Ako ste kojim slučajem mislili da su današnji morski psi krvoločni ubice koji vas mogu rastrgati u dva poteza, onda samo pokuštajte zamisliti šta je radio njihov davno izumrli srodnik.
Golemi morski pas nekada je gospodario vrhom hranidbenog lanca u moru, grdosije veće od 15 metara proždirale su sve pred sobom i kako su naučnici nedavno otkrili, bile su toliko velike da su proždirale kitove u svega nekoliko zalogaja.
Riječ je dakako o megalodonu, drevnom morskom psu većem od prosječnog autobusa, odnosno tri puta većoj ribi od današnjeg najvećeg morskog psa ubice, velike bijele psine.
Imao je, kažu naučnici, toliko velike i jake ralje da je mogao rastrgati i pojesti baš sve u nekoliko zalogaja. Vjerovali ili ne, raspon njegovih ralja bio je dugačak gotovo dva metra, a zapremnina želuca bila mu je čak 10 hiljada litara.
Koliko je zaista velik
Jednom kada bi napunio mješinu megalodon nije morao jesti i do nekoliko mjeseci, vjeruju naučnici. Težio je nestvarnih 70 tona, što je ekvivalent težini deset slonova!
Plivao je također vrlo brzo, oko metar i po u seknudi i malo ga je koja morska životinja mogla nadplivati. Nije mu bilo ravne životinje u moru i bio je apsolutni pedator.
Megalodon je obitavao na Zemlji sve do prije 3.6 miliona godina, a morima je gospodario čak i prije 23 miliona godina.
Naučnici vjeruju da je razlog njihova izumiranja bio taj što je velikih bijelih psina i manjih morskih pasa ubica bilo znatno više i što su im pojeli sav plijen.