udario gdje ne smije

Desničarski predsjednik Argentine petlja se i u nogomet. Hoće li mu se to obiti o glavu?

Novi argentinski predsjednik Javier Milei vjeruje da je privatizacija lijek za ekonomsku krizu u ovoj južnoameričkoj zemlji.

Po njegovom mišljenju, to se također odnosi i na nogometne klubove, ideja koja nije bez kritičara.

Desničarski populist i konzervativni političar to vidi kao veliku priliku za povećanje konkurentnosti na međunarodnoj sceni.

Država u krizi

No, ono što on možda previđa jest da za razliku od ekonomije zemlje pogođene krizom, kojoj su itekako potrebne reforme i modernizacija, postoji još jedan aspekt koji igra odlučujuću ulogu u nogometu: emocije.

Nogometni navijači u Argentini su i članovi svojih klubova - zajedno s pravom glasa kada se radi o izboru o tome ko ih vodi. Ova unutarnja demokratija u bilo kojem klubu je svetinja za navijače.

Milei potiče argentinske nogometne klubove da se pretvore iz ovog modela članstva navijača u javna dionička društva, nešto što obećava da će ih učiniti privlačnijim međunarodnim ulagačima.

Ideja je pomoći klubovima da duže zadrže svoje najbolje igrače u državi aktuelnih svjetskih prvaka.

Trenutno mnogi vrlo mladi nogometaši odlaze u vrhunske strane klubove, obično u Evropi, jer tamo mogu zaraditi znatno više nego kod kuće.

Novac ulagača, tvrdi se, pomogao bi argentinskim klubovima da budu konkurentniji na međunarodnoj sceni.

Međutim, ova ideja nailazi na žestok otpor u nekim krugovima u Argentini, uključujući i Cesara Luisa Menottija, legendarnog trenera reprezentacije "Gaučosa" koja je osvojila Svjetsko prvenstvo 1978. godine.

"Nogomet je također stvar kulture i pripada članovima i susjedstvu u kojem su klubovi odrasli", rekao je 85-godišnjak za DW.

Mistika i patriotizam

Menottijev savjet odražava raspoloženje velikog dijela argentinskih navijača, za koje njihov omiljeni klub predstavlja mješavinu mistike, vjere i patriotizma.

"Nadam se da klubovi neće biti privatizirani. Zato što imamo kulturu da stvari radimo sami", rekao je za DW navijač Huracana Agustin Torres.

Sličnog stava je još jedan navijač kluba iz Buenos Airesa koji je pet puta osvajao naslov prvaka Argentine.

"Protiv sam toga jer je Huracan kvartovski klub koji vodi porodica koja ide na stadion i plaća članarinu", rekao je Agustin Sanchez za DW.

Ni on nije impresioniran izgledima da se multimilioneri, poput Lionela Messija, vrate i kupe klub svoje mladosti - u Messijevom slučaju Newell's Old Boys.

"Klub pripada ljudima, a ne igračima, čak i ako su ondje počeli karijeru kao djeca. Nema smisla da bilo koji igrač, osoba ili firma kupuju klub vlastitim sredstvima", rekao je Sanchez.

Međutim, s čisto ekonomske tačke gledišta, ideja Mileija ima savršenog smisla ako argentinski klubovi žele smanjiti finansijski jaz u odnosu na evropske rivale.

Tokom proteklog desetljeća Svjetsko klupsko prvenstvo osvajali su isključivo evropski klubovi — često oni u kojim je nastupalo nekoliko argentinskih igrača.

Mnogi problema

Posljednji pobjednik iz Argentine bio je Boca Juniors 2003. godine.

Ovo je jedan od razloga zašto Mileijev prijedlog također ima svoje pristalice u svijetu nogometa, uključujući bivšeg igrača italijanskog Intera Javiera Zanettija.

Ovaj 50-godišnjak, koji je odigrao 143 reprezentativne utakmice za Argentinu, sada je potpredsjednik Intera.

"Transformacija može biti alternativa koju neki klubovi mogu isprobati kako bi vidjeli je li to rješenje za mnoge probleme koje imaju danas", rekao je Zanetti.

On ima iskustva sa stranim ulagačima, budući da je 2016. kineska Suning Holdings Group stekla većinski udio u milanskom Interu.

"Postojala bi dionička društva koja bi također pridobila svoje članove za učešće. Mislim da niko od njih neće ići protiv identiteta kluba.

Naprotiv, žele ga poboljšati", stava je legendarni igrač.