Veliki preokret

Dinamo slavi dolazak Jakirovića. Modri ostvarili sjajan rezultat protiv Sparte Prag!

Dinamo Zagreb je u prvoj utakmici play-offa Europa lige na Maksimiru pobijedio Spartu Prag 3:1 i stigao na korak do grupa tog takmičenja.

Česi su poveli golom Krejčija iz penala u 38. minuti da bi Špikić do poluvremena izjednačio, a onda Perić i Ivanušec u sjajnoj predstavi Dinama u nastavku potpuno okrenuli susret. Uzvrat je za sedam dana u Pragu.

Sergej Jakirović nije previše eksperimentirao s početnim sastavom jer ga ionako nije imao vremena previše mijenjati osim što je prodane Livakovića i Šutala zamijenio Nevistićem i Perićem. Dinamo je odlično krenuo u utakmicu i već u 2. minuti je mogao povesti, ali je udarac Baturine zaustavila stativa.

Sparta povela ni iz čega

Česi su odgovorili u 11. minuti kad je Brimančević lijepo našao Olatunjija, ali je Moharrami u zadnji trenutak izbio loptu ispred njega. U 25. je Baturina ostavio loptu Bulatu koji puca visoko preko gola, a Česi, koji su do tad igrali dosta rezervirano, poveli su ni iz čega u 38. minuti.

Perića je u duelu s igračem Sparte, koji ga je vukao za dres, lopta koja je išla od gola pogodila u ruku i italijanski sudac je nakon konzultacije s VAR-om i pregleda snimke dosudio penal. Njega je rutinski izveo Krejči, ali Dinamo se do poluvremena ipak vratio.

Odličan odgovor Dinama

Igrala se 44. minuta kad je Petković na centru oduzeo loptu, sam povukao kontru i onda odlično proigrao Špikića na desnoj strani. Znao je Špikić promašiti iz tih situacija, ali je ovaj put krasno vanjskim dijelom kopačke pogodio suprotni ugao za 1:1, piše Index.

Mogao je Dinamo već do poluvremena okrenuti, ali je Vindahl prvo obranio udarac Baturine u nadoknadi, a Ljubičić je u nastavku akcije pucao preko gola. Bila je to samo najava onoga što će uslijediti u drugom poluvremenu.

A uslijedila je sjajna reakcija Dinama koji je od prve minute navalio na gol Sparte u potrazi za drugim golom. Iako je prvo u 48. minuti Perić morao blokirati udarac Olatunjija, a onda je krenula kanonada na gol Vindahla.

Uragan u nastavku

U 51. minuti je raspoloženi Špikić lijepo ostavio Baturini koji puca preko gola, a dvije minute kasnije Baturina je projurio kraj tri igrača Sparte te iskosa s lijeve strane pucao ravno u danskoga golmana.

U 58. je Bulat odigrao odličnu dugu loptu za Špikića koji ju je stigao i izborio korner iz kojeg je Dinamo poveo. Bulat je ubacio, a Vindahl nevjerovatno odbranio udarac Petkovića glavom i onda na crti zaustavio pokušaj Ivanušeca. No, odbio je loptu samo do Perića koji glavom pogađa prazan gol za 2:1.

Nisu se gosti ni snašli, a već su gubili 3:1. Ivanušec se sjurio po lijevoj strani i odigrao krasan dupli pas s Ljubičićem i onda majstorski pogodio suprotni ugao za 3:1. Jakirović je u 64. minuti izvadio Špikića i dosta ljutitog Baturinu te ubacio Emrelija i Stojkovića.

Jakirović napravio svih pet izmjena, Ivanušec izašao u suzama

Dvije minute kasnije Emreli je nakon dobre kontre gađao prvu stativu i promašio, a u sljedećem napadu Ivanušec je s iste pozicije s koje je zabio poslao loptu pokraj stative. Rastrčani Stojković, kojeg je bio pun teren i koji je silno htio zabiti na debiju, umalo je u 76. zabio golčinu, ali je njegov pokušaj s lijeve strane prošao malo pokraj stative.

Jakirović je opet mijenjao, ovaj put Sučića za Bulata, a gosti su mogli smanjiti u 79. kad je Kuchta u čistoj šansi spustio loptu u ruke Nevistiću. Jakirović je u 85. izvadio i Perića i Ivanušeca koji je u suzama izašao s terena jer mu je to bila zadnja utakmica za Dinamo. Ušli su Boško Šutalo i Mihajličenko.

Sparta je u završnici tražila drugi gol kojim bi si povećala šanse u uzvratu. Imala je par prekida iz opasnih pozicija, ali iz njih ništa nije napravila pa ovaj put novih europskih šokova u završnici utakmice nije bilo.