usvojili zaključke

Dom naroda PSBiH usvojio72 izvještaja o finansijskoj reviziji institucija BiH za 2022.

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojio je Izvještaje Ureda za reviziju institucija Bosne i Hercegovine o finansijskoj reviziji institucija BiH za 2022. godinu.

Delegati su, u vezi s tim, usvojili i zaključake koje je predložila Komisija za finansije i budžet.

Prvi je da Dom naroda prihvata 72 izvještaja finansijske revizije institucija BiH za 2022. godinu, od kojih: 61 izvještaj finansijske revizije institucija BiH čije je finansijsko poslovanje ocijenjeno revizorskim „pozitivnim mišljenjem“ i „pozitivnim mišljenjem sa isticanjem predmeta“, te 11 izvještaja finansijske revizije institucija BiH čije je finansijsko poslovanje ocijenjeno revizorskim „mišljenjem s rezervom“ i „mišljenjem s rezervom sa skretanjem pažnje“.

Jednim od zaključaka Dom naroda obavezuje rukovodstvo 40 institucija BiH, čije je finansijsko poslovanje u 2022. ocijenjeno revizorskim „pozitivnim mišljenjem sa skretanjem pažnje“, na preduzimanje svih potrebnih mjera iz nadležnosti svake institucije posebno, kako bi se izbjegle daljnje posljedice pojava na koje je revizija skrenula pažnju pri isticanju predmeta u „pozitivnom mišljenju“, a posebno da materijalnost takvih nalaza revizije eventualno ne preraste u buduće kvalifikacije u narednom izvještaju revizije.

Potrebnu većinu glasova je dobio i zaključak kojim Dom naroda usvaja predložene zaključke Komisije za 11 institucija BiH, sadržane u pojedinačnim komisijskim mišljenjima za svaku instituciju BiH, a čiji su revizorski izvještaji finansijskog poslovanja za 2022. godinu bili predmet detaljne komisijske analize.

Usvojen je i zaključak kojim Dom naroda PSBiH traži od 11 institucija da svaka institucija zasebno posveti posebnu pažnju usklađivanju Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta sa važećim odlukama Vijeća ministara BiH.

Također, Dom naroda PSBiH traži od 11 institucija da svaka institucija zasebno posveti posebnu pažnju ugovorima o djelu, te da se ugovori o djelu zaključuju u izuzetnim slučajevima za konkretne i nesistematizirane poslove.

U jednom od zaključaka Dom naroda PSBiH traži od 11 institucija da svaka institucija zasebno posveti posebnu pažnju dosljednoj primjeni odredbi Zakona o javnim nabavkama.

Usvojen je i zaključak koji je tokom diskusije predložio delegat Zlatko Miletić da "svih 11 izvještaja sa revizorskim mišljenjem sa rezervom uz skretanje pozornosti dostaviti glavnom državnom tužitelju BiH radi utvrđivanja eventualne kaznene odgovornosti rukovoditelja predmetnih organizacionih jedinica institucija BiH".

Također je usvojen i zaključak delegatkinje Marine Pendeš "o formiranju privremene istražne komisije Doma naroda PSBiH za pribavljanje informacija o radu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika".

Pendeš je u privremenu komisiju predložila predsjedavajuću Komisije za finansije i budžet i njena dva zamjenika - Snježanu Novaković-Bursać, Zdenko Ćosić i Dženan Đonlagić.

"Javno saslušanje se provodi radi pribavljanja informacija i sagledavanja stanja u Komisiji s aspekta neizvršavanja preporuka Ureda za reviziju insatitucija BiH i neizvršavanja zaključaka Doma naroda PSBiH", navodi se u zaključku.    

Delegat Dženan Đonlagić je kazao da ne prihvata i ne želi da učestvuje u bilo kakvoj komisiji koju predlaže delegatkinja Pendeš.     

Dom naroda je usvojio Izvještaj o finansijskoj reviziji izvršenja Budžeta institucija BiH za 2022. godinu, kao i Izvještaj o izvršenju Budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2022. godinu.

Usvojen je i Izvještaj o radu Ureda za razmatranje žalbi BiH za 2022. godinu, dok je Izvještaj o radu Pravobranilaštva BiH za 2022. godinu, zbog nedostatka entitetske većine, upućen Kolegiju na usaglašavanje.

Delegati su dali saglasnosti za ratifikaciju: Sporazuma između Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Hrvatske o rekonstrukciji mosta Brčko (BiH) - Gunja (RH); Ugovora o finansiranju između BiH i Evropske investicione banke, Projekat gradskog prijevoza u Sarajevu – B te Ugovora o grantu (Projekat Vodovod Visoko) između BiH i Evropske banke za obnovu i razvoj koji se odnosi na investicioni grant od Evropskog zajedničkog fonda za zapadni Balkan.