Na pomolu epohalnog otkrića

Jesmo li sami? Velike su šanse da će se najvažnije otkriće u historiji čovječanstva zvati – K2-18b

Mnogi naučnici se više ne pitaju postoji li život u svemiru

To već odavno nije pitanje, a pravo pitanje glasi: Kada ćemo pronaći život u svemiru?

Mnogi su optimistični i vjeruju kako ćemo otkriti znakove vanzemaljskog života u narednih nekolik godina. Jedan od naučnika, koji vodi misiju na Jupiteru, kaže kako bi bio "iznenađen" kada čovječanstvo ne bi našlo tragove života na nekom od Jupiterovih mjeseca.

NASA-in teleskop James Webb nedavno je otkrio moguće tragove života na planeti koja se nalazi izvan našeg Sunčevog sistema, a to je samo jedna od mogućih milijardi planeta koje bi mogle podržavati život.

Počinje utrka u svemiru

Brojne misije se spremaju i one će obilježiti početak svemirske utrke za najvećim naučnim otkrićem svih vremena - vanzemaljskim životom.

"Živimo u beskonačnom univerzumu, sa beskonačnim brojem zvijezda i planeta. Očigledno je da jednostavno teoretski ne možemo biti jedini inteligentni život u tolikom prostoru", kaže za BBC profesorica Catherine Heymans, sa škotskog Kraljevskog astrološkog univerziteta.

"Sada imamo tehnologiju i kapacitete da dobijemo odgovor na pitanje da li smo sami u svemiru", dodala je.

Teleskopi danas mogu analizirati atmosferu planeta udaljenih više hiljada svjetlosnih godina od nas. Također, ovi teleskopi su sposobni detektovati hemikalije koje, barem na Zemlji, služe da održavaju život.

K2-18b ima potencijal da na njoj postoji život

Prvi nagovještaj jednog takvog otkrića došao je ranije ovog mjeseca. Mogući tragovi gasa koji na Zemlji proizvode jednostavni morski organizmi, pronađen je u atmosferi planete nazvane K2-18b, koja je udaljena od zemlje 120 svjetlosnih godina.

Planeta je, kako to astronomi nazivaju "Zona Goldilocksa", odnosno planeta se nalazi na idealnoj udaljenosti od svog sunca i temperatura na površini nije ni previsoka, ni prehladna za održavanje života. To bi značilo da postoje velike šanse da ova planeta ima vodu, što je ključno za život.

Tim istraživača koji vodi ovaj projekat bi do kraja ove godine mogao potvrditi ili demantovati postojanje vode na ovom planetu.

Profesor Nikku Madhusudhan sa Instituta za astronomiju u Cambridge univerzitetu, koji je vodio ovu studiju, rekao je za BBC da ukoliko navodi o postojanju gasa i vode na ovom planetu budu tačni, to bi "radikalno promijenilo kompletan način na koji tražimo vanzemaljski život".

"Ukoliko bismo pronašli tragove života na prvoj planeti koju smo analaizirali, značajno bi se podigle šanse da je život čest u našem univerzumu, a ne kao što smo dugo misliti da smo mi unikatni i sami", rekao je profesor Madhusudhan.

I on predviđa da ćemo jako brzo upoznati vanzemljaski život.

"Vjerujem da ćemo u roku od pet godina imati potvrdu o životu van naše planete".

Ukoliko njegov tim i ne bi našao život na planeti K2-18b, ima još okruglo 10 planeta koje se nalaze u "Zoni Goldilocks" koje su teleskopi otkrili, te su realno velike šanse da njegov tim uspije u pronalasku života van Zemlje.