Vijesti

Danas je Praznik rada: Položaj radnika u BiH nikad nije bio teži, mizerne plaće nisu dovoljne ni za puko preživljavanje

Prvi maj, Međunarodni praznik rada obilježava se danas širom svijeta. Negdje uz roštilj i zabavu, a negdje uz radničke proteste. U Bosni i Hercegovini 1. maj je tradicionalno bio praznik koji se slavio, međutim danas se to itekako promijenilo. Posljednjih godina prvomajske uranke zamijenili su protestni skupovi na kojima radnici ukazuju na svoje probleme i pokušavaju vlasti alarmirati da se iznađu rješenja. Za sada, kako kažu sindikalisti, taj proces se odvija sporo.

Prvi maj simbolizira borbu za osnovna ljudska prava i na život dostojan čovjeka.

U međuvremenu, svakodnevni odlazak radne snage iz BiH u zemlje EU poprima dramatične razmjere, a poslodavci to pokušavaju usporiti, tražeći od entitetskih vlada i parlamenata da smanje doprinose na plaće kako bi taj novac mogli preusmjeriti radnicima i stimulisati ih da ostanu u BiH većim zaradama. No, takvi apeli nisu dali rezultate, a radne snage je sve manje.

Zato se slobodno može reći da položaj radnika u našoj zemlji nikada nije bio teži. Jednoglasni su u toj ocjeni i radnici, i sindikalci i građani. Rapidan, svakodnevni rast cijena, loša ekonomsko-politička situacija, intertnost vlasti, loši uvjeti rada, nepoštivanje osnovnih prava, doveli su radnika na samo dno. Plaće su nedovoljne i za puko preživljavanje.

Ugroženo pravo na rad

Slažu se s tim i ombudsmeni Bosne i Hercegovine - Jasminka Džumhur, Nives Jukić i Ljubinko Mitrović.

„Pravo na rad je jednako za sve i podrazumijeva obavezu nadležnih organa da građanima omoguće ostvarivanje ovog prava, tj. jednak pristup radu i pod jednakim uslovima, što između ostalog podrazumijeva osiguranje transparentnog pristupa radnim mjestima, pod jednakim uslovima, kroz otvoren selektivni proces, i bez diskriminacije“, istakli su ombudsmeni u svojoj prvomajskoj čestitci..

Istovremeno, upozoravaju na kompleksnu situaciju u kojoj se trenutno nalazi Bosna i Hercegovina, a gdje je pravo na rad u velikoj mjeri ugroženo pri čemu najveće posljedice osjete stanovnici Bosne i Hercegovine u svakodnevnom životu, "kada je prisutan konstantan rast cijena namirnica i troškova života, dok plaće ostaju iste".

Trgovci će i danas raditi

Ombudsmeni podsjećaju na to da kršenje prava po osnovu radnog odnosa sa sobom povlači i kršenje, odnosno onemogućavanje ostvarivanja čitavog niza drugih Ustavom garantovanih prava građana.

„Kršenje prava zaposlenih po osnovu rada, posredno ugrožava i pripadnike svih onih društvenih grupa koje, u današnje vrijeme možda više nego ikada ranije, najviše zavise od prihoda radno sposobnih članova porodice – djecu, starije, bolesne i druge osobe koje nisu sposobne za rad“, saopćeno je iz Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH.

Protesti i apeli

Tako će i danas, umjesto izleta, radnici ponovo biti na ulici, pokušavajući na taj način skrenuti pažnju vlasti, koja je najodgovornija za loše stanje, ali i sveukupne javnosti. Ne smijemo zaboraviti da i danas, iako je u BiH zvanično neradni dan i još uz to i nedjelja, mnogi od njih rade. Najčešće za istu ili mizerno višu dnevnicu.

Borba za neradnu nedjelju i slobodan dan u dane praznika, prioritet je u radu Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH (STBIH). Ovaj sindikat će danas u 12 sati u Sarajevu, na Trgu prekoputa Vijećnice upriličiti Otvoreni prvomajski studio na kojem će prenijeti svoje poruke javnosti o ključnim problemima s kojima se zaposleni u ovom sektoru suočavaju, ali i omogućiti svim ključnim akterima na tržištu rada, poslodavcima, predstavnicima vlasti te radnicama i radnicima, da iznesu svoje stavove.

Ističu i da zahtijevaju i hitno privremeno ukidanje akciza na gorivo te porezno rasterećenje za radnike i građane dok traje kriza.

„Samo u prva tri mjeseca ove godine prikupljeno je 400 miliona KM više indirektnih poreza, te 194 miliona KM direktnih poreza, tako da prostor za značajnu pomoć postoji. Tražimo hitno poresko rasterećenje za radnike i građane u trenutku dok inflacija u FBiH snažno raste, što pokazuju podaci za mart. Radnici su od rekordne naplate poreza za sada dobili rekordno siromaštvo i stagnaciju“, poručuju iz STBIH.

Naglašavaju kako se još čeka da ministri, zamjenici ministara i njihovi savjetnici ponude rješenja kako se izboriti sa inflacijom.

„Radnici i radnice žele izbore ove godine. Radnicima nije prioritet Izborni zakon i ne interesuje ih preslagivanje političkih pozicija. Radnici žele ekonomski program i plan za ekonomski opstanak. Naš vitalni interes je preživjeti krizu i inflaciju“, kažu iz STBIH.

Centralni skup povodom Praznika rada Savez samostalnih sindikata BiH održat će u Gradačcu, simboličnom šetnjom glavnom gradskom ulicom te centralnim skupom sa kojeg će biti prenesene glavne poruke.

Mirni protestni skup u Sarajevu danas organizira i Sindikat metalaca FBiH kojem će prethoditi protestna šetnja.

Zašto 1. maj

Praznik rada obilježava se 1. maja u spomen na čikaško krvoproliće 1886. godine kada su radničke demonstracije ugušene u krvi.

Naime, 1. maja 1886. godine u Čikagu je protestiralo oko 40.000 radnika koji su isticali zahtjeve simbolizirane u 3 osmice – 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati kulturnog uzdizanja. Policija je intervenirala oružjem i ubila šest, a ranila oko 50 radnika. Mnogo je demonstranata uhapšeno, a vođe štrajka izvedeni su pred sud. Petero ih je osuđeno na smrt, a trojica na dugogodišnju robiju.

U spomen na krvoproliće u Čikagu, na 1. kongresu Druge internacionale 1889. godine odlučeno je da će se 1. maja svake godine održavati radnički protesti.