AFRIČKI KUP NACIJA

Heroj Obale Slonovače: Otkrili mu rak, prošao hemoterapije, pa donio titulu svojoj reprezentaciji

Reprezentacija Obale Slonovače po treći put u svojoj historiji postala je prvak Afrike nakon što je u sinoćnjoj utakmici za naslov u Kupu nacija pobijedila Nigeriju 2:1. Utakmica je igrana u Abidjanu pred 60.000 gledatelja, a njen hroj postao je Sebastien Haller.

Iako je jedva prošla grupnu fazu natjecanja s jednom pobjedom i dva poraza, od kojih joj j jedan nanijela upravo Nigerije, zbog čega je i dotadašnji selektor Jean-Louis Gasset dobio otkaz usred turnira, a momčad privremeno preuzeo Emerse Fae, Obala Slonovače je na kraju došla do treće titule u svom petom finalu u Kupu nacija. Prethodna dva osvajala je 1992. i 2015. godine.

Nigerija je bolje otvorila finale i povela je u 38. minuti golom Williama Troosta-Ekonga. Preokret je stigao golovima koje su postigli Franck Kessie u 62. minuti, a onda i Haller u 81. minuti.

Zablistao u Eintrachtu

Haller je tako u manje od dvije godine prošao put od pakla i straha za svoj život, kada mu je dijagnosticiran rak testisa, do junaka nacije. Njegov put prema vrhu počinje puno ranije.

U ljeto 2017. tadašnji trener Eintrachta Niko Kovač je upravu nagovorio da za Hallera plati Utrechtu 7 miliona eura odštete, a novi igrač mu se odužio tako što je osvajanju njemačkog kupa pridonio s četiri gola u pet utakmica. Nastavio je rasti, uslijedio je transfer u West Ham težak 50 miliona eura, potom odlazak u Ajax u kojem je porušio niz rekorda, a u kojem je s 21 golom bio i najbolji strijelac Eredivisie.

Zamijenio Haalanda i saznao strašnu vijest

Tako je zaslužio novi veliki transfer. Borussia Dortmund je zamjenu za nezamjenjivog, Erlinga Haalanda pronašla upravo u njemu. On je 6. jula prešao u Dortmund uz odštetu koja može biti do 35 miliona eura. Dvanaest dana kasnije, osjećao se loše na treningu na pripremama u Švicarskoj. Odmah je poslan u Dortmund gdje je pretragama utvrđeno da 28-godišnji golgeter ima karcinom testisa.

Zbog operacije i hemoterapija propustio je većinu sezone, a onda se vratio i postao ključan igrač Dortmunda u lovu na titulu. Vukao je Borussiju golovima, držao je na prvom mjestu, a onda u posljednjoj utakmici sezone promašio dvije ključne šanse u remiju 2:2 protiv Mainza. Iskoristio je to Bayern i pobjedom 2:1 kod Kölna izjednačio bodovni učinak Dortmunda i uzeo titulu.

Haller, barem zasad, nije uspio postati junak Dortmunda, no jest svoje domovine. Nakon što je u polufinalu Afričkog kupa nacija zabio jedini gol na utakmici protiv Konga i odveo Obalu Bjelokosti u finale kontinentalnog turnira, jučer je zaokružio nevjerojatnu priču golom vrijednim titule.