Svijet

Generalna skupština Ujedinjenih naroda usvojila historijsku rezoluciju

Generalna skupština Ujedinjenih naroda u srijedu je usvojila konsenzusom rezoluciju.

Ovom se rezolucijom traži od najvišeg suda Svjetske organizacije da navede zakonske obaveze vezane za klimatske promjene.

Godinama forsirana od otoka Vanuatu u Pacifiku, ta mjera traži od Međunarodnog suda pravde (ICJ) da iznese obaveze zemalja za zaštitu klime na Zemlji. Tražev se i pravne posljedice s kojima se suočavaju ukoliko to ne učine.

Generalna skupština imala sjednicu

"Zajedno stvarate historiju", kazao je generalni sekretar UN-a Antonio Guterres, prenosi FENA.

Ističe da bi mišljenje Međunarodnog suda pravde, čak iako nije obavezujuće, "pomoglo Generalnoj skupštini, UN-u i državama članicama da poduzmu hrabrije i snažnije klimatske akcije koje su našem svijetu tako očajnički potrebne."

Na kraju, uz susponzorisanje više od 130 država članica, očekivalo se da će rezolucija biti odobrena.

Njeno usvajanje šalje "glasnu i jasnu poruku ne samo širom svijeta, već i daleko u budućnost", poručio je skupštini premijer Vanuatua Ishmael Kalsakau.

Rezolucijom se od ICJ traži da pojasni "obaveze država prema međunarodnom pravu da osiguraju zaštitu klimatskog sistema".

Kalsakau, čiju su zemlju arhipelag opustošila dva ciklona tokom samo nekoliko dana, naglasio je da je Svjetska organizacija odlučila da ostavi po strani razlike i radi zajednički na rješavanju odlučujućeg izazova našeg vremena - klimatskih promjena.

Vlada Vanuatua počela je lobirati za rezoluciju o klimi 2021. nakon kampanje koju je pokrenula grupa studenata s univerziteta na Fidžiju 2019. godine.

Panel stručnjaka

Prije sedmicu dana, UN panel stručnjaka za klimu (IPCC) upozorio je da bi prosječne globalne temperature mogle dostići 1,5 stepeni Celziusa iznad predindustrijske ere već od 2030. do 2035. godine.

To naglašava potrebu za drastičnim djelovanjem u ovoj deceniji.

Iako zemlje nemaju zakonsku obavezu prema Pariškom sporazumu iz 2015. da ispune ciljeve smanjenja emisije, pristalice nove klimatske rezolucije nadaju se da bi drugi instrumenti, kao što su Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima ili Konvencija UN-a o pravu mora, mogli ponuditi neke puteve za izvršenje.

"Ova rezolucija usmjerava ljudska prava i međugeneracijsku jednakost kada se bavi klimatskim promjenama. To su dvije kritične tačke koje su nedostajale velikom dijelu dominantnog diskursa", izjavila je za AFP Shaina Sadai iz grupe za zagovaranje Unije zabrinutih naučnika.