BHDoktor

Jedan ključan simptom pokazuje treba li grlobolju liječiti antibiotikom

grlobolju liječiti antibioticima žena u ljubičastom ju obje ruke drži antibiotike

Svi smo barem jednom u životu iskusili neugodno peckanje, osjećaj grebanja, otežano gutanje i bol u grlu. Kod puno ljudi upravo se u ovom periodu godine javljaju navedeni simptomi jer tokom jeseni više vremena provodimo u zatvorenom prostoru gdje se virusi i bakterije lakše prenose. U tom slučaju većina nas bol i upalu liječi na sličan način. Ispijamo tople čajeve s limunom, konzumiramo med, đumbir, mandarine i pripremamo domaću pileću juhu. Činimo sve kako bismo ojačali imunitet te se napokon riješili bolova. No, kada treba grlobolju liječiti antibioticima?

Iako se svi od navedenih savjeta naših mama i baka svakako preporučuju i sigurno neće odmoći oporavku od grlobolje, puno nas zapravo ne zna da ne postoji samo jedna vrsta upale grla koja se liječi na univerzalan način. Jednako tako, mnogi su u zabludi da se svaka grlobolja liječi antibiotikom ili, naprotiv, da uopće ne zahtijeva terapiju.

Ovdje je važno znati razliku između nekoliko tipova grlobolje.

Virusna akutna grlobolja

Više od 85 posto grlobolja uzrokovano je virusima koji se prenose kapljično, odnosno kihanjem, kašljanjem, razgovorom ili disanjem. Virusna upala grla nastupa postepeno, bol je većinom slaba do umjerena, a dužina trajanja ovisi o stanju imuniteta oboljele osobe.

Simptomi

Ovu vrstu upale grla mogu pratiti još i hunjavica, promuklost, kašalj, crveno ždrijelo te nešto uvećani, ali bezbolni limfni čvorovi.

Liječenje

Upala prolazi sama od sebe kroz četiri do šest dana, i obzirom da su uzročnici virusi ne zahtijeva uzimanje antibiotika. No, čuvanje od težih napora i korištenje lokalnog analgetika s antiseptikom mogu ubrzati proces izlječenja.

Savjeti kako izbjeći virusnu upalu grla

Infekcijska grlobolja prenosi se bliskim kontaktom pa je, stoga, pridržavanje dobrih higijenskih navika najbolja zaštita protiv virusa. Upalu prevenirajte prakticirajući sljedeće savjete:

  • kašljite i kišite u papirnatu maramicu ili lakat ruke
  • redovno i temeljito perite ruke
  • ako voda i sapun nisu u blizini, ruke očistite dezinfekcijskim sredstvom
  • nemojte dijeliti hranu i kuhinjski pribor s drugima
  • svaki dan čistite ekrane telefona, tv daljinski upravljač, tastaturu i drugu tehnologiju koju često koristite
  • držite distancu s ljudima koji boluju od virusne grlobolje.

Bakterijska akutna grlobolja

Najznačajniji uzročnik bakterijske grlobolje je bakterija iz roda Streptococcus zbog čega ovu vrstu upale često nazivamo i streptokokna angina. Obzirom da su uzročnici bakterije, u liječenju se koriste i antibiotici. Tako npr. kod streptokokne angine smjernice preporučuju antibiotik na bazi penicilina (osim u slučaju nepodnošljivosti ili drugih kontraindikacija) koji se uzima tijekom deset dana. Sam proces oporavka ovisi i o stanju imuniteta zaražene osobe te može biti nešto dulji kod onih koji imaju lošije zdravstvene navike ili, pak, hroničnu bolest.

Jedan od ključnih simptoma je nagla pojava visoke tjelesne temperature. Ako do nje dođe riječ je o bakterijskoj, a ne o virusnoj grlobolji, što ujedno znači i da grlobolju morate liječiti antibiotikom. Tjelesna temperatura može rasti preko 39 stepeni, a prate je jaka bol u grlu, opća slabost, bolovi u mišićima, promuklost, otežano gutanje, izrazito crveno ždrijelo s gnojnim naslagama (tzv. bijeli čepići na krajnicima i ždrijelu) te otečeni i bolni limfni čvorovi ispod donje vilice i na vratu.

Liječenje

Bakterijska grlobolja liječi se antibiotikom, a dodatni cilj liječenja je i da se spriječi nastanak mogućih komplikacija. Uz dobro pogođen antibiotik osoba prestaje biti zarazna nakon tri dana što je još jedan od razloga zašto je liječenje bakterijske grlobolje u domeni ljekara porodične medicine.

No, svakako mogu također pomoći čajevi, med, mekani i topli obroci koji su bogati vitaminima te mineralima.

Namirnice koje ubrzavaju proces oporavka od grlobolje

Medicinski portal Medical News Today i Healthline objavili su popis namirnica koje bi mogle pomoći u ublažavanju bolova grla:

  • topla limunada s medom
  • čaj od đumbira i zeleni čaj
  • pileća juha
  • kuhano povrće: mrkva, kupus, batat, blitva, brokula, krompir
  • kuhana piletina
  • jaja u svim oblicima
  • jogurt
  • voćni smoothie
  • blaži začini poput origana, timijana i žutike
  • zobena kaša.

Pritom su također naveli da je dobro izbjegavati tvrdu, hrskavu, ukiseljenu hranu, umake od paradajza, začine poput čilija i alkohol koji mogu dodatno nadražiti grlo te usporiti proces liječenja.