Britanska vlada saopćila je u četvrtak da će njen sporazum o pristupanju Sveobuhvatnom i progresivnom ugovoru o transpacifičkom partnerstvu (CPTPP) stupiti na snagu do 15. decembra ove godine nakon što primi konačnu potrebnu ratifikaciju.
CPTPP je sporazum o slobodnoj trgovini zapečaćen 2018. godine između 11 zemalja - Australije, Bruneja, Kanade, Čilea, Japana, Malezije, Meksika, Novog Zelanda, Perua, Singapura i Vijetnama. Britanija je jedina evropska članica CPTPP i prva nova zemlja koja se pridružila od njegovog početka.
Britanija je zaključila pregovore o pridruživanju paktu u martu 2023. i službeno je potpisala ugovor o pristupanju u julu te godine, ali je zahtijevala ratifikaciju vlastite vlade i najmanje šest drugih država članica.
Britanija je saopćila da je Peru postao šesta zemlja koja je ratificirala uslove pristupa nakon Japana, Singapura, Čilea, Novog Zelanda i Vijetnama. Sporazum će stupiti na snagu s tim članicama ove godine, a kasnije i s ostalim članicama nakon što ga ratificiraju.
"Ovo je dobra vijest za britanske firme, koje su sada korak bliže tome da iskoriste prilike koje donosi naše članstvo u CPTPP", izjavio je ministar trgovine Douglas Alexander.
CPTPP zahtijeva od zemalja da ukinu ili značajno smanje tarife, da se snažno obavežu na otvaranje tržišta usluga i ulaganja, te ima pravila o tržišnom natjecanju, pravima intelektualnog vlasništva i zaštiti stranih firmi.
Britanska vlada saopćila je da će više od 99 posto trenutnog izvoza roba iz Ujedinjenog Kraljevstva u članice CPTPP biti oslobođeno carina nakon što sporazum stupi na snagu, što bi potencijalno pomoglo u jačanju ekonomije Ujedinjenog Kraljevstva za oko dvije milijarde funti godišnje do 2040., prenosi Reuters.