Politika

Je li međunarodna zajednica doživjela još jedan veliki fijasko u BiH?

Vijest da su specijalni američki predstavnik za Izborni zakon Matthew Palmer i predstavnica Evropske komisije Angelina Eichhorst 'odgodili' dolazak u BiH odjeknula je kao grom iz vedra neba.

Oni su na novu, ko zna koju po redu, rundu pregovora trebali doći u subotu. Međutim, iz još zvanično nerazjašnjenih razloga, to toga neće doći.

Nezvanično se špekulira o nekoliko razloga: rušilačke odluke NSRS, najava SDP-a da će se povući iz pregovora o Izbornom zakonu (što bi mogle slijediti i ostale stranke)…

No, činjenica je da su pregovori koje je vodio ovaj duo, od početka nakrivo nasađeni i da su išli u smjeru koji nije obećavao.

Naime, još od samog početka pojedini lideri koji su bili dio razgovora i pregovora ukazivali da predstavnici međunarodne zajednice naginju HDZ-u i njenom lideru Draganu Čoviću.

Pored toga, tu je i dio koji se odnosi na opoziciju odnosno njihovo (ne)namjerno isključivanje iz pregovora. U rezidencijama i ambasadama tako su se uglavnom sastajali sa nacionalnim poglavicama, dok su predstavnike opozicije primali na odvojenim sastancima kako bi ih saslušali.

Da je sve nakaradno postavljano postalo je jasno i onog trenutka kada je procurio dokument koji je Palmer podijelio predstavnicima nekoliko stranih ambasada.

Iz njega se moglo iščitati da je cilj postizanje bilo kakvog dogovora, a najlakši bi bio onaj koji bi udovoljio Čoviću.

I Palmer i Eichhorst imali su tokom svojih seansi niz 'obračuna' prevenstveno sa opozicionim strankama koje nisu htjele podleći pritiscima da podrže SDA i HDZ u mogućem dogovoru.

Uz to, svaki drugi model koji su predlagali bio je 'manje zlo'. Na to su im ukazivali i predstavnici opozicionih stranka tvrdeći da su iznili loš prijedlog te tjeraju dobre da ga prihvate, umjesto da predlože dobar model pa da tjeraju one koji se opiru da ga prihvate.

Iz svih potezna može se protumačiti da su pokušali doći do važnih, sofisticiranih i krucijalnih izmjena linijom manjeg otpora.

Uz to, dodatni problem na koji se nisu osvrtali jeste da su pregovori postali besmisleni u trenutku kada Milorad Dodik sve ozbiljnije ruši ustavnopravni poredak države BiH.

No, ono što je činjenjica jeste da će do dogovora teško doći bez medijacije međunarodne zajednice. Poznati su oprečni stavovi aktera pregovora i njihove tvrdoglavosti kada su u pitanju kompromisi.