Nauka

Događaj koji je uzdrmao planetu: Ono što se desilo 15. januara ove godine nalikovalo je eksploziji nuklearne bombe

Masivna erupcija podmorskog vulkana u Tongi sredinom januara izazvala je nekoliko geofizičkih superlativa, koje stručnjaci sada postupno rekonstruiraju

Ono što se dogodilo 15. januara ove godine na području Tonge u južnom Pacifiku nije bila samo najmoćnija vulkanska erupcija 21. vijeka: erupcija podmorskog vulkana Hunga Tonga u blizini nenaseljenog otoka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, što je uzrokovalo da 90 posto otoka bude uništeno, izazvalo je još neke impresivnije geofizičke fenomene, koje bi vjerovatno trebalo istraživati ​​još koju godinu, piše Der Standard.

Neposredna šteta uzrokovana erupcijom, koja je započela na dubini od oko 300 metara ispod razine mora, bila je relativno mala zbog udaljenosti regije - Svjetska banka procjenjuje štetu na oko 80 miliona eura, a najmanje tri osobe su izgubile život. Međutim, geofizičke dimenzije erupcije Hunga Tonga tek postupno postaju shvatljive.

Najviši oblak

Ubrzo je postalo jasno da perjanica pepela i vrućih plinova nastala eksplozivnim kontaktom izrazito vruće magme s morskom vodom doseže vrlo neobične dimenzije.

Oblak, tri puta veći od Austrije, popeo se više od 32 kilometra u atmosferu. Njegova najviša tačka bila je 58 kilometara, što je bilo iznad sloja gornje atmosfere poznatog kao stratosfera. Prema izvješću NASA-e, ovo je bio "vjerojatno najveći oblak od početka ere snimanja satelitima".

Najglasniji prasak od 1883

Zvučni i tlačni val izazvan erupcijom bio je na sličan način izvanredan: atmosferski udarni val ovog praska, vjerovatno najglasniji od erupcije Krakatoe prije gotovo 140 godina, proširio se planetom brzinom nekoliko puta većom od brzine zvuka (tj. oko 1236 km/h ). Tim predvođen Ángelom Amoresom (Mediterranean Institute for Advanced Studies, Imedea) rekonstruirao je događaj na Mallorci u časopisu "Geophysical Research Letters" i predstavio ga u animiranom obliku na Twitteru:

Vrsta udarnog vala koji je nastala erupcijom naziva se Lambov val – nazvan po Horaceu Lambu, britanskom matematičaru koji ga je prvi opisao početkom 20. vijeka. U zemljinoj atmosferi takvi se Lambovi valovi mogu promatrati samo uz stvarno jake eksplozije. Srećom, bili su vrlo rijetki u nedavnoj prošlosti.

Usporedba s najjačom atomskom bombom

Posljednja eksplozija koja se približila vulkanskoj erupciji u Tongi možda je bila eksplozija takozvane Tzar-bombe 1961., koja je izazvala najmoćniju eksploziju nadzemne atomske bombe. Ova sovjetska hidrogenska bomba, detonirana iznad Arktika imala je snagu od 50 megatona, što je ekvivalentno 50 miliona tona TNT-a, ili 4000 puta više od snage američke atomske bombe Little Boy , koji je uništio japanski grad Hirošimu 1945. godine.

Prema izvještaju New York Timesa, stručnjaci poput fizičara Petera W. Browna (Univerzitet Western Ontario) sigurni su da je eksplozija u Tongi oslobodila više energije od bombe Tzar. To se moglo primijetiti i iz valova pritiska koji su izmjereni uređajima za snimanje širom svijeta. Ta su odstupanja ispisa bila relativno mala i bila su znatno ispod jedan posto standardnog ispisa.

Morski valovi kroz udarni val

Globalni atmosferski udarni val također je izazvao još jedan fenomen, kako je Greg Dusek iz američke Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA) potvrdio za "New York Times": Eksplozija Hunga Tonge izazvala je, vjerovatno prvi put od ogromne erupcije Krakatoa 1883,. takozvane meteotsunamije - tj. morske valove uzrokovane fluktuacijama pritiska zraka i malim morskim valovima u lukama diljem svijeta. Ovi fenomeni mogli bi se po prvi put promatrati na globalnoj razini u stvarnom vremenu.

Analize atmosferskog udarnog vala dovele su i do još jednog rezultata: dva francuska istraživača iz CNRS-a - Piero Poli i Nikolai Shapiro - uspjeli su razviti algoritam pomoću kojeg se vulkanska erupcija može otkriti gotovo u stvarnom vremenu u budućnosti i njena veličina može biti procijenjen.

Prije je takva procjena zahtijevala terenski rad koji je trajao nekoliko sedmica ili mjeseci kako bi se procijenio volumen izbačenog pepela i lave. Na temelju svojih proračuna, koji su se pojavili u "Geophysical Research Letters" u srijedu, dvojica autora pretpostavljaju da je erupcija Hunga Tonga eruptirala u volumenu od oko deset kubičnih kilometara.

Također su uspjeli potvrditi da je to najveća eksplozivna erupcija 21. vijeka i da je po veličini jednaka razornoj erupciji planine Pinatubo na Filipinima 1991. godine.