Evropa liga: Eintracht Frankfurt i Glasgow Rangers u finalu

Završene su obje utakmice polufinala Evropa lige, a plasman u finale ovog takmičenja osigurali su Glasgow Rangersi i Eintracht Frankfurt.

U večerašnjim uzvratnim susretima Eintracht i West Ham odigrali su 1:0, a Glasgow Rangers i RB Leipzig 3:1. Time će njemačka i škotska momčad odlučivati o osvajaču Evropa lige, i to 18. maja na Ramon Sanchez-Pizjuanu, stadionu Seville.

Eintracht je u prvoj utakmici kao gost s 2:1 slavio protiv West Hama, a Leipzig je na gostovanje u Glasgow kod Rangersa odnio prednost 1:0.

Rangersi su poveli u 19. minuti preko Taverniera. Najbolji strijelac škotskog sastava, ali i cijelog natjecanja do sedmog gola ove sezone došao je tako što je ispratio akciju koja je išla desnom stranom. Ubacio se pred gol Leipziga, gdje ga je uposlio Kent.

Tavernier, koji igra na poziciji desnog bočnog, spremio je loptu u praznu mrežu. Pet minuta kasnije Škoti su već imali 2:0 i tako potpuno preokrenuli situaciju. U 24. minuti zabio je Kamara, kojega je na rubu kaznenog prostora pronašao Wright, da bi on iz prve pogodio donji lijevi kut.

Leipzig se u utakmicu vratio u 71. minuti, kada je gol zabio Nkunku. Francuskog nogometaša, kojega žele brojni evropski klubovi, do toga trenutka nije bilo. No kada je Angelino ubacio, našao se na pravome mjestu i iz prve zabio pokraj nemoćnog golmana McGregora.

Deset minuta kasnije domaćin je ponovno vodio. Neugodni Kent ubacio je s lijeve strane, golman RB-a Gulacsi loše reagirao, a Gvardiol spretno loptu izbio s crte. Međutim, time je samo za trenutak odgodio gol jer je Lundstram zakucao loptu u nebranjenu mrežu za 3:1 i finale Evropa lige.

Eintracht mirno do finala

Eintracht je od 19. minute igrao s igračem više nakon što je Cresswell dobio crveni karton. Branič West Hama napravio je prekršaj, što je provjereno VAR-om. Veliki korak k finalu Evropa lige njemački prvoligaš napravio je u 26. minuti kada je zabio Borre.

Do 74. minute nije bilo većih prilika. Eintracht je mirno privodio utakmicu kraju, pa preko Kostića mogao zabiti još jedan. Međutim, Kostić je nakon ubačaja s ruba šesnaesterca pucao pokraj lijeve stative. Rezultat se do kraja nije mijenjao, s time da su Antonio i Souček mogli smanjiti poraz West Hama. U 79. minuti zbog prigovora je crveni karton dobio Moyes, trener engleskog predstavnika.