šokantan meč

Evo zašto je burni duel na Afričkom kupu nacija prozvan “najboljom utakmicom u historiji fudbala”

Afrički kup nacija u nogometu (AFCON) uvijek je zabavan, ali malo utakmica u historiji ovog takmičenja može parirati pobjedi Kameruna protiv Gambije od 3:2.

Peterostruki prvak Kamerun, koji je van sastava ostavio golmana Manchester Uniteda Andrea Onanu u najvažnijem meču, postigao je dva kasna pogotka kako bi osigurao prolaz u osminu finala i izbacio svog hrabrog protivnika.

Veliki broj golova

Utakmica je bila toliko intenzivna da ju je španski novinar Andres Onrubia Ramos uzbuđeno nazvao "najboljom utakmicom u historiji nogometa".

"Ozbiljno, ne pretjerujem. Utakmica je, kao i cijeli AFCON, luda", objavio je Španac na društvenoj mreži X.

S obzirom na to da je susret završio s velikim brojem golova, iznenađujuće je da nije bilo pogodaka u burnom prvom poluvremenu u kojem su obje ekipe imale velike šanse.

Prvi pogodak pao je tek u 56. minuti, kada je kamerunski napadač Karl Toko Ekambi glavom doveo svoju selekciju u vodstvo.

Gambija, kojoj je trebala pobjeda kako bi održala nade u izlazak iz grupne faze, nastavila je težiti izjednačenju, do kojeg je zasluženo došla kada je Ablie Jallow pogodio iz blizine nakon 72 minute.

Utakmica se nastavila užurbanim tempom, s obje ekipe koje su očajnički pokušavale doći do pobjede.

Slavlje nije dugo trajalo

Gambija je povela završnicom Ebrima Colleya u 85. minuti. To je izazvalo lude scene između igrača i stručnog štaba.

Međutim, slavlje nije dugo trajalo jer je Kamerun uzvratio samo dvije minute kasnije nakon što je Gambijac James Gomez nizak centaršut slučajno proslijedio u svoju mrežu.

Posljednjih nekoliko minuta bilo je jednostavno epsko, s Kamerunom koji je očajnički pokušavao pronaći put do pobjede koji je na kraju došao u 91. minuti. Christopher Wooh se najviše podigao u skoku i uputio udarac glavom u mrežu.

Nakon što je postigao pobjednički pogodak, Wooh se kretao po reklamnim panoima pokraj igrališta i otrčao do navijača u znak slavlja, s ostatkom ekipe i trenerskim osobljem u vrevoj potjeri.

Drama ipak nije bila sasvim završena, činilo se da je Kamerun izgubio pobjedu samo minutu kasnije.

Međutim, reprize su pokazale da je Muhammed Sanneh upotrijebio svoju ruku da usmjeri loptu u mrežu – dobar pokušaj, ali previše očigledan u eri pomoćnog suca (VAR).