sprema li se novi rat?

Izgleda da je spremna kineska invazija na Tajvan. Ipak, sve ovisi o jednoj stvari

Prilikom svake amfibijske invazije dva su velika cilja - zauzimanje plaža te velikih luka. Upravo bi ovo drugo mogao biti veliki problem za Kinu odluči li se na invaziju na Tajvan.

Dok razmišlja o invaziji na Tajvan, Kina je itekako svjesna toga da će Tajvan očajnički braniti svoje luke, piše Business Insider.

Kineski vojni časopisi pišu 'da bi uspjeh ili neuspjeh invazije na Tajvan vjerovatno ovisio o tome hoće li amfibijske desantne snage moći zauzeti, zadržati i iskoristiti velike lučke kapacitete otoka', napisao je mornarički analitičar Ian Easton u novoj knjizi, a objavio ju je Kineski institut za pomorske studije pri američkom Pomorskom ratnom koledžu.

'Tajvanske plaže i obalni aerodromi su same po sebi premalene da se ondje iskrca dovoljno kineskih trupa, tenkova i zaliha tako da osiguraju siguran smještaj na obali', napisao je Easton. 'Budući da ovim mjestima nedostaje namjenska infrastruktura za istovar velikih transportnih sredstava i zauzimaju inherentno izložene položaje, kineski stratezi strahuju da bi njihove desantne snage mogle biti okružene na plažama, zasute odbrambenom vatrom i pregažene u tajvanskim protunapadima.'

Kineski analitičari brinu se da će Tajvan pretvoriti svoje luke u tvrđave protiv napada s mora, što uključuje i mine i prepreke, te da će potopiti kontejnerske brodove kako bi blokirali brodske kanale i zapaliti površinu vode izlijevanjem nafte.

Narodna oslobodilačka vojska, kako se kineska vojska službeno naziva, vidi šest opcija za zauzimanje tajvanskih luka, od kojih sve imaju nedostatke, prema Eastonu. Izravan napad bio bi suočen sa žestokom obranom, a onaj s obje strane luka pomoću oklopnih vozila oduzima puno vremena. Brzi iznenadni udari s trupama prevezenim letjelicama i helikopterima pate od ograničenog transportnog kapaciteta. Takvim napadima prijeti i tajvanska protuzračna obrana. Snage za specijalne operacije možda su preslabo naoružane da bi zauzele luke, a napadi na plaže, poput Dana D, nose rizik od toga da tajvanske trupe okruže kineske napadače.

Na temelju kineskih vojnih spisa, čini se da njihovi stratezi naginju mješavini ovih opcija, prema Eastonu. Invazija bi započela teškim zračnim, raketnim i pomorskim bombardiranjem, poslije čega bi komandosi srušili obalnu odbranu.

'Nakon što prepreke na plaži i obalne utvrde budu uništene izravnom paljbom, velike amfibijske snage će se iskrcati s mora, uz podršku trupa koje će stići helikopterima, lebdjelicama i ultralakim letjelicama', napisao je Easton. 'Jednom kada se popnu na kopno, desantno-jurišne postrojbe izvršit će žestoke napade s plaža i okolnih lučkih zona te izolirati branitelje u džepove otpora.' Kada dođu na obalu, kineski vojnici će napasti područja u blizini luke s dvije strane istovremeno, a druge će jurišne jedinice u niskoletećim helikopterima i lebdjelicama izravno napadati luku. Nakon što je zauzmu, ukopat će se kako bi se oduprle protunapadu, a inženjeri će popravljati dokove i čistiti brodske putove.

Luke koje će najvjerojatnije biti napadnute one su 'koje bi mogle podržati brzo iskrcavanje glavnih borbenih tenkova i druge teške opreme. Idealni kandidati za napad bile bi dobro razvijene komercijalne ili industrijske luke okružene plažama i riječnim deltama u relativno ravnim i slabo urbaniziranim područjima', napisao je Easton. Najvjerovatniji kandidat je luka Taichung na zapadnoj obali Tajvana, a slijede Kaohsiung, Mailiao, Anping i glavni grad Tajvana, Taipei.

Šta kaže historija

Bi li ova kineska strategija funkcionirala? Povijesno gledano, vojske i mornarice izbjegavale su izravno napadati dobro branjene luke. Najzloglasniji primjer je katastrofalni saveznički napad s 10.000 vojnika (većina njih bili su Kanađani) na luku Dieppe u sjevernoj Francuskoj u kolovozu 1942. Zamišljen je kao probna operacija za Dan D, no napadači su pretrpjeli 5000 mrtvih i ranjenih, polovicu jurišnih snaga. Lekcija je bila toliko oštra da su Saveznici odlučili izvršiti invaziju u Normandiji preko plaža, a zatim zauzeti luku.

Izazov nije samo zauzeti luku, već i dovesti je u dovoljno upotrebljivo stanje da se omogući istovar tenkova, što su i Saveznici otkrili 1944., kad su zauzimali utvrđene luke poput Bresta i Cherbourga, jer su ih Nijemci toliko učinkovito uništili da su njihovi objekti mjesecima bili neoperativni.

Easton predlaže da Tajvan pojača obranu svojih luka, uključujući projektile i mine, kao i jedinice posebno obučene za urbano ratovanje. Također vjeruje da bi prvi korak moglo biti uklanjanje kineske prisutnosti iz tajvanskih luka, unatoč tome što Kina čini 40 posto tajvanskog izvoza. 'Tajvanski čelnici mogli bi zatvoriti predstavništva pod kontrolom Kineske komunističke partije', napisao je Easton. 'Mogli bi tako ukloniti i zamijeniti kritičnu lučku infrastrukturu povezanu s kineskom vojskom.'