Redovna Skupština Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektulaca (VKBI) jednoglasno je izabrala emeritusa prof. dr. Kasima Trnku za predsjednika Vijeća, na mandatni period 2024-2029. godine. Na prijedlog predsjednika, Skupština je za zamjenika predsjednika Vijeća izabrala dr.sc. Seadada Bešliju iz Sarajeva.
U okviru svojih nadležnosti, Skupština VKBI donijela je odluku o uspostavi automnog tijela Ureda - Matično društvo bošnjačkih vijeća. Odluka je donesena u skladu sa Sporazumom kojeg su potpisali Bošnjačko nacionalno vijeće u Srbiji, Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori, Koordinacija županijskih bošnjačkih vijeća i Vijeće Grada Zagreba u Hrvatskoj, Bošnjačko nacionalno vijeće Sjeverne Makedonije, Kulturni bošnjački savez Slovenije i Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca Bosne i Hercegovine.
Ovo je prvi put u modernoj povijesti BiH da su se bošnjačka vijeća i organizacije sa prostora bivše Jugoslavije institucionalo povezala u okviru promocije, unaprjeđenja i prezentacije temeljnih elemenata identiteta bošnjačkog naroda - u oblastima simbola Bošnjaka, bosanskog jezika i književnosti, historije, geografije, muzičke, likovne i druge umjetnosti, kulturnog i prirodnog naslijeđa te potrebe za djelovanjem u cilju definisanja sadržaja udžbenika iz grupe predmeta na bosanskom jeziku u osnovnim i srednjim školama - navodi se u saopćenju iz VKBI-a.
navodi se da je matično društvo bošnjačkih vijeća otvoreno je za sve druge bošnjačke organizacije, u cilju njihovog priključivanja i uključivanja radi zajedničkog rada i djelovanja.
Dosadašnji pokušaji takvog uvezivanja nisu uspjeli zbog činjenice da su tzv. krovna ili temeljna bošnjačka društva uspostavljana od pojedinaca, a ne pravnih lica, odnosno već postojećih relevantnih bošnjačkih vijeća i organizacija. S druge strane, sva bošnjačka društva i organizacije iz Bosne i Hercegovine a koja se smatraju temeljnim ili krovnim, takav status nemaju još od uspostave bošnjačkih vijeća u Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj, jer su ova tijela uspostavljena na temelju zakona i ustava ovih država i imaju javna ovlaštenja u nekoliko oblasti te predstavljaju Bošnjake u pogledu identitetskih pitanja pred državnim institucijama - navode dalje iz VKBI-a.
Na ovaj način stvorene pretpostavke da već od 2025. godine svi nivoi vlasti iz Bosne i Hercegovine, na transparentan i zakonit način mogu podržavati programe i projekte vezane za identitetska pitanja Bošnjaka u Bosni i Hercegovini i svim državama regiona gdje su uspostavljena bošnjačka nacionalna vijeća'.
"Svakako, na ovaj način stvorene su i pretpostavke da nadležna ministarstva Bosne i Hercegovine mogu parafirati međudržavne sporazume sa adekvatnim ministarstvima u Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Sloveniji u cilju podrške ostvarivanja temeljnih identitetskih pitanja Bošnjaka u tim državama. Za predsjednika Matičnog društva bošnjačkih vijeća imenovan je Suljo Mustafić - naglašava se.
Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, savjetnik člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, Mehmed Pargan i zamjenik reisu-u-leme u Bosni i Hercegovini Enes ef. Ljevaković pozdravili su i snažno podržali institucionalno povezivanje bošnjačkog naroda regiona u oblasti ostvarivanja i unaprjeđenja identitetskih pitanja, ističući važnost da će se djelovanjem Matičnog društva bošnjačkih vijeća poštivati međunarodno-pravni subjektivitet i suverenitet svih država u kojima žive Bošnjaci.
Skupština VKBI obavila je raspravu o temi 'Pozicija Bošnjaka na Balkanu i Evropi u aktuelnom geo-političkom procesu' a uvodničari su bili prof.dr. Kasim Trnka, prof.dr. Amir Karić, dr.sc. Hilmo Neimarlija, mr.sc. Emir Zlatar, akademik prof. dr. Enes Karić. U diskusiju se potom uključio veliki broj članova VKBI, iz reda akademske zajednice iz Bosne i Hercegovine.
Skupština je donijela zaključak da će Upravni odbor definirati strateški dokument - Manifest, kojim će se definisati najznačajnije odrednice o položaju i statusu Bošnjaka kao starosjedilačkog autohtonog evropskog naroda na Balkanu i države Bosne i Hercegovine kao historijske postojbine dobrih Bošnjana, Bošnjaka, u kontekstu složenih geo-politički i geostrateških izazova.
Posebno je akcentirano strateško opredjeljenje u kontekstu evropskih i evroatlanskih integracija, gdje Bosna i Hercegovina nužno pripada, pa tako i Bošnjaci kao njen najbrojniji narod. Strateški dokument će se, po svojoj izradi, javno prezentirati i uputiti svim političkim strankama bosanskohercegovačke i bošnjačke provenijencije, akademskoj zajednici i društvenim aktivistima organizacija civilnog društva.