Politika

Kako je Zoran Milanović prekopirao retoriku Vojislava Šešelja

Zoran Milanović od kada je sjeo u predsjendičku fotelju susjedne Hrvatske ne prestaje sa nacionalističkim ispadima.

U manirima najostrašćenijih nacionalističko-fašističkih autokrata, popularni Zoki, vrijeđao je sve što nije 'čisto hrvacko' i što ne naginje crnokošuljaškoj svijesti.

Nekako najdraža tema bili su mu BiH i Bošnjaci.

Od toga da je Bosna i Hercegovina 'shit' država do toga da Bošnjacima treba sapun i parfem.

Politički je Milanović uglavnom potpkopavao sve što je išlo u pravcu građanski uređene države (iako je socijaldemokrata!?) te je bio žestoka podrška za diskriminatorne ideje Dragana Čovića.

No, danas je Milanović otišao korak dalje pa se njegova izjava savršeno poklopila sa notornim Vojislavom Šešeljem.

"Kao što ni svako kazneno djelo nije isto, tako ni krivci nisu isti. Svaki zločin u ratu nije isti", kaže Milanović govoreći o osuđen ratnom zločincu Slobodanu Praljku.

A onda je rekao ovo:

"Praljak je na kraju, umjesto da služi još par godina, sebi oduzeo život. Iako je bio u punoj snazi i ne tako star. Pa ja imam neki respekt prema tome".

Skoro istu stvar za zločinca Praljka rekao je spomenuti Šešelj:

"Ovo je junački potez, i za poštovanje je. Iako je on bio naš neprijatelj na vojnom polju, ovo jeste za poštovanje", rekao je Šešelj.

Nije moguće razaznati tačno trenutak u kojem je Milanović poprimio šešeljevsku retoriku, no nije prvi put da predsjednik Hrvatske derogira svoj nekadašnji imidž liberala i socijaldemokrate i bruka Hrvatsku i Hrvate.

Zanimljivo je da je Milanović svoju izjavu dao povodom brisanja murala posvećenog Praljku koji se nalazi u Zagrebu.

Milanoviću nije jasno zašto se to uradilo kao što mu nije jasno zašto Bošnjaci porede Praljka sa drugim ratnim zločincem Ratkom Mladićem.

Praljak je osuđen za udruženi zločinački poduhvat, zajedno sa ostalom petorkom koja je formirala tzv. Harceg-Bosnu tokom agresije na BiH.

Na teret mu se stavljao progon, silovanja, mučenja, tjeranje na prisilni rad, ubistva, pljačkanje, rušenje i paljenje gradova, naselja i sela.

I proglašen je krivim.

Ovdje je potrebno istaći i jednu drugu činjenicu. Grad Zagreb dakle krenuo je u brisanje murala koji je posvećen ovom ratnom zločincu.

Praljkov mural u Čapljini

Praljkov mural i danas stoji u centru Čapljine, BiH.

Ostao je uprkos zahtjevu bivšeg visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka da se uklone mirali posvećeni ratnim zločincima. Od vladajućih struktura više niko na tome ne insistira.