijestio je S&P Global, a ni kinesko ekonomija, najveći svjetski uvoznik nafte, nije baš u najboljoj formi.

Podršku cijenama trenutno pruža samo uvjerenje trgovaca da su središnje banke zapadnih zemalja završile ciklus povećanja kamata, s obzirom na to da inflacija popušta.

No privreda će vjerojatno stagnirati ili slabiti idućih mjeseci, a proći će još mjeseci prije nego što bi središnje banke mogle početi smanjivati kamate i tako podržavati oporavak ekonomije.

Nakon prošlosedmičnog pada, na londonskom je tržištu cijena barela u minusu u odnosu na početak godine više od 8, a na američkom tržištu više od 7.5 posto.