Svijet

Kako evropske zemlje planiraju organizirati nastavu? Đaci će u školske klupe, ali sve će biti drugačije

Kada će početi nova školska godina, hoće li đaci sjediti u školskim klupama ili u kućnim foteljama, da li će odgovarati sa maskama ili bez njih - još nije poznato u nekim evropskim zemljama. One koje su donijele odluku podsjećaju da će se pravila prilagođavati epidemijskoj situaciji.

U prvom evropskom žarištu Italiji, gdje su škole bile pod ključem od marta, đaci se 14. septembra vraćaju u klupe. Kako će nastava izgledati u Italiji odlučit će regije i direktori škola. Ipak, neke mjere važit će za sve.

U svakoj klupi će sjediti po jedan đak, a između njih najmanje dva metra distance. Maske su obavezne u svim zajedničkim prostorijama, a u nekim slučajevima i u samoj učionici - ukoliko naprimjer u odjeljenju ima djece koja boluju od hroničnih bolesti. Ukoliko u školama nema dovoljno prostora, nastava će se u pojedinim regijama držati i u parohijama, pod šatorima ili u kasarnama.

Koliko je virus blizu ili daleko u Austriji će, prema najavama, pokazivati tzv. korona semafor - boje će oslikavati stanje zaraženosti općine. Kao i u saobraćajnim pravilima, zeleno svjetlo na semaforu znači da u toj regiji nastava može da se redovno odvija. Ako se na semaforu upali žuto, slijede prve restrikcije - ukidaju se časovi pjevanja, a fiskultura se premješta na otvoreno. Crveno svjetlo pokreće uzbunu - u toj općini škole zatvaraju svoja vrata i uspostavlja se sistem učenja od kuće.

Od kuće do školskih klupa već su stigli učenici uglavnom u sjevernim njemačkim pokrajinama. S njima su se javili i prvi problemi, pa je za nekoliko dana nove školske godine oko hiljadu učenika i profesora poslano u kući zbog izolovanih slučajeva covida-19. U ostalim pokrajinama nastava bi trebalo da počne do 15. septembra. U svim školama maske će biti obavezne u hodnicima, kantinama. I upravo u njima svaki razred će imati svoj dio, kako bi, ukoliko dođe do zaraze, samo jedan razred išao u karantin.

I škole u regionu se spremaju za prijem đaka. Iako Rumunija svakodnevno bilježi više od 1.000 novooboljelih, škole neće odlagati početak godine. O načinu na koje će funkcionisati odlučivat će se na lokalnom nivou, po pravilima.

U gradovima gdje je bio jedan zaraženi na 1.000 ljudi u proteklih 14 dana, sva djeca će biti u klupama, tamo gdje su do tri slučaja radit će samo obdaništa i niži razredi, a ostali će nastavu pratiti putem interneta.

O sličnim modelima razmišlja se i u Hrvatskoj. Povoljna epidemijska slika omogućit će nastavu uživo, dok bi nešto malo nepovoljnija mogla bi da podijeli način učenja - dio bi učio u školi, a drugi od kuće. Dok bi se prema trećem scenariju nastava odvijala isključivo pomoću različitih platformi i interneta.

Kakav će biti prvi septembar u Sloveniji znat će se za pet dana. Ipak, prema dosadašnjim informacijama, ne bi trebalo da se razlikuje od prvog dana škole prethodnih godina. Kako su rekli predstavnici ministarstva insistirat će na redovnom odlasku u škole, uz poštovanje nekih zaštitnih mjera. Ako dođe do razbuktavanja epidemije, ne isključuju ni mogućnost kombinovanog modela - da u školu idu samo niži razredi, dok bi stariji učili na daljinu.