Svijet

Kako je šef ukrajinskih obavještajaca pao u nemilost Zelenskog: Bili su prijatelji, a sada ga se hoće riješiti

Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenskij riješio je da samo nekoliko mjeseci nakon imenovanja smijeni čovjeka koji je vodio ukrajinsku domaću obavještajnu i sigurnosnu agenciju. Ivan Bakanov - prijatelj Zelenskog iz davnih dana, koji je vodio njegovu kompaniju povezanu sa industrijom zabave, a potom i njegovu predsjedničku kampanju - na tankom je ledu.

Neki su istakli da stari prijatelji rijetko pričaju ovih dana, osim kada su vladini poslovi u pitanju. Osiguravanje lake tranzicije može biti teško s obzirom da rat i dalje bukti, a jedan zvaničnik je za Politico rekao da je Zelenskij zabrinut što mora da otpusti nekog iz svog najužeg kruga ljudi.

Za sada, veći dio dnevnih operacija Službe sigurnosti Ukrajine (SBU) vodi se iz predsjedničke kancelarije i ljudi koji su još u „milosti“ kod Zelenskog i njegovog šefa kabienta Andrije Jermaka.

Ivan Bakanov ima 47 godina i uz Zelenskog je još od kada je od komičara iz Krivog Roga postao popularni vođa nacije, poznat izvan granica Ukrajine. Imenovanje Bakanova 2019. godine kritikovale su mnoge opozicione stranke koje su tvrdile da neko njegovog porijekla nije sposoban da vodi vrhunsku agenciju za prikupljanje obavještajenih podataka.

Mnogi u Kijevu sada tvrde da on nije adekvatno odgovorio na rusku invaziju 24. februara i da je nije na pravi način komandovao ogromnim odjelom od više od 30.000 agenata.

"Vrlo smo nezadovoljni njegovim angažovanjem i radimo na tome ga smenimo", rekao je visoki ukrajinski zvaničnik blizak Zelenskom za Politico.

"Nismo zadovoljni njegovim menadžerskim vještinama, jer su nam sada potrebne vještine upravljanja u borbi protiv krize kakve mislimo da on nema", rekao je zvaničnik. Jedan od glavnih razloga koji su primorali Zelenskog da razmišlja o otpuštanju bliskog prijatelja je bitka za grad Herson, koji je nedavno pao pod rusku kontrolu.

General Serhij Krivoručko, šef direkcije SBU u Hersonu, naredio je svojim oficirima da evakuišu grad prije nego što su ruske trupe ušle u njega, protivno naređenjima Zelenskog, navode vlasti. U međuvremenu, pukovnik Igor Sadohin, njegov pomoćnik i šef Antiterorističkog centra lokalne kancelarije, navodno je dojavio ruskim snagama koje su krenule na sjever sa Krima o lokacijama ukrajinskih mina i pomogao je u koordinaciji putanje leta za neprijateljski avion.

Herson je bio prvi i do sada jedini veliki grad u Ukrajini koji su zauzele ruske snage od početka invazije. Ruska vojska ga je zauzela 3. marta, sedam dana nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo invaziju.

Ističući nedostatak lojalnosti u najvišim činovima SBU, treći bivši visoki zvaničnik Andrej Naumov, brigadni general koji je rukovodio odjelima za unutrašnju sigurnost agencije - pobjegao je u inostranstvo nekoliko sati prije ruske invazije 24. februara.

Ukrajinske vlasti optužile su sva tri bivša oficira SBU za državnu izdaju. U obraćanju građanima 31. marta, Zelenskij je smijenio Naumova i Krivoručka i proglasio ih "izdajnicima".

Sadohin i Krivoručko privedeni su od strane ukrajinskih vlasti, a Naumov je priveden 7. juna u Srbiji gdje su ga policajci pronašli sa navodnim njemačkim švercerom i 600.000 eura, 125.000 dolara i smaragdima. Kijev se bori za njegovo izručenje, kako bi se suočio sa optužbama kod kuće.

"Ima toliko regionalnlih menadžera koji su se ponašali zaista čudno u SBU. Neki su pobjegli. Jedan momak je naprimjer u Černigovu zapalio cijelu zgradu SBU bez razloga, zato što je rekao da nema dovoljno vremena da izvadi sva dokumenta", rekao je viši ukrajinski zvaničnik za Politico.

Služba sigurnosti Ukrajine (SBU) je nasljednica KGB-a iz sovjetskog doba. Sa više od 30.000 zaposlenih, SBU je više od sedam puta veća od britanskog MI5 i nešto malo manje od FBI koji zapošljava 35.000 ljudi, uprkos tome što je Ukrajina čak 16 puta manja od SAD.

Iako je njen zadatak prvenstveno da prikuplja obavještajne i kontraobavještajne podatke, ona također vodi i borbu protiv privrednog kriminala i korupcije.

Sa ovim sveobuhvatnim mandatom, dugo su trajale optužbe za zloupotrebu ovlaštenja i korupciju unutar agencije, a svi pokušaji SBU da se reformiše su propali.

Kako se ističe, postoje priče da su u ovoj agenciji infiltrirani ruski špijuni, na štetu sigurnosnih interesa zemlje i uprkos naporima da se oni iskorijene.

Kritike na račun jagencije su dostigle kritičan trenutak 2018. godine, kada je SBU lažirao smrt ruskog novinara disidenta kako bi navodno razotkrio tim koji je Moskva angažovala da izvrši atentat na visokoprofilisane ličnosti u Ukrajini.

Nakon što je Zelenskij pobijedio na izborima 2019. godine, krenuo je da čisti SBU i pozvao je prijatelja Bakanova da predvodi službu. Bio je rešen da pokaže odlučnost i dokaže Zapadu da je Kijev ozbiljan sa reformama.

Međutim, Bakanov se od početka ruske invazije držao po strani. Jedan ukrajinski zvaničnik je istakao da se nada da će na kraju biti sprovedena istraga koja će utvrditi šta se dogodilo. Dodao je da vlada pripisuje krivicu za pad Hersona nepripremljenosti SBU.

Zauzimanje Hersona je omogućilo Putinovim snagama kritično uporište u južnom regionu. Zbog toga, pojedini zvaničnici smatraju da neko mora da plati za to, a za to vrijeme upiru prstom u Bakanova.

Aleks Kočarov, analitičar iz Londona koji je fokusiran na Rusiju i Ukrajinu, rekao je da je serija skandala posljednjih godina bacila sjenku na SBU. Istakao je da je Kijev izgubio godine jer nije rekonstruisao agenciju, pošto su se lideri plašili da će dogoditi ruski napad velikih razmjera.