Najjača veza

Dojenje je nježan, praktičan i najzdraviji način ako želite imati zadovoljnu bebu

Ali, dojenje je više od hrane. Dojenje je intenzivna i ljubavi puna komunikacija majke i djeteta. Ono djetetu daje sigurnost i praizvorno povjerenje. Na maminim grudima sav je svijet u redu

Jednostavnije ne postoji: Zadigneš bluzu, primakneš bebu, gurneš joj bradavicu u usta i gotovo. Dojenje je najmanje kompliciran način prehrane. Mama ima sve što malenom treba: Pravu količinu mlijeka, savršeno temperiranog i lijepo upakovanog.

I još: Majčino mlijeko je najzdravije od svega što se može ponuditi bebi. Majka koja doji bebu štiti osjetljivu i još nezrelu sluzokožu njenih crijeva od alergena i izazivača bolesti. Nema bolje preventive za djecu sklonu alergijama. Djeca dojena barem četiri do šest mjeseci imaju snažniji imunitet i manje su sklona infektivnim bolestima nego djeca hranjena na bočicu.

Ali, dojenje je više od hrane. Dojenje je intenzivna i ljubavi puna komunikacija majke i djeteta. Ono djetetu daje sigurnost i praizvorno povjerenje. Na maminim grudima sav je svijet u redu.

Najbolja pretpostavka za uspješno dojenje jeste upoznavanje majke i djeteta u tišini. Njih dvoje se moraju maziti, jer blizak tjelesni kontakt putem kože podstiče proizvodnju prolaktina, hormona za stvaranje mlijeka. Za uspostavljanje te veze i majci i djetetu treba vremena.

Treba znati i ovo: Prvih dana ne zbiva se ništa. Beba ima dovoljno masnih rezervi i može se sasvim opušteno prilagođavati vanjskom svijetu. Prije nego što mlijeko za dva ili tri dana poteče, beba ima dovoljno hrane ako pije kolostrum, tečnost koja se stvara prije mlijeka i u malim količinama kaplje iz grudi.

Važno je bebu često stavljati na grudi. Jer redovno dojenje signalizira tijelu majke da je vrijeme za snažnu proizvodnju mlijeka.

Nakon dva do tri dana mlijeko navali u pravom smislu riječi. Često tokom noći, ali i pod toplim tušem, grudi postanu nabrekle i tvrde, vrele i osjetljive. Dobro je, ako beba zna dobro povući mlijeko.

Čudan je i nevjerovatan taj osjećaj kad tako mali čovjek s apetitom i često halapljivo pije. Većina žena je jako ponosna što tako može nahraniti svoje dijete. One će mu oprostiti ako prvi pokušaji dojenja budu i bolni.

Uz sasvim rijetke izuzetke, svaka žena može dojiti svoje dijete, bez obzira na to jesu li joj dojke velike ili male, jesu li bradavice uvučene ili ponosno štrče van.

Nije osnovan ni strah pojedinih žena da neće imati dovoljno mlijeka. Stvaranje mlijeka zasniva se na međusobnoj igri grudi i mozga. Tom igrom upravljaju hormoni i nervni podražaji: mamino tijelo proizvodi taman onoliko mlijeka koliko je bebi potrebno. Ako je beba gladna, potegnut će jače i vrlo brzo u grudi će doći više mlijeka. A ako ne isprazni dojke, količina mlijeka se smanjuje.

Plan dojenja

Stvari stoje ovako:

Majka i beba najprije moraju zauzeti položaj koji oboma odgovara i to otprilike ovako:

  1. Beba se probudila i skreće pažnju na sebe. Dajte joj jednu dojku da je potpuno isprazni (u početku to traje oko 20 minuta);
  2. Podignite bebu preko ramena. Možete je i prepoviti. Povijanje prije dojenja nije dobra ideja. Prilikom dojenja podstiče se probava - tek stavljena pelena bit će uskoro puna,
  3. Sada bebu možete staviti na drugu dojku. Na njoj će vjerovatno zaspati, pa je možete vratiti u krevetić;
  4. Do sljedećeg obroka trebaju proći barem dva sata u kojima majka treba piti tečnost i mirovati. Kad bebu ponovo stavljate na grudi, prvo joj dajte dojku koju je posljednju dojila.

Najbolji položaji za dojenje

Bez obzira na to koji ćete položaj izabrati, važno je da vama i bebi bude udobno. Važno je i da dijete može dohvatiti bradavicu ne okrećući glavu (probajte piti glavom okrenutom na stranu pa će vam biti jasno zašto je to važno).

- Dojenje ležeći

Majka polegne dijete pored sebe glavicom direktno zu dojku. To je varijanta kojom se štedi snaga.

- Nogometno držanje

Majka polegne dijete sa strane ispod jedne ruke tako da beba praktično leži nogama sasvim pozadi. Glavica je u maminoj ruci. Položaj idealan kad su u pitanju velike dojke ili kad je rađen carski rez.

- Položaj kolijevke

Bebina glava leži na savijenom maminom laktu, a bebina donja ruka na majčinom tijelu.

Jeste li znali

- Gotovo svaka beba poslije poroda gubi i do 10 procenata porođajne težine. Nemojte pomisliti da nema dovoljno mlijeka. Grudi moraju naučiti koliko mlijeka treba bebi. Za uspostavljanje pravilnog ritma dojenja potrebne su tri do četiri sedmice;

- Ako je beba povratila, ne stavljajte je da ponovo doji. Povraćanje je „mehanizam kad se pretjera". Zato za dojenje sačekajte naredni obrok.

- Bebe vole jednostavno cuclati dojku bez izvlačenja mlijeka. Ako majci to ne smeta, nema problema. Cuclanje nema nikakvog utjecaja na proizvodnju mlijeka.

Problemi prilikom dojenja - uvijek postoji rješenje

- Rane na bradavicama

Tipično: probadajuća vruća bol prilikom dojenja. Nježna koža je ispucala i nabrekla, a to je znak da su bradavice prenadražene, bilo predugim sisanjem, bilo time da beba ne drži u ustima kompletnu bradavicu. Rane na bradavicama nisu razlog za prestanak dojenja, ali jesu znak da bebu na jednoj bradavici ne smijete držati dulje od 20 minuta.

Šta pomaže

  1. Ispitajte tehniku dojenja. Konsultirajte patronažnu sestru ili iskusnu babicu;
  2. Zaštitite bradavice mekanim ulošcima (potražite u apotekama);
  3. Zračite i sunčajte (oprezno, naravno) dojke - zimi u stanu, ljeti, ako je moguće, napolju;
  4. Vrlo je ljekovito majčino mlijeko. Nekoliko kapi stavite na bradavicu i ostavite da se osuši;
  5. Stavite na ranu ocijeđenu kesicu crnog čaja. Gorke materije iz čaja ubrzavaju ozdravljenje;
  6. Štapićem pažljivo nanesite malo nevenove masti na ranu. Prije dojenja pažljivo odstranite ostatke masti s bradavice;
  7. Za svakodnevnu njegu vrlo je korisno kantarionovo ulje.

- Zastoj mlijeka

Tipično: Grudi su napete, tvrde, osjetljive na pritisak. To se dešava kad beba pije manje mlijeka nego što ga mliječne žlijezde proizvode, pa se ono nagomila i zaustavi na svom putu.

Mogući uzroci su genetske pretpostavke, lijeno i uspavano dijete, rijetko i neredovno stavljanje na podoj, pogrešna tehnika stavljanja na grudi tako da refleks davanja mlijeka ostaje nerazvijen, napetost majke uslovljena stresom i duševnim opterećenjima.

Oprez! U početku bezazleni zastoj mlijeka može se brzo pretvoriti u upalu dojke. Ako problemi sa zastojem mlijeka potraju duže od 24 sata, morate hitno nešto poduzeti.

Šta pomaže:

  1. Naizmjenično topli pa hladni tuševi. Najprije tuš topao koliko možete podnijeti, a pritom se savijte prema naprijed - sila teže podržava protok mlijeka. Alternativa je izlaganje dojki prije podoja infracrvenom svjetlu;
  2. Poslije dojenja stavite na dojke hladan oblog od svježeg kravljeg sira;
  3. Pomažu i oblozi od listova kupusa - prethodno listove prognječite bocom ili oklagijom;
  4. Ako dojka nije sasvim ispražnjena, morat ćete je ispumpati.

- Upala dojke

Tipično: Dojka je napeta, crvena, vruća i ne podnosi nikakav pritisak. Žena često ima temperaturu i hvata je groznica. Uzročnici mastitisa su bakterije koje se naročito brzo razmnožavaju u stresnim situacijama.

Šta pomaže:

Morate pravo ljekaru. On će propisati neki antibiotik koji neće naškoditi bebi i reći vam kako ćete se dalje ponašati.

- Malo mlijeka

Tipično: Poslije dojenja imate osjećaj da beba nije sita, plače i dalje uporno vuče iz prazne dojke.

Šta pomaže:

  1. Stavljajte bebu na dojku svako dva do tri sata. Ako se dijete samo ne budi, probudite ga i stavite da doji, jer će se samo tako vaše tijelo naviknuti da daje potrebne količine mlijeka.
  2. Pijte mnogo tečnosti. Tri do četiri šolje čaja za dojilje (maksimalno) potpomoći će veću proizvodnju mlijeka;
  3. Nakon što ste bebu položili na obje dojke, ponudite djetetu tokom nekoliko uzastopnih obroka ponovo prvu dojku;
  4. Svakako se posavjetujte u savjetovalištu za zdrave bebe.

- Mnogo mlijeka

Tipično: Nakon podoja imate osjećaj da je beba jedva nešto malo posisala, mada je sasvim zadovoljna ostavila dojku.

Šta pomaže:

Nipošto ne ispumpavajte ostatak mlijeka, jer će ga tijelo proizvesti još više. Rashladite dojke hladnim kompresama. (Čaj od žalfije: pola šolje podijeljeno na gutljaje tokom dana smanjit će količinu mlijeka.)

Savjeti

Za podsticanje: Topli tuševi i masaže

Uživajte u toplim kupkama ili tuševima. To podstiče protok mlijeka. Nakon toga izmasirajte se četkom.

Napravite i ulje za masažu koje podstiče izlučivanje mlijeka: 50 ml bademovog ulja, 50 ml nevenovog ulja, 10 kapi ulja zvjezdastog anisa, dvije kapi ružinog ulja, pet kapi ulja komorača i dvije kapi ulja korijandera (sve sastojke kupite u apoteci).

A da biste smanjili izlučivanje mlijeka pomiješajte - 100 ml čičkovog ulja, 10 kapi ulja žalfije, pet kapi ulja od sjemenki čempresa, 10 kapi ulja limuna i pet kapi nane.

Drijemajte često

Nemate vremena za produženi popodnevni san? Oprobajte ovako: Češće drijemajte tokom dana - pola sata ili još manje sna nekoliko puta dnevno odmorit će vas jednako kao i dva sata sna poslije ručka.

Zdrave grickalice

Potrebni su vam vitamini: svježe povrće kao komorač, tikvice, mrkva, keleraba ili krastavci ne nadimaju i uz lagani preljev (od začinskih biljaka po izboru, parmezana i limunovog soka) neka vam budu osvježavajuća poslastica. No, slobodno se poslužite i raznim mliječnim proizvodima kao i orašastim plodovima. Oni sadrže kalcij koji vam je sada neophodan.

Čaj za stvaranje mlijeka

(recept za 50 porcija)

100 g sjemenki kima, 100 g sjemenki anisa, 100 g sjemenki komorača pomiješajte i stavite u teglu. Odvojeno čuvajte 100 grama listova koprive. Za litru čaja pomiješajte dvije čajne kašičice sjemenki sa dvije čajne kašičice suhih listova koprive, pa prelijte jednom litrom uzavrele vode. Pustite da odstoji osam minuta i pijte.

Piće za jačanje

Pola kašičice sjemenki anisa (kupite u apoteci) smrvite i zagrijte na tihoj vatri u loncu sa 1 l mlijeka. Ostavite da kuha na tihoj vatri. Procijedite i poboljšajte ukus dodajući kardamom i javorov sirup (kupiti u prodavnicama zdrave hrane).

Feng shui za stan ugodan za dojenje

Ljubitelji dalekoistočnih mudrosti stanovanja savjetuju:

  • Pored stolice u kojoj sjedi dojilja postaviti crvene biljke ili cvijeće. Ono otjelovljuje Ba Gua element "vjetar" i znak je razvoja i zaštite;
  • Na mjestu dojenja postaviti visoke i vitke predmete kao što su vaze, lampe ili držači za svijeće, jer oni podstiču rast beba;
  • U okolinu staviti mliječni kvarc ili mjesečev kamen, jer oni podstiču ozdravljenje.

Šta poslije dojenja

- Kad je vrijeme za odbijanje od dojenja?

Strogo uzev takav termin ne postoji. Svjetska zdravstvena organizacija i nacionalne udruge za dojenje širom svijeta savjetuju da bebu treba dojiti obavezno šest mjeseci, a poslije toga termina lagano je navikavati na kašice povrća i voća. Ali, na kraju krajeva, o tome kad prestaje dojenje odlučuje svaka majka sama za sebe.

- Kako najprirodnije prestati s dojenjem?

Najbolje je izabrati period kad nema drugih problema. Ako bebi niču zubi, ako je bolesna ili ako je tek dobila vakcinu, dojenje joj omogućava najbezbolnije i najljepše opuštanje. Zato u takvim trenucima bebi treba omogućiti dojenje.

Sedmično treba jedan obrok dojenja zamjenjivati dopunskom prehranom. Tako se mlijeko polako počinje povlačiti. Prvi obrok dojenja koji treba odbiti je onaj prilikom kojega dijete najmanje posisa ili kad ima najmanje mlijeka u dojkama (kod većine dojilja to je period između 16 i 20 sati).

- Može li se prekinuti od večeras do sutra ujutro?

To je teško. Kod naglog prestanka dojenja javljaju se najprije problemi sa grudima - zastoj mlijeka ili mastitis. Ali, evo kako ćete zaustaviti proizvodnju mlijeka kad vam to bude potrebno:

  1. Nosite tijesan grudnjak;
  2. Rashladite grudi hladnim oblozima;
  3. Važno je da grudi masirate kako biste onemogućili zastoj mlijeka.

- Pomoć prilikom prestanka dojenja

Majke koje su prestajale dojiti tvrde da imaju dobra iskustva sa homeopatskim sredstvom koje sadrži materije iz biljke Phytolacca decandra. I tri šolje ćaja od žalfije dnevno smanjuju na prirodan način proizvodnju prolaktina.