Nauka

Historijska misija otkrit će šta krije Jupiter: Satelitu će trebati 8 godina da dođe planete

Jupiter misija juice

Evropska svemirska agencija poslala je letjelicu na Jupiter kako bi pokušala da razriješi misteriju koju kriju njegovi prirodni sateliti. Raketa Juice lansirana je prije nekoliko dana sa kosmodroma Kuru u Francuskoj Gvajani.

Juice će 17 dana širiti svoje solarne panele i antene kako bi se spremio za tromjesečnu provjeru i testiranje instrumenata (različitih vrsta kamera, detektora čestica, radar za mapiranje podzemnih karakteristika i Lidar skener za pravljenje 3D mapa različitih terena).

Satelitu će trebati ukupno 8 godina da stigne do Jupitera, a astronomi će zbog dužine puta morati da iskoriste tehniku gravitacione praćke kako bi satelit dobio energiju potrebnu za putovanje. Ova metoda naučnicima omogućava da iskoristite gravitaciju Zemlje, Mjeseca i Venere i uz pomoć nje „poguraju“ letjelicu prema Jupiteru.

Astronomi se nadaju da će dvije planirane misije razriješiti neke od najvećih misterija Jupitera i njegovih prirodnih satelita.

Više vode nego na Zemlji

Prva misija pod nazivom Jupiter Icy Moon Explorer se provodi kako bi se istražila tri najveća Jupiterova mjeseca – Evropa, Ganimed i Kalisto.

Naučnici spekulišu da se ispod površine ovih mjeseca kriju ogromni okeani, a naučnici iz Esa sugerišu da bi samo na Ganimedu, kao najvećem mjesecu, moglo biti više vode nego na Zemlji.

Zbog velike udaljenosti od Sunca, Jupiterovi mjeseci su prekriveni debelim slojevima leda i izloženi visokim nivoima radijacije.

Iako im je površina okovana ledom, ovi prirodni sateliti najvjerovatnije imaju vruće jezgro zahvaljujući kojem se voda između slojeva održava u tečnom stanju.

Ima li uslova za život?

Direktorica nauke u Esa Carol Mandel kazala je za BBC da bi se na dnu ovih okeana mogli pronaći i vulkanski sistemi koji omogućavaju dobre uslove za postojanje života.

„Ako se ovi okeani miješaju sa bogatim mineralima na dnu – to pruža odlične uslove za razvoj života. U svakom ekstremnom okruženju na Zemlji, bilo da je to visoka kiselost, visoka radioaktivnost, niska ili visoka temperatura, nailazimo na mikrobiološki život u nekom obliku“, kaže Mandel za BBC.

BBC navodi i da Juice neće loviti „vanzemaljske ribe“, već će prvo ustanoviti da li skrivena voda ispunjava uslove za postojanje jednostavnih mikroorganizama.

Prethodne misije u drugim krajevima solarnog sistema su otkrile da se tečna voda može naći na planetama i mjesecima daleko od Sunca i da se ona najvjerovatnije skriva ispod njihove površine.

„Život kakav znamo na Zemlji zahtijeva tečnu vodu, izvor toplote i organske materije, a onda je potrebno da ta tri sastojka budu dovoljno stabilna tokom dovoljno dugog vremenskog perioda da bi se zaista nešto moglo desiti“, kaže za CNN Michel Daugerthy, profesorica sa Impirial Coledgea u Londonu.

„Sa ovom misijom želimo definitivno da potvrdimo da u ovim mjesecima ima tečne vode i da potvrdimo njihove izvore toplote, dok će ostali instrumenti moći daljinski da osjete da li ima organskih materija. Svi ti sastojci zajedno omogućavaju život“, rekla je ona.