mnogo dilema

Jedna je i prijetnja čovječanstvu: 12 izazova umjetne inteligencije

Zabrinutost oko nacionalne sigurnosti navedena je među izazovima koje su iznijeli članovi britanskog Odbora za nauku

Potencijalna prijetnja koju umjetna inteligencija predstavlja za sam ljudski život trebala bi biti u centru svake vladine odluke, upozorili su zastupnici u Velikoj Britaniji.

Zabrinutost oko javnog dobra i nacionalne sigurnosti navedena je među desetak izazova za koje su članovi Odbora za nauku, inovacije i tehnologiju rekli da ih ministri moraju riješiti uoči prvog svjetskog summita u Bletchley Parku na ovu temu.

Hitna reakcija

Greg Clark, predsjednik odbora i konzervativni zastupnik, rekao je da "snažno pozdravlja" summit - ali je upozorio da će vlada možda morati pokazati "veću hitnost" kako bi osigurala da potencijalni zakoni brzo ne zastare.

Dvanaest izazova za koje je odbor rekao da se "moraju riješiti" su:

1. Egzistencijalna prijetnja: Ukoliko, kao što su neki stručnjaci upozorili, umjetna inteligencija bude predstavljala veliku prijetnju ljudskom životu, tada regulacija mora osigurati zaštitu nacionalne sigurnosti.

2. Pristranost: AI može uvesti nove ili učvrstiti postojeće predrasude u društvu.

3. Privatnost: Osjetljive informacije o pojedincima ili kompanijama mogu se koristiti za obuku AI modela.

4. Pogrešno predstavljanje: Jezični modeli poput ChatGPT-a mogu proizvesti materijal koji pogrešno predstavlja nečije ponašanje, osobna stajališta i karakter.

5. Podaci: Ogromna količina podataka potrebna za treniranje najmoćnije umjetne inteligencije.

6 Računarska snaga: slično, razvoj najmoćnije umjetne inteligencije zahtijeva ogromnu računarsku snagu.

Ko je odgovoran?

7. Transparentnost: AI modeli često ne uspijevaju da objasne zašto daju određeni rezultat ili odakle informacije dolaze.

8. Autorska prava: Generirani modeli, bilo da se radi o tekstu, slikama, audio ili video zapisu, obično koriste postojeći sadržaj koji mora biti zaštićen kako ne bi potkopao kreativnu industriju.

9. Odgovornost: Ako se alati umjetne inteligencije koriste za nanošenje štete, politika mora utvrditi jesu li programeri ili pružatelji usluga odgovorni.

10. Zapošljavanje: Političari moraju predvidjeti vjerojatni utjecaj na postojeće poslove koji će imati prihvaćanje umjetne inteligencije.

11. Otvorenost: Računarski kod koji stoji iza modela umjetne inteligencije mogao bi biti javno dostupan kako bi se omogućila pouzdanija regulacija i promicala transparentnost i inovacija.

12. Međunarodna koordinacija: Razvoj bilo koje regulative mora biti međunarodni pothvat, a summit u novembru mora poželjeti dobrodošlicu "što većem broju zemalja".