Sport

Kanton će pomoći klubovima da izmire porezne obaveze. Koliko duguju Sarajevo, Željezničar i Bosna?

Ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo Kenan Magoda objavio je da je otvoren javni poziv za prijavu sportskih klubova za dodjelu sredstava kojima bi Kanton sufinansirao njihova porezna dugovanja, nastala do kraja 2020. godine.

“Na početku sam obećao da ćemo uvoditi dodatne projekte koji imaju za cilj ojačati sportske klubove od kojih tražimo rezultate i medalje!”, poručio je u objavi Magoda.

"Rekorderi" s Grbavice

Tragom ove vijesti, istražili smo kolika su porezna dugovanja vodećih sarajevskih sportskih klubova, a koji će vjerovatno apilicirati za ova sredstva.

Pojasnimo, Kanton će sufinansirati saniranje poreznih dugova koja su nastala do kraja 2020. Sva dugovanja nastala poslije toga, padaju isključivo na teret samih klubova.

Vijest da će se Kanton uključiti u podršku klubovima na ovaj način, najviše bi se mogli obradovati na Grbavici.

Fudbalski klub Željezničar u ovom je momentu neslavni rekorder prema neizmirenim poreznim obavezama.

Prema podacima Porezne uprave Federacije BiH do 31. marta ove godine, “Plavi” duguju više od tri miliona maraka, tačno 3.522.635,94 KM.

Od toga je glavnica 2.114.583,31 KM. Na kamate otpada  1.408.052,63 KM.

Gotovo deset puta manje iznose obaveze njijhovog gradskog rivala s Koševa.

Fudbalski klub Sarajevo ima obaveze u iznosu od 317.360,07 (304.041,59 glavnica, 13.318,48 kamate), prema podacima PU.

Specifičan je slučaj još jednog velikog sportskog brenda glavnog grada Bosne i Hercegovine.

Košarkaški klub Bosna u ovom momentu ima porezna obaveze u iznosu od 953.327,74 KM (770.129,38 + 183.198,36).

Međutim, za razliku od Želje i Sarajeva, KK Bosna je u svojevrsnoj blokadi još od oktobra 2014. godine.

Tada je zbog nemogućnosti legalnog poslovanja tadašnji Upravni odbor bio primoran da obustavi sve aktivnosti "Studenata".

Ustupili grb i naziv

Kako bi Bosnin brend barem takmičarski preživio, grb i naziv su privremeno ustupljeni na korištenje drugom sarajevskom klubu, KK Royal.

To "privremeno" ušlo je u devetu godinu, Ipak, postoje planovi da se KK Bosna osovi na vlastite noge.

Inicijator ovih aktivnosti, kako smo već pisali, je zastupnik u Skupštini KS Irfan Čengić. Najavljena je i podrška kantonalnog ministra kulture i sporta Kenana Magode.

Za početak, trebala bi riješiti porezna dugovanja. Time bi se stekli preduvjeti da se deblokiraju računi. Onda bi se moglo početi razmišljati i o takmičarskim aktivnostima.

Raport je stoga kontaktirao Poreznu upravu Federacije BiH, koja nam je dostavila podatak o poreznom dugu KK Bosna.

"Prema službenim evidencijama Porezne uprave FBiH porezni obveznik Udruženje Košarkaški klub Bosna Sarajevo (JIB 4200255570009) sa stanjem na dan 31.12.2022. godine ima dug po osnovu javnih prihoda u ukupnom iznosu 953.327,74 KM", navodi se u odgovoru Porezne uprave.

Također, postavili smo pitanje vezano za informaciju da su predstavnici KK Bosna i zastupnik Čengić bili na sastanku sa direktorom Porezne uprave Šerifom Isovićem.

Otpisati kamate

"S obzirom da se ovo pitanje odnosi na konkretnog poreznog obveznika, te postupke i procedure u vezi dugovanja po osnovu javnih prihoda, obavještavamo vas da na isto nismo u mogućnosti odgovoriti, jer se tražene informacije u smislu Zakona o Poreznoj upravi Federacije BiH smatraju poreznom tajnom.

Liste se ne mogu javno objavljivati bez prethodne saglasnosti poreznog obveznika", navode iz Porezne uprave.

Iz PUFBiH napominju da Porezna uprava u svom radu nastoji biti kvalitetan servis poreznim obveznicima.

"U tom smislu po zahtjevima poreznih obveznika, pa i sportskih kolektiva, konstantno održava sastanke, na kojima se pokušavaju dati smjernice i upute za postupanja u cilju rješavanja neizmirenih dužnih javnih prihoda, ali i drugih poreznih pitanja.

Kada su u pitanju sportski kolektivi, Porezna uprava podsjeća da su Zakonom o naplati i djelomičnom otpisu dugovanja sportskim kolektivima propisani uslovi, način i postupak naplate dospjelog, a nenaplaćenog poreznog duga nastalog do 01.11.2020. godine, kao i mogućnost otpisa zateznih kamata na javne prihode", pišu iz Uprave. 

Kako pojašnjavaju, navedenim Zakonom omogućeni su benefiti sportskim kolektivima u vidu smanjenja glavnice određenih poreznih obaveza te otpisa zateznih kamata, ukoliko u zakonom propisanoj proceduri izmire dospjela dugovanja po potpisanim sporazumima i ukoliko su podnijeli zahtjev za zaključivanje sporazuma do 31.12.2020. godine shodno članu 4. Zakona.

"Sportski kolektivi koji nisu podnijeli zahtjev u tom roku više nisu u mogućnosti realizirati zahtjeve za zaključivanje sporazuma niti benefite po tom Zakonu.

Šta je s Royalom?

Međutim, sportski kolektivi, kao i svi drugi porezni obveznici, imaju mogućnost u skladu sa Zakonom o Poreznoj upravi FBiH i Pravilnikom o procedurama prinudne naplate poreznih obaveza uz prethodno ispunjene propisane uslove, da zaključe sporazum o odgođenom plaćanju ili plaćanju poreznog duga u ratama.

Pored navedenog, shodno Zakonu o visini stope zatezne kamate na javne prihode, sportski kolektivi, kao i svi drugi porezni dužnici još uvijek imaju mogućnost otpisa zateznih kamata na javne prihode dospjele zaključno s 31.12.2018. godine, pod uslovom da najkasnije do 19.6.2023. godine u cijelosti izmire glavni dug (dospio do 31.12.2018. godine) i troškove prinudne naplate i pod uslovom da najkasnije do tog datuma Poreznoj upravi FBiH podnesu zahtjev za otpis kamata.

Zahtjev za otpis zateznih kamata na javne prihode se podnosi nadležnoj poreznoj ispostavi Porezne uprave FBiH, na propisanom obrascu (ZAOK)", naveli su iz Porezne uprave.

Kad je u pitanju klub koji trenutno koristi Bosni gb i naziv (KK Royal), zastupnik Čengić je nedavno za naš list rekao da "Bosna Meridianbet (naziv pod kojim se KK Royal takmiči) u svom poslovanju nije stvarala porezna dugovanja".

Problem za "Studente"

Ako uopće i dođe do realizacije plana kojem bi se omogućilo da Košarkaški klub Bosna ponovo samostalno posluje, pitanje je da li bi "Studenti"" mogli aplicirati na spomenuti javni poziv iz Kantona za sufinansiranje poreznih dugovanja.

Jedan od uvjeta poziva je da "aplikant posluje preko Kluba koji aplicira na Javni poziv – dokaz završni računi zadnje tri godine (2020., 2021., 2022. godina) i promet minimum preko 100.000.00 BAM po godini".

Uvijet o prometu od barem 100.000 KM godišnje KK Bosna teško da ispunjava s obzirom na to da već godinama, koliko je nama poznato, nikakav novac ne ide preko klupskih računa.