BHDoktor

Da li je sigurno jesti sir koji je samo malo pljesnjiv?

sir

Da li ste se ikad zapitali šta treba da učinite kada primijetite buđ na siru? Možda ste bili u situaciji da ste pripremali sendvič kad ste zapazili da vaš komad gaude ima samo maleni komadić plijesni na sebi. Da li treba sve baciti ili je uredu ukloniti buđavi dio i nastaviti sa jelom? Čini se da se neki sirevi mogu spasiti, ali je ključno koje je sir vrste.

Sir se uglavnom proizvodi od mlijeka uz dodatak soli, dobrih bakterija koje pomažu razgradnji mlijeka, a ponekad i enzima zvanog sirilo, koji pomaže zgušnjavanju mlijeka. Mikrobi koji su pomogli u stvaranju sira i dalje su aktivni, što može dovesti do formiranja plave, bele ili sive buđi na površini sira.

Tvrdi i polumeki sirevi, kao što su gauda ili ementaler, ne sadrže puno tečnosti i buđ obično ne može duboko da prodre u njih tako da je sigurno odstraniti ubuđale dijelove i pojesti ostatak.

Meki sirevi

Kada primijetite plijesan na tvrdom ili polutvrdom siru, preporučuje se da odrežete najmanje 2 centimetra oko i ispod plijesni kako biste je uklonili s većeg komada sira. Plijesan se uglavnom ne širi ispod površine tvrdih sireva pa ovaj postupak obično uklanja svu prisutnu plijesan. Važno je izbjegavati dodirivanje plijesni rukama kako ne bi došlo do daljnjeg širenja.

Neki sirevi, poput kamemberta i briea, proizvode se s buđi na kori. Ako primijetite plijesan koja nije dio procesa proizvodnje na takvim mekanim sirevima, preporučuje se da ih bacite.

Ako primijetite neobične i sumnjive formacije koje rastu u mekim sirevima, poput krem ili svježeg sira, preporučuje se da sav preostali sir bacite u smeće. Ovi proizvodi imaju visok sadržaj tečnosti, što može uzrokovati da plijesan raste ispod površine i po cijelom siru.

Sprečavanje plijesni

Najbolji način da spriječite da sir postane pljesnjiv je da ga ne gomilate. Kupite samo onoliko koliko vam je potrebno za nekoliko dana ili recept koji pripremate. Zamotajte ga u papir za pečenje koji će mu omogućiti da diše bez skupljanja dodatne vlage.

Ne samo da se sir može ubuđati ako predugo stoji već može postati i manje ukusan. Kada se čuva u frižideru, može upiti mirise i ukuse drugih namirnica, što može biti neprijatnoi. Stoga sir nikada ne ostavljajte izvan frižidera više od dva sata, a nakon otvaranja vakuumskog pakovanja preporučuje se potrošiti ga u roku od 3 do 4 dana.