Svijet

Da li je pravo na nošenje oružja jače od prava na život? Jedina država svijeta u kojoj je više civilnog naoružanja nego stanovnika

Atlanta. Orlando. Las Vegas. Newtown. Parkland. San Bernardino.

Sveprisutno nasilje oružjem u Sjedinjenim Američkim Državama ostavilo je rijetka mjesta pošteđena tokom decenija.

Ipak, mnogi Amerikanci smatraju svoje pravo na nošenje oružja, sadržano u Ustavu SAD-a, svetim. Međutim, kritičari Drugog amandmana kažu da to pravo ugrožava drugo - pravo na život, piše CNN.

Kako broj smrtnih slučajeva povezanih s oružjem i dalje raste iz dana u dan, evo pogleda na to kakva je kultura oružja u SAD-u u poređenju sa ostatkom svijeta.

SAD su jedina nacija na svijetu u kojoj je civilno oružje brojčano veće od broja stanovnika.

Na svakih 100 Amerikanaca dolazi 120 komada oružja, prema istraživanju o malokalibarskom oružju (SAS) u Švicarskoj. Nijedna druga nacija nema više civilnog oružja od broja ljudi.

Foklandska ostrva, britanska teritorija u jugozapadnom Atlantskom okeanu, na koju polaže pravo i Argentina i koja je bila predmet rata 1982. godine, dom su druge najveće svjetske zalihe civilnog oružja po glavi stanovnika.

Ali sa procijenjena 62 oružja na 100 ljudi, stopa posjedovanja oružja je skoro upola manja od one u SAD.

Jemen, afrička zemlja u jeku sedmogodišnjeg sukoba, ima treću najvišu stopu posjedovanja oružja sa 53 komada na 100 ljudi.

Iako je tačan broj vatrenog oružja u vlasništvu civila teško izračunati zbog niza faktora, uključujući neregistrovano oružje, ilegalnu trgovinu i globalni sukob, istraživači SAS-a procjenjuju da Amerikanci posjeduju 393 miliona od 857 miliona dostupnih civilnih oružja, što je blizu 46 procenata svjetske zalihe civilnog oružja.

Prema istraživanju Gallupa iz oktobra 2020. približno 44 posto odraslih Amerikanaca živi u domaćinstvu s oružjem, a oko jedne trećine ga posjeduje lično.