Plenković ili Milanović

Koga će podržati Bošnjaci u Hrvatskom saboru? Armin Hodžić za Raport: Spremni smo razgovarati sa svima

Zasluga zato što Bošnjaci u Hrvatskoj prvi put nakon devet godina u saboru imaju svog predstavnika pripada tome što su bošnjačke organizacije na hrvatskim izborima nastupile zajednički

Prvi put nakon devet godina Bošnjaci u Hrvatskoj imat će svog predstavnika u Hrvatskom saboru, a njih više od 3.300 glasalo je da ih u najvišem zakonodavnom tijelu te zemlje, predstavlja Armin Hodžić, kandidat Nacionalne koordinacije Bošnjaka. U razgovoru za Raport Hodžić otkriva da je bio kandidat za Hrvatski sabor i na prošlim izborima, međutim tada nije osvojio dovoljan broj glasova.

No, to ga nije pokolebalo da nastavi raditi u i za interese bošnjačke nacionalne manjine u Hrvatskoj, a kao kruna rada i aktivnosti stigli su u vidu rezultata nakon jučerašnjih izbora, s kojima su Bošnjaci oborili svojevrsni rekord kada je u pitanju i njihova izlaznost na izbore, ali i broj glasova koje su dali jednom kandidatu bošnjačke nacionalne manjine u nekoj izbornoj jedinici na dosadašnjim izborima u toj zemlji.

Opravdati ukazano povjerenje

Evidentno je da je Hodžić bio kandidat koji je uspio ujediniti sve bošnjačke organizacije u Hrvatskoj što je osim njegovog ličnog i uspjeh za tamošnje djelovanje Bošnjaka kao zajednice.

„Prije svega, zahvalio bih svim biračima koji su mi iskazali povjerenje i dali svoj glas i trudit ću se da to povjerenje i opravdam. Na najbolji mogući način nastojat ću da budem glas svih onih koji su me podržali, ali poručujem da ću biti predstavnik i svih onih koji mi možda ovaj put nisu dali svoj glas i ukazali povjerenje, te da ću biti predstavnik ne samo bošnjačke nacionalne manjine već i ostale četiri nacionalne manjine koje su u ovoj izbornoj jedinici", kaže Hodžić za Raport.

Osvrćući se na aktivnosti koje su prethodile njegovom izbornom uspjehu na parlamentarnim izborima u Hrvatskoj, Hodžić kaže da osim njegovog kontinuiranog rada na stvaranju uvjeta za ostvarenje cilja o ulasku u najviše zakonodavno tijelo u Hrvatskoj, zasluga za ovaj uspjeh pripada i svima onima koji su prepoznali značaj jedinstvenog stava i nastupa o ovom pitanju u bošnjačkim organizacijama koje djeluju u Hrvatskoj.

„Mi smo se u jedanaestom mjesecu prošle godine dogovorili o zajedničkom izlasku svih bošnjačkih organizacija na izbore, što je u konačnici rezultiralo velikim odzivom i do sada neviđenim brojem glasova. Jer srušen je svojevrsni rekord ove izborne jedinice, gdje smo prešli broj od 3.300 glasova, a do sada je taj rekord bio 2.711 glasova i to još 2013. godine, znači prije nekih dvadesetak godina", kaže Hodžić.

Jačati saradnju i BiH i Hrvatske

Hodžić bi sigurno imao i veći broj glasova da su svi Bošnjaci jučer mogli glasati. Naime, u Hrvatskoj su mnogi Bošnjaci u birački spisak upisani kao Muslimani, a ne kao Bošnjaci. Svi oni koji su evidentirani kao Muslimani, uprkos tome što su Bošnjaci, nisu mogli glasati za predstavnika svoje nacionalne manjine, jer Ustav Hrvatske ne prepoznaje Muslimane kao nacionalnu manjinu. To je jedno od pitanja na čijem će rješavanju Hodžić raditi, a nakon prvobitne euforije zbog osvojenog mandata u Hrvatskom saboru, sada je i pred Hodžićem i pred onima koji su ga birali, a s kojima će kako najavljuje nastaviti aktivnu saradnju teži dio posla – ostvariti što više zacrtanih ciljeva.

„Kao što sam najavio, prvenstveno ću nastojati dati što veći doprinos za rješavanje svih onih problema koje Bošnjake u Hrvatskoj najviše tište. Počevši od rješavanja elementarnih infrastrukturnih problema koji utječu na kvalitetu njihovih života, pa do pitanja o ostvarivanju prava glasanja za one koji do sada nisu mogli glasati za predstavnika bošnjačke nacionalne manjine, a faktički su Bošnjaci, ali nisu tako upisani i na biračkom popisu. Imamo već nekoliko zamisli o pravcu djelovanja za rješavanje ovog i mnogih drugih pitanja i nadamo se da ćemo u tome i uspjeti", ističe Hodžić.

Kroz svoj dosadašnji rad Hodžić i bošnjačka nacionalna manjina u Hrvatskoj imali su saradnju s bosanskohercegovačkim institucijama, a budući zastupnik u Hrvatskom saboru, kaže da se nada da će i ta, ali i saradnja Hrvatske i BiH ubuduće biti kvalitetnija.

„Veoma nam je stalo da imamo dobre odnose s institucijama naše matične države BiH. U tom smislu sve suradnje imaju svoje uspone i padove i zavise od niza stvari i mogu biti gore i bolje. Želja nam je da u narednom periodu kao bošnjačka nacionalna manjina u Hrvatskoj ojačamo suradnju s našom matičnom domovinom BiH, ali isto tako radit ćemo na jačanju bilateralne suradnje između BiH i Hrvatske, koja je izuzetno važna i smatramo da ćemo sad s ovim mandatom u Saboru u tom pravcu moći načiniti značajnije iskorake", ocjenjuje Hodžić.

Još nema odluke ide li podrška HDZ-u ili SDP-u

S obzirom na to da će se za većinu u Hrvatskom saboru i za svaki glas boriti i HDZ i SDP, pitali smo Hodžića kome će kao saborski zastupnik dati podršku u sklapanju saborske većine koja će odlučivati i o budućoj Vladi Hrvatske.

„Još uvijek je rano da o tome govorimo, potrebno je da obavimo razgovore i konsultacije unutar naše zajednice i onda da donesemo zajedničku odluku. Mi smo za dobrobit naše zajednice, ali i društva i države u kojoj živimo, radimo i djelujemo, spremni razgovarati, ali u ovoj fazi još ništa ne mogu konkretno reći o tome", zaključuje Hodžić za Raport.

Podsjećamo, bošnjačka nacionalna manjina u Hrvatskoj, druga je po brojnosti u toj zemlji, no prema hrvatskom izbornom sistemu dijele izbornu jedinicu s četiri druge nacionalne manjine u Hrvatskoj.